2,5-5 VOLTU, 0-10 VOLTA NASIL DÖNÜŞTÜRÜRÜZ?

Başlatan tampinar, 26 Ocak 2009, 11:13:22

alayli

Alıntı yapılan: "Allegro"Piyasada TL274 var, bu işi direkt 0...12V besleme ile görecektir.

Bu dediğinizin (TL274) datasheeti var mı hocam? Ya da TLC274'ü kastediyor olabilir misiniz? Eğer kastettiğiniz TLC serisi ise bunların piyasadaki tipleri (TLC272, TLC 274) datasheetlerine göre 10mV'un altına düşemiyorlar. Ben pratikte 20 mV'un altına inemedim. TLC277 bulabilirseniz datasheeti 500uV der ama piyasada yok...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

tampinar

TL274 opampının olduğu internette gözüküyor.Yalnız bu opampın pdf dosyasına bende ulaşamadım pdf'i almak için bir form doldurmak gerekiyor gözüken o.Bu stoklara girmemiş.Acaba bunun çıkışı nekadar inebiliyor.

TLC274CN ve TLC272CP opamplarını temin ettik denemelerde çıkarma sonucu minimum 10mV.Seviyesini veriyorlar.Beslemeyi 0V./+15V. verdik.

2kanal;

TLC272CP = 10mV.
TLC272ACP = 5mV.
TLC272BCP = 2mV.

TLC277CP = 0,5mV.

olarak verilmiş yalnız 10mV. dan düşük seviyede çıkış verenleri malasef bulunmuyor.Stoklara hiç girmemişler.

Bu opamplar çıkışlarında minimum gerilime bu kadar çok yaklaşabiliyorlarken maksimum gerilime bu kadar çok yaklaşamadıklarını gördüm.0,8V.-0,85V. civarı yaklaşıyorlar.Bu tür opamplarda maksimum besleme  geriliminede bu kadar çok yaklaşabilen yine piyasada mevcut opampda varmı.

Her iki voltaj seviyesinede bu kadar çok yaklaşabilen varsa aslında aynı kılıfda onuda görmek denemek bilmek gerekir.

pdf. dosyaları incelenirken opamp çıkışının besleme geriliminin maksimum değerine çok yaklaşma özelliği nasıl aranıyor.Bu özellik nasıl belirtiliyor pdf. ve özellik dosyalarında.

alayli

rail to rail dedikleri tam olarak bu özellik işte...

Ama benim sana tavsiyem sen yine negatif besleme ver kurtul. Benim tecrübelerim. Çıkışta tam 0.00000 volt için negatif şart der.
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

tampinar

alayli

yukarıda verdiğiniz devre çalışıyor teşekkürler.

555'i direkt 0V/+15V. ile besledik.-13V. negatif gerilim aldık.
yalnızca 3 nolu pine seri bağlı 4,7uF. kondansatörü 100uF. dioddan sonraki 47uF. kondansatörüde 220uF. yaptık çünkü 555'in verdiği negatif gerilimi yüke bağladığımızda -8,7V. civarına düşüyordu.3 nolu pine seri  kondansatör arttırıldığı zaman bu neagatif gerilim düşümü olmuyor.

alayli bu tür devreler uzun süre sağlıklı çalışabiliyormu?
bize ileride elektronik kart üzerinde sorun çıkartmaz herhalde.

Maxim

negatif voltaj üretimi için ,
ICL7660 da kullanılabilir ,
sadece 2 tane kondansatör yeterli

tampinar

555 entegresi ile yaptık artık her zaman bulunabilen ucuz bir entegre yukarıdaki devre sorun çıkarırmı sizce güvenilir bir devremi?

alayli

Alıntı yapılan: "tampinar"alayli

yukarıda verdiğiniz devre çalışıyor teşekkürler.

555'i direkt 0V/+15V. ile besledik.-13V. negatif gerilim aldık.
yalnızca 3 nolu pine seri bağlı 4,7uF. kondansatörü 100uF. dioddan sonraki 47uF. kondansatörüde 220uF. yaptık çünkü 555'in verdiği negatif gerilimi yüke bağladığımızda -8,7V. civarına düşüyordu.3 nolu pine seri  kondansatör arttırıldığı zaman bu neagatif gerilim düşümü olmuyor.

alayli bu tür devreler uzun süre sağlıklı çalışabiliyormu?
bize ileride elektronik kart üzerinde sorun çıkartmaz herhalde.

Çıkışta hedeflediğiniz voltaj 0-10V olduğuna göre; opampların negatif beslemesi için 8.7 volt bile çok. Negatif gerilimi vermekteki amacımız; opamp çıkışlarını tam 0 volta çekebilmek. Çoğu opampda -2,-4 volt bunun için yeterlidir. Şayet çıkışta -10 ile +10 volt arası gerilim değerlerine ihtiyaç olsaydı, o zaman negatif beslemeyi -13, -15 voltlara çekmemiz icab ederdi.

Evet bu ve benzeri devreler benim bir çok uygulamamda yıllardır sorunsuz çalışıyor. Burada önemli olan C1'in + ucunu sürekli karedalga ile beslemek. Bunu 555 yerine herhangi bir osilatörle, hatta pic'ten direkt çıkan bir pwm ile çekilecek akım 20-25 mA'den büyükse; pic pwm + tek bir transistör ile dahi besleyebilirsiniz. Aşağıdaki gibi mesela... Burada görünmüyor ama, resimde 16KHz %50 ve 16KHz auto yazan yerleri PIC 16F876'dan çıkan PWM sürüyor. Auto olan devrenin başka bir kısmında kullanılıyor. %50 olan ise yukarıda 555'in yaptığı işi yapıyor...

alayli

Bu ve benzeri devreler "switched capacitor voltage converter" olarak bilinir. Tek başına bu yukarıdaki devrenin işini yapan dışarıdan bir kaç pasif eleman bağlantısı gerektiren hazır entegreler de vardır. Mesela LMC7660 buna iyi bir örnektir...