16f628 analog digital

Başlatan einstain90, 01 Şubat 2009, 23:26:51

einstain90

Ya arkadaşlar 16f628 de analog dijital ceviri için gereken tabloyu bulamadım .Bu entegrede nasıl ayarlanıyordu?Analog dijital.Mesela porta.1 analog porta.2 dijital filan olarak ayarlıyoduk
Her işte her zaman bir aksilik çıkar.Siz yeterki pes etmeyin...

Maxim

16F628 de analog giriş yoktur.

einstain90

Hangisinde vardı? 18 pinlilerin birinde vardı sanki?

bahri

CMCON=7 YAZARSAN BÜTÜN GİRİŞ ÇIKIŞLAR DİJİTAL OLUR.16F628'DE

Maxim

Alıntı yapılan: "einstain90"Hangisinde vardı? 18 pinlilerin birinde vardı sanki?

16F88 mesela

digi_micro

fofo

16f819 da var galiba 5 kanal

OG

628'de analog giriş yok dersek eksik söylemiş oluruz, analog giriş var adc yok.

Pin to Pin karşılığı olan ve piyasada kolay bulunabilen tip ise 16F819 . Fakat onda USART yok, USART kullanılmayacaksa problem kalmaz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

einstain90

Benim amacım porta.4 den bir lm35 okumak ben bunu 16f877 de filan gayet rahat yapıyodum. Ayarlamaları hallediyodum ama bir türlü 16f628de yapamadim.Biliyorum hazır bilgi vermeyi sevmiyosunuz ama porta.3 ü analog diğerlerini digital olarak ayarlıyacak kodu göndermeniz mümkünmü?

OG

Alıntı Yaphazır bilgi vermeyi sevmiyosunuz ama porta.3 ü analog diğerlerini digital olarak ayarlıyacak kodu göndermeniz mümkünmü
Sevilmeyen şey bu bahsettiğin şekli ile değil.

16f628 ile okuyamazsın. 16f819 için analog seceneklerin,

PORTA.3 yani AN3 yalnız başına analog secilemiyor. Ya analog giriş kullanacağın pini değiştirmen gerekir ya da diğerlerine de razı olman gerekir. AN3 için analog seceneklerini işaretledim.

Bu işlem için ADCON1 registeri kullanılır.

Ayarları,

ADCON1.0=0  ' Digital analog secimi bunlarla yapılır.
ADCON1.1=0  ' Tabloya bakarak
ADCON1.2=0
ADCON1.3=0
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

einstain90

Çok teşekür ettim aradığım tablo bu idi.16f628 datashet ne baktım ama bulamamıştım .Çok sağol

Maxim

Alıntı yapılan: "einstain90"Çok teşekür ettim aradığım tablo bu idi.16f628 datashet ne baktım ama bulamamıştım .Çok sağol

sanırım yanlış anlama var .Boşuna vakit kaybetmeyin diye yazıyorum .

yukarıdaki datasheet tablosu "16f819" içindir
16F628 ve 16F628A için DEĞİLDİR .

16F628 ile LM35 ısı sensörünü OKUYAMAZSINIZ .
çünkü analog (ADC) girişi yoktur (comparator girişi vardır)

Erhan YILMAZ

18 pinli analog dijital çevircili pic olarak PIC16F88i öneririm 16f88deki A/D modul diğer piclere göre (16f877,16f819) daha geliştirilmiş analog giriş seçme yapısı daha esnek 7 kanal A/D çevircisi var ANSEL kaydedicisi ile istediğini analog girişi kullanabilirsin

teknikman

analog giriş 16f628 piclerde komparatör kıyaslayıcı girişleri mevcut analog girişe direnc ve kapasitor bağlayarak kapasitörün direnç üzerinden şarjı takip edilerek yapilan bir program ile anlaog bilgi binary bir değere çevrilebilir. Ayarlı pot ile bu şarş süresi ayarlanarak analog  şard değeri sayısala çavrilebilir.
Elektronik Derya Deniz Her Öğrenim Bir Başka Adımı Attırır

mehmetaga

assalom arkadaslar
kusur abakmayin benim ustazim var erol gerci onunla maslahatlasacam ama
burda belki haletmis birileri vardir diye yaziyorum
bu servomotrlar var yani servolu makinamiz var servolar stober
alman mali
bunu siemensle gayet iyi yapmislar
ama biz bole bi servonu picle surebilirmiyiz?