pull-up ve pull-down sorusu

Başlatan berkay_yalan, 07 Şubat 2009, 05:17:45

mehmet

Böylesi daha emniyetli değil mi?

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

kayatech

Alıntı yapılan: sadogan - 30 Temmuz 2015, 00:22:37
Transistorlerin bozuk olmasın ?

Yok hocam herhangi bir bozukluk yok :)
hem emiter hemde base aynı anda lojik 0 yapılıyor. Normal şartlarda çıkış vermemesi gereken transistor nasıl oluyorda veriyor inanın bende bilmiyorum. Ancak işin o kısmı beni pek ilgilendirmiyor. Diyot ile zaten daha önce kullanıyordum. Ancak diyotlar anlık yüksek seviyeli parazit sinyalleri geçiriyor. Sanırım Diyorlar in yapısı ile ilgili bir durum. Sıçrama gerilimlerini statik elektrikten oluşan parazitleri ancak bu şekilde önleye bildim. Denemek zor değil. Sot 23 kılıf transistorun iki bacağına direnç bağlayın ve Collector ü direk pic é bağlayın. Pullup UP drencinin de kaç k olduğunun inanın hiç önemi yok. Dedim ya sadece deneyin mantık olarak bakmayın olaya.

Ben mühendis değilim. Deneyin ve nedenini siz söyleyin. Ben de gerçekten merak ediyorum.

Sanırım işin DELİ ve KUYU kısmını ben üstleniyorum bu kısımda :)

Bizde bir söz vardır. "Akıllı düşünene kadar deli köprüyü geçiyor" diye.
Zor bir zamanda Allah yardım etti de , o zor zamanda bu şekilde bir çözüm bulmuştum. Bir forumda arkadaş bu transistör çalışmaz diyince farkettim ben tersliği. Ancak mükemmel çalışdığı gerçeğini değiştirmiyor bu durum :)

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: kayatech - 29 Temmuz 2015, 19:41:49

Aynı kablodan hem 220volt hemde kontak geçiriyorum bu yöntem ile. Hiç bir sıkıntı çıkartmıyor. Kabloyu onlarca metre yaptım denedim gene bir sorun çıkmadı.

bu ne demek tam anlayamadım.

biraz açabilirmisin. yada çizim varmı?

fthsev

Bu gün sorunlu cihazın fotoğrafını istedim. İnverter ın üzerine faraday kafesi yapılmış ama pcb nin üzerinde kutu yok ve 3 fazlı inverter çalışınca oluşan manyetik alan pull up tan işlemciye giren hat üzerinde muhtemelen endüktif voltaj oluşturuyor. Bu nedenle işlemci arada butona basılmış gibi davranıyor.

kayatech

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 30 Temmuz 2015, 10:45:36
bu ne demek tam anlayamadım.

biraz açabilirmisin. yada çizim varmı?

Şemaya gerek olduğunu sanmıyorum Tek blandaj içerisinden 4 yollu kablonun ikisi kontak ikisi 220volt besleme yada bir anahtara bağlı olduğu durum. Normalde aynı blandajdan 220volt AC ile kontak kablolarını yanyana geçirirseniz boş kablolardan dahi  70-80volt gibi bir gerilim okursunuz.  Ama bu devrede bundan dahi etkilenmiyor bunu demek istedim.

Alıntı yapılan: fthsev - 30 Temmuz 2015, 10:53:10
Bu gün sorunlu cihazın fotoğrafını istedim. İnverter ın üzerine faraday kafesi yapılmış ama pcb nin üzerinde kutu yok ve 3 fazlı inverter çalışınca oluşan manyetik alan pull up tan işlemciye giren hat üzerinde muhtemelen endüktif voltaj oluşturuyor. Bu nedenle işlemci arada butona basılmış gibi davranıyor.

Ben bu sorunu yıllar önce yaşadım ve halen verdiğim devreyi kullanıyorum. Eğer beslemenin EKSİ sini şaseye bağlarsanız epey düzeliyor ama arada bir yine yapar bu sorunu.

Ben Otomatik Döner Kapı panolarını üretiyorum. ATV12 gibi aşırı gürültü yayan bir sürücü kullanıyorum.
Hem sürücü hem kart hem SMPS hepsi iç içe. ÇP5002 pano içinde.

Denemek yada yapmak size kalmış :)

t2

Kayatech arkadaş, önceki sayfada z tafaindan bildirilen sizin devrenin eşdeğerini çizdim. Bu şekilde elinizdeki devreler ile deneyebilir misiniz?
Aynı  güzel neticeyi alabiliyor musunuz? Cevap evetse, diyodu kaldıralım, kısadevre olarak, bir de öyle deneyelim. Yine aynı  netice alınıyor ise, transistör masrafından kurtuldunuz demektir.

Transistörün diyod  eşdeğeri malum şöyle:

kayatech

10K direnç hariç hada önce 4148 ile denemiştim hocam ama 10K direnç ile birlikte tekrar denerim.
10K direnç direk pine gidiyor şuan. Ben şimdi o pinden çakmak manyetosu ile yüksek gerilim verirsem ne olur ? Bunu da deneyeceğim :)

sadogan

....

kayatech

Hocam şimdi 10K direnç ile GND ye çektiğimizde PIC girişi kabul etmiyor. Dahili pull up lar aktif iken.

Eşleniğe baktığımızda (-) 10 k üzerinden beyz 'e ve oradan yine diyotla pic'e gidiyor görünüyor. Emiter normalde pozitif olmalı.

İşte zaten transistörün bu davranışı sergilemesi tuhaf. Nasıl oluyorda PNP transistörün emiterinden (-) ve beyz'inden 10K ile (-) verince collector dan (-) çıkıyor.  :) Zaten bende çözemedim ama oluyor işte :D

Keşif mi yaptım yani durduk yere :D

t2

sadogan, gözümden kaçmadı. sen yanlış çizmişsin.  picin girişinde pull up varmış. buton basılınca pullputan ceyran gelerek buton üzerinden akıyor

sadogan

Alıntı yapılan: t2 - 30 Temmuz 2015, 12:52:29
   sadogan, gözümden kaçmadı. sen yanlış çizmişsin.  picin girişinde pull up varmış. buton basılınca pullputan ceyran gelerek buton üzerinden akıyor
Evet ben yanlış çizmişim.

z

Alıntı yapılan: z - 30 Temmuz 2015, 01:18:22
Devredeki transistörü söküp atın. 10k nın boşta kalan ucunu diyodla işlmciye gidin aynı sonucu verir. (Anod işlemcide katod 10 dirençde)

İşlemcide 22K dan küçük pullup olmaması lazım.

İşlemcide 22K'dan küçük pullup olmaması lazım derken pullup olacak ama 22K ya da daha büyük olacak demek istiyorum.

100n yu şemadaki gibi değil de işlem pinine bağlansa daha iyi olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fthsev

Ben simülasyonda diyotlu şekilde denedim tabi gerçekte ne olur bakmak lazım ama buton çalışmıyor. Transistörlü devre simülasyonda çalışıyor ama ben hala nasıl çalıştığını çözemedim. PNP transistörler beyz toprağa çekilince çalışır normalde beyz high da durur gnd çekersin çalışır ama bu devrede beyz i high da tutarsan çalışmıyor.

Ama bu şekilde çalışıyor anlayamadım bu durumu.

t2

q1in kollektöründe diyod var. diyodun katodu beyze gidiyor gibi düşünün. butonu toprağa çekince kollektörden beyze akım geçiyor. bunda şaşılacak durum yok.

fthsev

Alıntı yapılan: t2 - 30 Temmuz 2015, 13:30:54
q1in kollektöründe diyod var. diyodun katodu beyze gidiyor gibi düşünün. butonu toprağa çekince kollektörden beyze akım geçiyor. bunda şaşılacak durum yok.

Evet kusura bakmayın beyze high verip toprağa çekme bağlantısını yapmamışım o yuzden çalışmamış. Şimdi netleşti durum teşekkür ederim.