pull-up ve pull-down sorusu

Başlatan berkay_yalan, 07 Şubat 2009, 05:17:45

Mnemonic

benim aklıma şöyle bir şey geliyor. pull up direnci yüzünden collector üzerinde pozitif gerilim var. anahtara basıldığı zaman base negatife çekiliyor ve pullup direncinden gelen positif sayesinde transitör iletime geçiyor ama bu esnada emiterde negatif olduğu için picin bacağı negatife çekilmiş oluyor ve collectordede negatif oluşuyor. ancak iletime geçtiği ve base halen negatifde olduğu için iletimi bırakamıyor dolayısı ile pozitif gibi başlayan ileitm negatif olarak devam ediyor. ne kadar mantıklı bilemedim ama kalıma gelen tek yol bu oldu. olayı incelerken potansiyel fark(gerilim farklılığı) olarak değerlendirmek lazım diye düşünüyorum
ne dersiniz ?

kayatech

İsis de benim devrem çalışmıyor hocam. Gerçekte denemek gerekiyor. Ben birazdan video çekip eklerim.

Beyz 'in pull up ile ilişkisi olsa zaten transistör kesime gider. çünkü PNP transistör kullanıyoruz.

Normalde Beyz pozitif değil negatif olmalı.

Eğer çıkışı collector değil de emiter den yapmış olsaydık bu durumda doğru polarmalandırmış olurduk.
Ancak biz collector den çıkış alıp emitere ve Beyz'e negatif uyguluyoruz.

Ben zaten anlamayadım ama mutlaka mantıklı bir açıklaması vardır.
Video çekip ekleyeceğim inşAllah.

t2

Mantıksız, bilime aykırı bir durum yok. Transistörün diyod eşdeğerini dikkate alırsanız  devrenin çalışabilmesi normal.  emiteri bağlamasanız da olur. emiter açık devre olsa yine çalışır. kollektörde diyod yapısı var (eşittir 1n4148)

Butona basılınca, ceyran, :) resimdeki yeşil yolu izliyor:

kayatech

Alıntı yapılan: t2 - 30 Temmuz 2015, 17:26:22
Mantıksız, bilime aykırı bir durum yok. Transistörün diyod eşdeğerini dikkate alırsanız  devrenin çalışabilmesi normal.  emiteri bağlamasanız da olur. emiter açık devre olsa yine çalışır. kollektörde diyod yapısı var
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Olmuyor işte hocam. 10K üzerinden transistörü yada diyotu aradan çıkartıp direk PIC'e bile girsek PIC girişi algılamıyor.
Ben sizin dediğinizi anladım.

10K üzerinden transistör içindeki diyottan geçip PIC pine gidiyor diyorsunuz.

Ama led bağladım ben sizin dediğiniz gibi yaptım , emiter'i söktüm ve beyz üzerinden verdim LED yanmadı bile.
Pull up drencini sökünce LED yanıyor kısıkta olsa o da 10K üzerinden akım geçtiği için.

Aması şu ki hem emitere hemde beyz e negatif verince bildiğimiz güçlü bir şekilde LED yanıyor. 10K pull up drencine rağmen.
Video yükleniyor birazdan eklerim.

t2

picin algılaması ayrı bir konu. sizin 10k,  pull up vasıtasıyla gerilim bölücü oluyor o yüzden algılamıyor olabilir. Pull UP direnciniz de 10k olsa, butona basınca VDD/2 gerilim olur. pic bunu sizce ne olarak algılasın?  PIC 5 voltla besleniyorsa, pull up direnci ve sizin direnç 10k ise, pinde  2.5V okunur.  diyod nedeniyle, 0.6 volt daha ilave edilecek 2,5 +0,6 = 3.1V okunur.

Yani butona bastınız, pine 3.1 volt gitti normalde 5 volt idi. picin 3.1 voltu 0 olarak algılaması bence zor.  1n4148 ile bu yüzden çalışmamıştır.  sonraki mesajda belirttiğim gibi 10k yerine 1k takarsanız hatta 1 ohm takarsanız 1n4148 ile çok güzel çalışır. pic de algılar

katalogda belirtilmiş olsa gerek. kaç volt olunca 0 kaç volt olunca 1 algılanacak?

PIC pinde schmit trigger var mı yok mu o da fark eder. düşük gerilimi 0 diye algılamaz.

z

Transistörün anlamlı olmasını istiyorsan emetor ile kollektoru yer değiştir.

Sorun anlaşıldı. Sen emetörü ile kollektörü yer değiştirmişsin.

Normalde transistörünün emetörü pullup  direnci ile +5v hattına bağlı. Beyz, kollektör bacağından 10K ile biaslanmaya çalışıyor ama kollektör boşta.

Ne zaman Girişi low yaparsan o zaman transistör iletime geçiyor ve pic girişi low olmuş oluyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Hocam ters bağlamasına gerek var mı ki? emiteri boşta bile olsa kollektörden beyze akım akar zaten. diyod kademesinde ölçü aletiyle böyle kontrol ediyoruz  PNP transistörü.

z

Transistör yerine diyod bağlandığında 10K girişi low yapmaya yetmiyor demekki. Pullpup direncini yüzlerce K yaparsa işe yarar.

Transistörlü devre emetor ve kollektor ters olsada çalışır. Emetör ve kollektör yer değiştiğinde transistörün hfe gibi parametreleri çok değişir kötüleşir ama burada düşük frekansda anahtarlama yapıldığı için gene çalışır.

Devrenin mantıklı tasarım olması için verilen şemeda emetör ile kollektör yer değişsin o zaman güzxel olur. Şemayı çizin ne demek istediğim anlaşılacak.

t2

O zaman, diyod bağlanacaksa 10k yerine 1k takılsın. kesin çözüm.
hatta 1k yerine 1 ohm takılsa da olur. pic güzelce algılar. 

sorun, buton basılınca  pinde algılama voltajı oluşmaması.
Örneğin,  pinde 3.1Volt varken  algılamıyor da 2.8 olunca algılıyorsa  transistör ile çalışıp diyodla çalışmaması bu yüzdendir. transistör ısınınca veya soğuyunca  yine sorun çıkabilir.

kayatech

Alıntı yapılan: z - 30 Temmuz 2015, 17:48:42
Transistör yerine diyod bağlandığında 10K girişi low yapmaya yetmiyor demekki. Pullpup direncini yüzlerce K yaparsa işe yarar.

Transistörlü devre emetor ve kollektor ters olsada çalışır. Emetör ve kollektör yer değiştiğinde transistörün hfe gibi parametreleri çok değişir kötüleşir ama burada düşük frekansda anahtarlama yapıldığı için gene çalışır.

Devrenin mantıklı tasarım olması için verilen şemeda emetör ile kollektör yer değişsin o zaman güzxel olur. Şemayı çizin ne demek istediğim anlaşılacak.

Evet hocam emiter ile collectörü yer değiştirdim aynı şekilde yine çalıştı. Peki ama nasıl oluyor bu iş :)
Emiter ile beyz arasındaki nötr bölge nasıl kırılıyor ?
Diyot ile dediğiniz gibi normalde girişi algılamıyor ama transistör ile algılıyor ve hatta ben LED bağladım LED canavar gibi yanıyor.

Siz olayı çözdünüz ama söylemiyorsunuz gibime geldi :D

t2

mesajı okuma fırsatı olmadı galiba,
diyod bağlayınca yine çalışır. 10k yerine 1k takın!

kayatech

Alıntı yapılan: t2 - 30 Temmuz 2015, 18:01:01
mesajı okuma fırsatı olmadı galiba,
diyod bağlayınca yine çalışır. 10k yerine 1k takın!

Hocam evet 1K ile çalışır zaten orada bir sorun yok. Kaldıki 2K2 ile de denedim PIC algılıyor o zaman.

Ben transistör 'ün neden böyle davrandığını merak ediyorum sadece. Transistör den geçince sorun yok.
Transistör içideki diyottan geçiyor diyelim. Ama 10K ile geçiyor. Yani normalde de 1K yok ki zaten :)

t2

Transistörün içindeki diyod, daha hassas çalışıyor, az bir akımla iletimde kalabiliyor demek ki.
Belki 10k yı değiştirmeden daha hassas bir diyod takılsa yine aynı işi görür.

z

Alıntı yapılan: kayatech - 30 Temmuz 2015, 17:59:30
Siz olayı çözdünüz ama söylemiyorsunuz gibime geldi :D

Olayı anlattım. Transistörün E-C bacaklarının değişmiş halinin şemasını yayınlayın ordan konuşuruz.

Olay şu. Çok kritik olmayan uygulamalarda kollektör ve emetör bacağı yer değiştirilebilir.

Kritik uygulamalar neler.

Kollektör dayanma voltajının önemi olduğu uygulamalar
Kazancın önemli olduğu uygulamalar
Çalışma frekansının önemli olduğu uygulamalar.

Buradaki uygulamada bu kritik durumların hiç birisi olmadığı için sorun yok.

kayatech

Alıntı yapılan: z - 30 Temmuz 2015, 18:29:39
Olayı anlattım. Transistörün E-C bacaklarının değişmiş halinin şemasını yayınlayın ordan konuşuruz.

Olay şu. Çok kritik olmayan uygulamalarda kollektör ve emetör bacağı yer değiştirilebilir.

Kritik uygulamalar neler.

Kollektör dayanma voltajının önemi olduğu uygulamalar
Kazancın önemli olduğu uygulamalar
Çalışma frekansının önemli olduğu uygulamalar.

Buradaki uygulamada bu kritik durumların hiç birisi olmadığı için sorun yok.

Buyurun hocam tam olarak bu dur.

Eğer belirli frekansdan sonra çıkış vermeyecek ise zaten parazite engel olmasının sebeplerinden biri de bu olabilir.
Ayrıca girişten yani emiter yada collector ve beyz'e pozitif uyguladığımda herhangi bir çıkış alamıyorum.
Yani sadece negatif geçiş yapıyor.