Real Time çalışan işlemciler nelerdir?real time çalış

Başlatan fractal, 16 Şubat 2009, 10:46:53

FEHMİ_ASM

@GERBAY,
Öyle ise, gerçek zamanlı olmayan bir mcu ile kesinlikle daimi olarak kesin bir zamanlama elde edilmesi garanti edilemez. Bu, yazılımda ne kadar değişiklik yapılırsa yapılsın, hangi dil'le yazılırsa yazılsın, (sanırım donanım mimarisi desteklemediği sürece) mümkün değil. Gerçek bir zamanlamaya ancak [benim hala çalışma mantığını mikro düzeyde anlayamadığım] gerçek zaman işletim sistemine sahip işlemciler ile ulaşılabilir.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

Tagli

"Gerçek Zamanlı MCU" ifadesi bana anlamsız geldi. Elbette ki gerçek zamanlı bir işletim sisteminin çalışabilmesi için MCU yapısının buna elverişli olması gerekli, o ayrı bir konu.
Gökçe Tağlıoğlu

eistain_54

Hocam açıklama çok fena olmuş.Hani alda lazım olunca kullanırsın dercesine :)Kendimi kötü hissettim.Bir daha asla bir konuyu bilsemde kendi yapmadığım şeyi paylaşmam :D.Çok ağır geldi bana :)Ama hakikaten harika bir yazı olmuş yazandan ve paylaşandan Allah razı olsun.Şimdi anlamadığım donanımı nereden çıkardı arkadaşlar.Yani orda amele işlerini halleden temel yazılım var BIOS gibi diyebiliriz heralde?Üzerine de linux.Ki buda kişisel sistemi yani kullanıcının işlerini hallediyor sanırım?Ama burdan mcunun donanımsal olarak rtos desteği olması gerektiğini nerden çıkardılar anlamadım...
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

FEHMİ_ASM

Kimsenin biryerlerden birşey çıkardığı yok. Öncelikle bunu anla. Mcu'nun donanımsal olarak RTOS desteği olması GEREKMEDİĞİ konusunda yanılmamı düzelltiğin için de teşekkür ederim.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

eistain_54

Alıntı yapılan: FEHMİ_ASM - 15 Şubat 2011, 22:09:29
Kimsenin biryerlerden birşey çıkardığı yok. Öncelikle bunu anla. Mcu'nun donanımsal olarak RTOS desteği olması GEREKMEDİĞİ konusunda yanılmamı düzelltiğin için de teşekkür ederim.

Tamam da neden kişisel alıyorsun ki?Benim sözüm sana değildi.Ayrıca ben sadece bir soru sordum çünkü anlamıştım.Garip garip yorumlar yapmaya gerek yok bence...Uzatmayada gerek yok ama bazen dikkatli olmakta gerek...Ayrıca rica ederim...
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

FEHMİ_ASM

Üstadım konuyu kapatalım diyorken garip garip yorum yapma diyerek tekrar başlatma eğilimindesin. Ama ben fazla birşey demeyeceğim ve bu son mesajım bu konuda. Sonra ne yorum yaparsan yap. Kalp kırdı isem de özür dilerim.

z

PIC12F675 gibi bir islemci ile bile real time calisma yapilabilirken, "Real Time" calisma denince neden sadece RTOS ve coklu islemler anlasiliyor ve aciklamalar bu yonde yapiliyor anlamiyorum.

Eger islemcinin ustesinden gelmesi beklenen gorevler birbirinden ayri dusunulecek, ayri ayri yazilarak islemciye ayri birer gorev olarak verilecekse yani OS uzerinde kod kosturma benzeri bir yapi kurulacaksa evet o zaman RTOS dan bahsedilebilir ve islemcinin ozellikli olmasi gerekir.

Bu durumda islemcinin olmazsa olmazlari;

Yeterince uzun ram
Stack icin genisce alan
Stack register uzerinde islem yapabilecek komut seti

olacaktir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Led 1 saniye yanıp 1 saniye sönecekse tüm picler  Real Time işlemcidir.