P Kanal Mosfet Transistör IRF9540 Nasıl Kullanılır?

Başlatan HAKKITANIR, 17 Şubat 2009, 21:57:34

HAKKITANIR

P Kanal Bir Mosfet Transistör IRF9540 ile
+24V. gerilimde ve TLP250 ile nasıl bir bağlantı yapmalıyımki
12Volt motoru PWM le +24Voltu ayarlayarak hız kontrolü yaparak sürebilelim.

Basit gibi duruyor ama olmuyor malesef.

Kullanılacak Elemanların Çizimleri Şöyle;

protech06

alayli

P kanal mosfeti sürebilmek için gate ucunu Vcc (sizde +24V) ile Vcc - 12 volt arasında anahtarlamalısınız. En basit olarak TLP 250'yi de 24V ile besleyin. TLP250'nin 6.,7. çıkış bacakları ile gate arasına 12V bir zener ve gate direncini (~33-100 ohm) seri bağlayın. Zenerin anodu TLP250 tarafına katodu gate ucu tarafına bağlanacak. PWM'i verdiğinizde TLP250 çıkışı 0-24 volt arasında gezerken, gate 12-24 volt arasında gezer...

Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

HAKKITANIR

Linkleri daha önce bende inceledim yinede sağol hatılatman iyi oldu bir daha inceledim.
Linklerdeki devrenin çalışmasıda bana ilginç geldi.Hani gate,Source arası +20,-20 veya 0V. ile kontrol ediliyordu p mos.

Bizim P mosu çok yüksek hızda açıp kapamamız gerekiyor.Aynı N mosu anahtarlayabildiğimiz gibi sürmemiz gerekiyor.Ama bunun çözümü banada yok gibi geldi artık.Herkesin genel kanısıda bu.

OLAY ŞÖYLE

P kanal mosfet +20 volt bara gerilimine kadar tam anlamıyla üreticinin verdiği katalog değerleriyle kullanılıyor.
İletime geçeceği zaman gate'e 0V. yalıtıma geçeceği zaman +20V. veya mosfetin sürdüğü gerilimin +voltajını vermek yeterli oluyor.Ama bu voltaj +20V. a kadarsa.

HAKKITANIR

Böyle bir devreyi uygulamaya bile gerek görmüyorum çünkü şema net ortada belli bu devreden daha iyi bir kontrolü üstteki arkadaşın verdiği linkteki devre zaten yapıyor.devreniz çözüme bir yenilik getirmiyor.böyle bir devrede TLP yi niye kullanalım ki zaten NPN tipi transistörlede bu tip bir sürme mümkün yalıtmaysa amac TLP521 tipi bir opto koyulur araya TLP250 değil.ama NPN tip transistörle sürmede de sanki yalıtma tam gibi benim gördüğüm.pice bir zararı olmuyor.

Bize öyle bir şematik bağlantı gerekiyorki bu TLP250 ile sağlanabilir diyemem ama P kanal mosun gate ucuna 22R dirençle iletime ve yalıtıma geçme gerilimi direkt verilmeli yüksek hızda açıp kapama için bu şart ve tabiki p mos +24V./0V. gerilimi sürebilmeli.

Böyle bir devre mümkün gözükmüyor.Birisi versede şaşırsak ama malesef.Onun için bizde kılasik yöntem olan p kanal mosu npn tip taransistörle 22R gate direnci ile yalnızca röle mantığı ile açıp kapayarak süreceğiz.Anahtarlama hak getire.

alayli

Alıntı yapılan: "HAKKITANIR"Böyle bir devreyi uygulamaya bile gerek görmüyorum çünkü şema net ortada belli bu devreden daha iyi bir kontrolü üstteki arkadaşın verdiği linkteki devre zaten yapıyor.devreniz çözüme bir yenilik getirmiyor.böyle bir devrede TLP yi niye kullanalım ki zaten NPN tipi transistörlede bu tip bir sürme mümkün yalıtmaysa amac TLP521 tipi bir opto koyulur araya TLP250 değil.ama NPN tip transistörle sürmede de sanki yalıtma tam gibi benim gördüğüm.pice bir zararı olmuyor.

Bize öyle bir şematik bağlantı gerekiyorki bu TLP250 ile sağlanabilir diyemem ama P kanal mosun gate ucuna 22R dirençle iletime ve yalıtıma geçme gerilimi direkt verilmeli yüksek hızda açıp kapama için bu şart ve tabiki p mos +24V./0V. gerilimi sürebilmeli.

Böyle bir devre mümkün gözükmüyor.Birisi versede şaşırsak ama malesef.Onun için bizde kılasik yöntem olan p kanal mosu npn tip taransistörle 22R gate direnci ile yalnızca röle mantığı ile açıp kapayarak süreceğiz.Anahtarlama hak getire.

Bu mesajın muhatabı ben ve yukarıda verdiğim şema mı?   :?:  :?:  :?:
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

z

Alıntı YapBöyle bir devre mümkün gözükmüyor.Birisi versede şaşırsak ama malesef.Onun için bizde kılasik yöntem olan p kanal mosu npn tip taransistörle 22R gate direnci ile yalnızca röle mantığı ile açıp kapayarak süreceğiz.Anahtarlama hak getire.

Umarim sasirirsin.

Yalniz led sonukken Mos iletimde, led yanarken de Mos yalitimda.

Bu sorun dersen led tarafini inverter ile invert edebilirsin.

Alayli,

Devreni ben de begenmedim. Neden?

TLP normalde dusuk empedansla mosu surerken verdigin devrede mosla TLP arasina giren 12V zener Mosun kesim suresini tehlikeye sokuyor. Dolayisi ile verdigin sema, Mosu  NPN transitor ile mosu surmekle ayni anlama geliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HAKKITANIR

evet şimdi istenileni verebilecek bir devre oldu gibi sanki ama denemesini bir haftadan önce malesef yapamıyacağım denemesini yapar yapmaz forma sonucu yazarım.kusura bakmazsınız değilmi?verdiğiniz devreyi çalıştırmayı çok istiyorum ama bu hafta çok sıkışığım.müsadenizle tek bir şey sormak istiyorum devre aynı n kanal mosfetleri sürdüğümüz gibi yüksek frekans ve düşük duty saykıllarını bile karşılayacak tarzda bir devre değilmi?
Örneğin frekans 25KHz. bu frekansında duty saykılı %1 desek TLP250 nin p kanal IRF9540'ı açacağı ve açık bırakıp bu süreden hemen sonra kapayacağı minimum süre;
1sn / 25000Hz. / 100 = 0,4 mikro saniye oluyor.
Yani devre yalnızca 0,4 mikro saniye süre yukarıdaki devrenizde verdiğiniz mos'u açık bırakıp tekrar bu süre sonunda hemen yalıtıma geçirebilirmi?Tabi bu 25kHz. çalışmada saniyede 25000 kez olacak.mümkünmü?
Bu süreler TLP250 ve n tipi IRF640 mosfette tamamen mükemmel aynen görülüyor.
Ben devreyi denemeye değer görüyorum gözüm tuttu ama yanımdaki arkadaş zener ve 100R direnç üzerinden devreyi yorumluyor zener bu hızda yetiştiremez 100R orda yüksek kalır falan diyor ama onunda elektronik bilgisi kısıtlı tabi.
Siz devreyi verirken 0,4 mikro saniye olayını ve 25Khz. biz yazmadığımız için bilmiyordunuz tabi.Bu değerlerle devreniz çalışırmı?
Teşekkürler.

HAKKITANIR

z,

Şekildeki devre çalışırmı?sizde anladığım kadarıyla mosfet gate gerilimini +15V. de yalıtıma,0V. de iletime geçirmeye çalıştınız herhalde.verdiğiniz son şemada.gate 'e +20V. üzeri gerilim gitmesin diye 15V. zener bu işi görüyor sizin devrenizde herhalde.

TLP250 nin led tarafındaki olay aynen dediğiniz gibi.led iletimde iken p mos yalıtımda.o kısımda sorun yok.o kısmı değerlendirme dışı tutabiliriz.dediğiniz gib invert yapılabilir.biz güç tarafını konuşalım.

z

TLP cikisi ya Vdd ya da Vss degerine anahtarlanir. Her iki konum da dusuk empedanslidir. Gene de TLP nin sink ve source current degerlerine katalogdan bak. Eger buyuk farklilik yoksa sorun da yok demektir.

Devreyi daha once hic denemedim ama guzel calismamasi icin neden goremiyorum.

100 Ohm direnc uzerinden gelen akim TLPnin dolayli yoldan da Mosun gate beslemesini sagliyor. Devreyi denediginde eger ki TLP beslemesi (8-4 pinleri) 15vdan asagiya dusecek olursa 100 ohm degerini dusurup gerekiyorsa zener gucunu arttirabilirsin.

HAKKITANIR

Anlaşıldı Z kardeşim.
bizim devreye getirmemişsin yorumlarını.
ben sana şöyle söyleyeyim bizim son devre yanıyor bunu sende daha önceden biliyorsun.madem son devrenizdeki gibi böyle bir çözüm vardı ki buda çalışmaz.
niye daha önce bizim üst grubu p tipi kurup sorun yaşadığımız devrede vermediniz.o zaman bilmiyordunuz bunu değilmi?bizim iki kontrol ucu ile komple n tipi kurulu H köprüyü süremiyeceğimizi göre göre bizi bildiğiniz halde uyarmadınız.halbuki 4 kontrol ucu ile ve karmaşık bir pwm yöntemiyle bu tür devreler sürülebiliyor değilmi.
neyse sevineceğiniz bir olaya geldi sıra biz yapmak istediğimiz devreyi çözdük sorun kalmadı istenildiği gibide çalışıyor.yeterki devre ile 2 uçlu dc motor kontrol edilsin mevcut devrelerinde hepsinden iyi.
arada boşuna kaybettiğimiz vakit ve bizi yanlış yönlendirenlerin verdiği fikir ve şemalarla uğraşırken biz işi çözdük.olayın bu yönündende çok kerdayız.olayları tecrübe olarak değerlendiriyoruz.

H köprü olayı benim için bitmiştir.devre kimsenin verdiği şema ve yöntemle çözülmedi.ama bizim olayı uzatan verilen fikir ve devreler de bizim olayı çözmemiz için gerekli imiş.biz elektroniğe baya girdik.olayları kavradık olayın bu yönü harika.

z

Dediklerinden zerre bir sey anlamadim. Sanki suclanmisim gibi algiladim.

Bir onceki N MOS lu yandigini iddia ettigin devre de bu yukarida verdigim devrede buyuk sorun cikartmaz.

Bir baska baslikta N MOS ve TLP lerle yaptigin devrenin benzerini 24V 200W civari motorlarla 6 aydir sorunsuz kullaniyorum.

z

Sıkıntını simdi anladim. Benim verdigim semadan sonra sen tekrar bir sema yollamissin. Ben o semaya bakmadim bile. Simdi inceledim ve verdigin semanin calismayacagi kabak gibi acik. Verdigim semayi yapmak varken neden boyle sacma bir sema verdin. Aciklamam verdigim sema icin gecerliydi.