Akü şarj devresi

Başlatan Ankaralı, 19 Şubat 2009, 17:12:05

Ankaralı

Picproje ailesi Merhaba;

Kuru tip aküm var 12v/60Ah lik buna güzel bir sarj devresi yapmak istiyorum picli lcd'li olsun.Aküyü güneş panellerinden gelen elektrik ile sarj edicem.

Elinde benzer projeler olan varsa paylaşabilirmi?

Teşekkürler...
@ NEXYS2

gallavi

önemli olan gerilim ve akım eğer akım kontrollü bi akü şarj devresi yaparsanız. Aküleriniz daha uzun ömürlü olur ve daha kısa sürede şarj edebilirsiniz çıkış gerilimini pic ile ayarlayabileceğiniz bi devre yaparsanız lm317 ve dijital pot ile olabilir mesela çıkış gerilimi ve akımınıda pic in adc sine ölçtüre bilirseniz geriye tuş takımı ve butonlar kalıyo kolay gelsin
DemirHan=gallavi;

vebsel

ben üniversitedeki bazı arkadaşların güneş enerjisiyle çalışan araba projesinde ortak bir çalışma yapmıştık . Güneş panellerinden aküyü
şarj edebilmek için yanında şarj aparatlarını da almışlar .Şarj ünitesini inceleme şansım da olmuştu oldukça güçlü mosftlerle donatılmış  ve oldukça karışık bir devre idi . ekran üzerinden oldukça fazla parametre girilebiliyordu. güneş panelindeki elektrik güneşi görme şekline göre oldukça değişiklik arzettiğinden, sabit bir noktaya baksanız bile değişik saatlerde değişik gerilimler aldığınızdan, bu ünite gerilim düştüğünde bile gerilimi yükseltip sabit bir akım ile şarj etmeyi sağlıyordu . eğer 220 volttan elektriği bir trafo yada bir güç kaynağı ile düşürdükten sonra aküyü  şarj etmek için internette microcontrol lü yada microcontrol süz birçok devre var .   Ama güneş enerjisi ile akü şarj edeceğim derseniz
ben size hazır anlattığım gibi bir kontrollör almanızı öneririm. kendiniz de yapabilirsiniz belki ama uzunca bir zaman alacağından şüpem yok.

Ankaralı

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Sayın Vebsel sizin bahsettiğiniz devre nerede satılır?Bir link verebilirmisiniz bana.Tam aradığım tarzda bişey bu.Gerilim düşük gelse dahi yükseltmesi + puan benim için.
@ NEXYS2

eLectronbLue

Arkadaşa 220 volt değil tam olarak bu proje lazım çünkü kendisi de güneş aracında kullanacak.

Ankaralı

Alıntı yapılan: "eLectronbLue"Arkadaşa 220 volt değil tam olarak bu proje lazım çünkü kendisi de güneş aracında kullanacak.

Aynen arkadaşım .........
@ NEXYS2

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

Ankaralı

Alıntı yapılan: "necati"http://www.4shared.com/file/88542385/441e881/877PWM_Solar.html
http://rapidshare.com/files/207413150/877PWM_Solar.rar
ccs kod sim
kolay gelsin

Hocam güzel bir proje paylaşmışsınız teşekkür ederim.

Şönt ve yük dirençlerinin değerini kaç almalıyım watt'ı ne olmalı?
@ NEXYS2

necati

güneş panelinizin gücü nedir?
kaç parçalı ?  36 mı
akimi ne kadar?

Ankaralı

Alıntı yapılan: "necati"güneş panelinizin gücü nedir?
kaç parçalı ?  36 mı
akimi ne kadar?

18V

87W gücü.
@ NEXYS2

necati

yazilim 40 ampere göre
şönt hazır bulabilirsen 50amp 60mw olabilir.
Ben sarı kaynak teli kullanıyorum
(ısıya göre değişimi iyi değil ama şönt de pahallı)
2,5mm çap 50cm si 2TL
8cm teli u şeklinde bük klemense tak
sarı kaynak telinin 1,5cm sine bir kablo lehimle bu ucu
kartın (-)ucuna bağla R11 in ucuna bir kablo bağla
onuda sarı telin 6,5cm sine bağla
Devre montajı tamamlandı ise klemesdeki şönt (-)ucunu
akünün - ucuna bağla akünün + ucunu 7805 in girişine
(12v /5v devresi şemada yok)
Lcd nin trimpotu ile ayar yaparak yazıları gör
akünün voltunu ölç
volt seti ayarla ve Lcd de aynı değeri ayarla ve gör
daha sonra yuk olarak bir far ampulu ve ampermetre tak
5Amp civarı
akım set ile Lcd deki  degeri ayarla
(RV1 %50 de iken akım lcd de az ise R10 direncini 22k---47k degiştir)
sonra rv1 le ince ayar yap
yükü ayır
opto mos bağlantısını yap günes panelini bagla ve aku
voltajını izle
Kolay gelsin

Ankaralı

Hocam uğraştırdık senide kusura bakma.

Tekrardan teşekkürler...
@ NEXYS2

barcins

http://shop.gunes-pili.com/ şarj regülatörlerine bakabilirsiniz.
bende güneş pili sistemi kullanıyorum. fakat regülatörlerin bir eksiği var
güneş paneli yetersiz kaldığı zamanlarda akü şarjını çalıştıracak dolduğunda kapatıcak sistem düşünülmemiş.
çok büyük bir para harcamadıkça panelleriniz aküyü doldurmaya yetmicektir.

halid87

Merhaba arkadaşlar ben kocaeli üniversitesi son sınıf öğrencisiyim bitirme tezi olarak akü şarj devresi aldım (pic denetimli). Bu sitede yeniyim. Bahsettiğiniz konuyu okudum. Qarizmacocuq öncelikle senn aradığın şey sanırım buck-boost converter li bir güç elektroniği devresine sahip bir akü şarj devresi. Geçen dönem, dönem projesinde buck-boost dönüştürücü yaptm. Şimdi de bunu pic ile kontrol etmek istiyorum. Güneş pannellerim olacak ve birde bataryam(akü). Arada bir akü şarj devresi ile akümü kontrollü olarak şarj edeceğim. Bu benm bitirme tezim yardımcı olursanız çok sevinirim (henüz batarya ve güneş panelleri seçimimi yapmadım). pic bilgim çok sınırlı. Elinizde bu konuda dökümanınız warsa paylaşırsanız çok mumnun olurum engin bilgilerinizi de eksik etmeyin... TEŞEKKÜRLER...
Ya göründüğün gibi ol , Ya da olduğun gibi görün.

ozkancelebi