dijital kilometre saati

Başlatan vatandas30, 25 Şubat 2009, 21:06:30

vatandas30

arkadaşlar. arabamın kilometre saati bozuldu. yani ibreli hız gösteren kısmı. lcd ekranlı hız göstergesi yapayım dedim. optik elemanla hareketi km. telinden alacağım fakat km teli bir tur attığında tekerlek kaç tur atıyor onu bilmiyorum. daha önce bu işle uğraşan var mı? km teli çoğu arabada bildiğim kadarı ile şanzımandan geliyor. acaba bütün arabalarda telin ve tekerleğin tur sayısı aynı mıdır?

hatmeto

Bildiğim kadarıyla şanzımandan gelen km teli devir sayısı her araca göre değişiyor. Sanırım servise sorman gerekli. Hiç bir bilgi alamazsan tam 1 km olan yerde araçla git tel kaç tur atıyor hesapla. Buna göre devre yap. Sana bir ögüt Displaylli devreler araçlrda pek iyi durmuyor. Kayan barlı sistem gayet iyi.

Kolay gelsin....
Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"

cetinkaya

tekerlegin büyüklügüde bir rol oynuyor olarak biliyorum ben ama ne kadar dogru bilemicem

vatandas30

tekerleğin büyüklüğü muhakkak rol oynuyor km de. ama benim aklıma takılan şanzımandan gelen km teli standart mı tur atıyor. yani belki her arabada km teli 5 tur atınca tekerlek 1 tur atıyordur. teker büyüklüğü farklı olduğu için belki de her markanın km si ona göre gösteriyordur. her neyse fırsat bulduğumda kriko ile tekerin birini kaldıracağım. km teli ve tekerin tur oranlarını bulup, tekerlek çapına göre bi hesaplama yapacağım. galiba en kısa yol bu.

muhittin_kaplan

araç marka model nedir..

vatandas30

drmp

başka bir araç ile referans karşılaştırma yapablirsin hem de  programı yazıp  dvereyi yerleştirip sadece  bir kaç parametre eklersin programına bir çarpan veya faktör değeri girersin  bu şekilde yapablirsin kardeşim