Güneş enerjisi ile çalışan İHA projesi

Başlatan sonofsunra, 07 Mart 2009, 09:21:23

sonofsunra

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Ben havacılık mühendisliğinde okuyorum. Bitirme tezi olarak "güneş enerjisi ile çalışan insansız hava aracı yapımı"nı aldım. Şu anda dizaynını yaptığımız yaptığımız uçakta üretim aşamasındayız. Planlamamıza göre üretimi 1 aya kadar bitecek. Ancak sorunumumuz güneş hücrelerinden aldığımız enerjiyi uçağın motor sistemlerine iletmeden önce düzenlenmesi ve aynı zamanda enerji fazla olduğunda bataryayı şarj edecek yada eksik olduğunda bataryadan güç çekecek. Ayrıca pillerde (maket uçaklar için kullanlan LIPO piller) kalan enerjiyi ölçecek bir ölçüm devresine ihtiyacımız olacak. Elektronik bilgim hemen hemen hiç olmadığı için bu tür bir devreyi nasıl kuracağımı bilemiyorum. Biraz araştırma yaptım ve bir mppt devresinin bu işlemleri yapmakta olduğunu gördüm; ancak bu tür bir devreyi nasıl kurarım bilemiyorum yardımlarınızı bekliyorum.

sguykan

Böyle bir devre yapıp riske girme bence. Çünkü bahsettiğin işleri yapan uygulamalar hazır satılıyor. Fiyatlarıda öyle çok değil. Gitti Gidiyor Elektronik kategorisinde bir ara görmüştüm...

muratxxx

sonofsunra
bence devreleri hazır alman bencede mantıklı hele devre tecrüben yoksa bunları tasalaman veya tasarlatman hem zahmetli hemde külfetli olcaktır modüller şeklinde calışırsan bencde daha sonuca odaklı olursun.birde cok kolay olmayacak gibi nasanın böyle bir projesini görmüştüm.bütün kulancagın malzemeler özenle secilmesi ve agırlıklarının göz önüne alınmasıda gerekiyor sanırım san şimdiden kolay gelsin.şarj ve kotrole aram iyidir sormak istedigin bişiler olursa yardımcı olmak isterim.kolygelsin başarılar
(Rigol DS 1102E)-(UNI-T UT804)-(Unisource c3100)-(Unisource 8110)-(Unisource P-3625T)-(TT T-ECHNI-C VC2002)-(LAP32128U-A)