Ultrasonic mesafe, hacim ve alan ölçen devre

Başlatan yakkup, 02 Nisan 2009, 11:24:00

yakkup

Arkadaşlar benim bir proje ödevim var bu proje aynı devre içerisinde mesafe ölçen ve hacim ve alan ölçen bir proje lazım. mesafe ölçmeyi yapabilirim ama aynı devrede hem mesafe hem hacim ve alan ölçen devreyi nasıl yapabilirim bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

timpati

benim bildiğim hacim ölçen bir cihaz yok. bunları ekrana yazabilenler, ölçülen üç boyutu (en x boy x yükseklik) çarpıp yani hesaplayıp öyle veriyor (lazer veya ultrasonik cihazlar). sana gereken de bu; madem uzunluk ölçebiliyorsun, önce bir kenarın uzunluğunu ölçersin sonra diğer kenarı. bunların çarpımı kesiti (alanı) verir. yüksekliği de ölçüp değerini girince son hesapladığı değerle bunu çarptırır ve hacmi bulursun.

bu anlattıklarım standart dikdörtgen prizma tipindeki yapılar için. farklı geometrik binalar veya yapılar için denklemi yine sen "öğretmelisin" cihaza.
why mr. anderson, why ?

yas

Hacim ölçen cihazlar var ismini hatırlayamıyorum ama içinde radar kelimesi geçiyordu. Ultrasonik le alan ve hacim ölçebilmen için ölçeceğin ortam oda gibi bir yerse 3 adet ölçüm alman lazım x,y,z ölçümleri.
x*y=alan x*y*z=hacim i verir. Yapacağın cihazı hacim ölçüm modunda çalıştırdığın zaman x öçlümünü yapmanı ister referans noktasından x ölçümünü alısın sonra y ölçümünü yapmanı ister sensörü 90 derece sağa yada sola (nereye dönmesi gerekiyorsa) çevirip y ölçümünü alısın daha sonra z ölçomünü yapmanı ister sende zeminle tavan arasındaki ölçümü yaparsın yani cihazın ölçüm yönünü yukarı kaldırırsın veya tavanda ise aşağı doğru çevirirsin. x,y,z ölçümleri alındıktan sonrası zaten basit sadece çarpma işlemine tabii tutacaksın. Diğer bir yöntemde 3 farklı ölçüm devren olur x,y,z konumlarına bunlaru yerleştirirsin devreyeye ölçüm için komut verince sırayla hepsini ölçer değerleri alır.

koordinat

kardeş sen bir an önce başla çalışmalara sana tavsiyem çünkü ultrasonik sensörlerle çalışmak çok zor daha doğrusu scope un yoksa işin içinden çıkamayabilirsin benim gibi...
6 ultrasonik ping,srf04,srf08 sensörle veya daha ucuz olarak 6 sharp ir sensörle çözersin gibi geliyor bana.1inci sensörle birinci mesafeyi 2incisiyle geri kalan mesafeyi ölçüp iki sensör arasındaki uzaklıktan çıkarsan yetmezmi?al sana babalar gibi uzaklık,alan,mesafe