CNC TEZGAHI

Başlatan abdullah, 11 Kasım 2002, 11:03:03

z

Kayışın karşı karşıya maruz kalacağı gerilme kuvvetleri sonucundak' esnemesi bir kenara bırakılırsa bu işlerde vidamı kullanalım tırtıllı kayışmı kullanalım sorusunun cevabı ihtiyaç olunan tork altında gizlidir.

Eger mekanizmanızda ihtiyaç olunan itme kuvveti, tırtıllı kayış yardımıyla direk motor tarafından karsılanabiliyorsa, yani motor torku yeterli geliyorsa, tırtıllı kayışı direk motor miline baglı bir makara ile  kullanmanızda hiç bir sorun yok. Tabiki kayışta esneme miktari toleranslarınızın içinde olmak zorunda.

Tanjant surucu denen bu uygulamayı zaten yazıcılardan biliyorsunuz. Eğer motor torku yeterli gelmiyorsa, ya daha güçlü motor seçilebilir  yada  gene bazı yazıcılarda da gördüğünüz gibi motor mili ile kayış makarası arasına bir kaç dişliden olusmuş reduktor eklenir.

Tork artırımı icin bir diğer  seçenek de vida somun takımı ile hareket aktarmaktır. Böylece dairesel hareketten lineer harekete geçme sorunu da aynı zamanda aşılmış olacaktır.

Vida-somun ikilisinde, somundaki ilerleme devir başına cok az olduğundan reduksiyon zaten olmakta ve itme kuvveti artmaktadır.

İster reduktor-kayış kullanın ister vida-somun kullanın boşluk probleminin üstesinden gelinebilecek ürünler temin etmelisiniz.

Bir diğer konu da surtunme kuvvetleri olup eğer siradan bir vida-somun kullanirsaniz verim dusuk olacaktır ve motor torkunun bir bölumunu
sürtünme kuvvetini yenmeye harcıyacaksınız demektir.

Ayrıca sadece itme kuvvetini göz onune alarak malzeme seçilmemelidir.
Eksenlere dolayısı ile motora  çok bozucu kuvvet de yansıyacağından daha ilk baştan motorları, kızakları hatta vida çapını uygun  seçmekte fayda olacaktır.

Ancak çok amatorce cihazlar yapilmayacak işler de değil.

Çalışsın yeter arada ayar yaparım vs düşünceleriniz varsa, sıradan vida ve sunta vs malzemelerle bu cihazları yapabilirsiniz.

Bir vatandaş gövde de tamamen  agaç, mekanikte de basit vida ve somunlarla asağıdaki makinayı yapmış.

Kullandığı vidalarda vida adımları arasında ne kadar orantısızlık var, vida somun boşluğu ne, kızaklardaki boşluk ne, PCB işinde ne kadar işe yarar bilemem....

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

şu anda kalite aletlerde kızaklar için hava yastıkları
ve ilerleme için bilyalı sonsuz vida kullanılmakta
hata 0.001 mm

salim ALTIN

Merhaba.
Arkadaşlar bende heykeltraş  arkadaşım için 2 eksen bir makina yapımına girdim. Mekaniği bitti gibi. Parçalar 45x90 veya 45x45 özel aleminyum profillerden yapıldı. Bizim sistem biraz irikıyım. Malzemeyi istanbul , çağlayanda hürriyet mahallesi girişinde aleminyumculardan alabilirsiniz. en ucuz yer orası. Aleminyum profilin kilosu 4milyon beşyüzbinlira. Yada çağrı alhan diye bir firma var topkapı ülker fabrikasına 100 metre mesafede yeri. adresi google dan aratın. Rulmanları bayrampaşadan maltepeden aldık. Aynı malzemeleri robotek (imes sitesi ümraniye) yada hidro....tam mı par mıdır karaköy selanik pasajı enalt kat arkakapıdan çıkınca solda oradanda alabilirsiniz ama bunlar çok pahalı.  Biz 1,5 milyar harcadık şu an.
ayrıca www.birlikrulman.com bunlardada malzemeler var ama bunlarda pahalı.
birde www.dogarulman.com karaköydeler ama fiyatlar yine yüksek,
polymak www.hiwin-tr.com sonsuz dişli ve rulmanları var.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

Ayrıca bu konuda bilgili veya meraklı arkadaşlardan yardımcı olabilecekler ile yardımlaşmak isteriz. Programlama ve kontrol konusunda. Zaten belirli imkanlarımız var ve üzerinde çalışıyoruz. Maddi kısımlarınada katlanabiliriz.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Merhaba,

Bazı arkadaşlar mini CNC sistemleri ile ilgilendiğimi biliyor, bilmeyenlere de çalışmalarımı duyurabilmek için picprojede olduğu gibi  diğer bazı forumlarda da yazdığım soru ve cevaplarda mesajlarımın imza kısmında site adresimi kullanıyorum.

Ticari bir modül üreterek  kendi yapacağım mini CNC makinelerde kullanmak ve  bu modül ile kendi makinesini yapmak isteyenlere de modül satışı yapmak gibi hedeflerim var.  Bu konudaki ticari kaygılarımdan dolayı  kolay edinmediğim ancak  atla deve olmayan bazı bilgileri bu sitede sizlerle paylaşmadım. Günümüz dünyasında bu tür düşüncelerin çok da garipsenmediğini kabul edersiniz. Öte yandan diğer konularda forumdaki sorulara olabildiğince katkıda bulunduğumu zaten biliyorsunuz.

Gerek sözkonusu modülü tanıtmak, gerekse  bu modül ile  CNC yapmak isteyenlere kendi sitemde döküman ve forum bölümü kurdum.

Benim siteyi CNC tartışma sitesi sanmış bir arkadaşımız  siteye üye,  başıma  da bela oldu.

Kendisi bu konularda tecrübeli olduğunu, 10 yıl kadar önce bu sistemlerle tanıştığını, eletronikten de iyi anladığını, yazılım konusunda da iddialı olduğunu ve daha da önemlisi makine mühendisi olduğunu belirtiyor.

Bu arkadaşımız, konuyla ilgilenenlere, CNC yapımı konusunda yardımcı olabileceğini belirtiyor. Kendilerine, CNC elektroniği konusunda ki tartışmalarını, picproje sitesinde yapabileceğini belirttim hatta tartışmasını şu an okumakta olduğunuz bu bölümü de mouse ile tıklama mesafesinde hazır link vererek buraya taşımaya çalıştım. Malesef gelipte tek bir satır bile yazmamış. Ancak kendileri ısrarla özelliklerini ana sayfadan yayınladığım modülümü ve beni amatörleri av gibi görmekle suçlayan karalama yazılarına devam etti. Kısacası ticari hale getirmeye çalıştığım emeklerimi kendi sitemde baltalıyor.

Bu arkadaşımız açık ve net olarak, dileyenlere cnc konularında  yardımcı olabileğini belirtiyor.

Bu güne kadar Picprojeyi keşfedememiş olmalılarki CNC konusunda cevap bekleyen buradaki sorulara teşrif etmek yerine benim sitemde ahkam kesmeye çalışan bu arkadaşımızın mesajlarını sildim ve onun adına picprojeden mertq adına üyelik aldım. Kendilerini  tekrar picprojeye davet edeceğim.

Bakarsınız bende bencil düşüncelerimden kurtulur ve CNC tartışmalarına bu uzman arkadaşımızla daha detaylı katılırım yada en azından modülümü savunurum.

Picproje yetkililerinden, yazdığım bu mesaj için anlayış göstermelerini,  amacımın reklam yapmak olmasada buram buram reklam koktuğunu kabul ediyor, CNC, elektronik, yazılım ve makine tasarım uzmanı makine mühendisi mertq arkadaşımızı da en kısa zamanda picprojede görmeyi ümit ediyorum.

Kişisel uğraşılarımız  Türkiye için hayırlı ise, çalışmalarımızı aynı zamanda paraya da çevirebiliyorsak bu uğraşlar  mutluluk kaynağıdır.

z

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"Merhaba.
Malzemeyi istanbul , çağlayanda hürriyet mahallesi girişinde aleminyumculardan alabilirsiniz. en ucuz yer orası. Aleminyum profilin kilosu 4milyon beşyüzbinlira. Yada çağrı alhan diye bir firma var topkapı ülker fabrikasına 100 metre mesafede yeri. adresi google dan aratın. Rulmanları bayrampaşadan maltepeden aldık. Aynı malzemeleri robotek (imes sitesi ümraniye) yada hidro....tam mı par mıdır karaköy selanik pasajı enalt kat arkakapıdan çıkınca solda oradanda alabilirsiniz ama bunlar çok pahalı.  Biz 1,5 milyar harcadık şu an.
ayrıca www.birlikrulman.com bunlardada malzemeler var ama bunlarda pahalı.
birde www.dogarulman.com karaköydeler ama fiyatlar yine yüksek,
polymak www.hiwin-tr.com sonsuz dişli ve rulmanları var.

Bu malzemelerin resimleri varsa bir şekilde yayınlarmısınız?

z

mertq arkadaşımızın kullanıcı adı ve şifresi tarafımdan kendilerine gönderilmiştir.

Bu arkadaşımızı picprojeye dahil ettiğim için, umarım bana dua edersiniz.

Bekleyip göreceğiz.

salim ALTIN

Merhaba.
Arkadaşlar selanik pasajının altındaki firma hidrel imiş. Onun sattığı ürünler ise www.item-international.com dan görülebilir sanırım. Baya detaylı ve geniş bir kataloğu var elimde ama internete atacak şekilde resim yok. olsada zaten borda atmayı becerememiştim. :oops:
Çağlayanda bu ürünlerin benzerleri var. Tabiki sertlik veya hassasiyet olarak birebir olmaya bilir ama boyutsal olarak aynı. Bide özel parçaları pahalıda olsa bu firmalardan alıp harcıalemleri çağlayandan alın derim.

z

Yurt dışında Mini CNC ile uğraşan amatörlerin tercih ettikleri step yada servo sürücülerin site adresleri aşağıdadır.

http://www.geckodrives.com
http://www.pico-systems.com
http://www.rutex.com/us/
http://www.deskcnc.com
http://www.xylotex.com/
http://www.denvercnc.com/controller.htm

Yabancı mini cnc tartışma gruplarından en ünlülerinin adresi aşağıdadır.

http://www.cnczone.com
http://finance.groups.yahoo.com/group/geckodrive/

Bu sitelere üye olduğunuz takdirde yazılım da dahil gerekli bilgilere nasıl ulaşılacağını öğrenebilir ve paralel porttan çalışan Mini Cnc cihazları yapabilirsiniz.

Erol YILMAZ

CNC deyince aklınıza sadece 3 eksen freze gelmesin.
Turkiye Tel Erozyon cihazları tarafından resmen istila ediliyor.
15-20-25 bin dolarlar China tarafina gidiyor.
Cihazlarda oyle pek iyi sayılmaz...

kobrasalar

bu cnc de kayış yerine zincir kullanılarak maliyet(sonsuz vidaya göre) ucuz tutulup sitem problemleri(kayışa göre) aza indirilebilir mi ve kayışın esneme problemi dışında ne gibi sorunları var

Macera

Büyük yükler gelmediği zaman kayışın öyle esneme problemleri yok.
Otomobil motorlarında senelerdir triger kayışı kullanılıyor.Sıcakta soğukta çok az esniyor.Onun dışında güç iletimide tam senkron.Yağlama gerektirmiyor.Zincir ses çıkartır yağlanmasıda gerekir.
Eski motorlarda zincir vardı ama artık her yeni motor triger kayışıyla çalışıyor.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

kartel

benim bildiğim sarı denen malzemeyle yapılan uzun vidalarda sürtünme yok denecek kadar az oluyor tabi sarıdan yapılmış somunla birlikte kullanılırsa
iki adet somun kullanılınca boşluk önemsenmeyecek kadar azalıyor
sarıdan yapılmış vidalı millere gelince beyazıttaki polonya pazarından istediğiniz ebatta pafta alıp kendinizde açabilirsiniz
yaptığım ilk denizaltı köpek balığı şeklindeydi ve yüzgeçlerini hareketendirmek için vidalı mil sistemi kullanmak istediğimde böyle bir yöntem kullanmıştım ve şahsen karar verdimki sarıdan yapılmış vidayı hiçbir vidaya değişmem
ilk sarı vidayı açıp sarı somunu yerleştirdiğimde şok olmuştum sanki dünyanın en yağlı yağıyla yağlanmış gibiydi
bir mekanikçi kardeşiniz olarak size aktarabileceğim tecrübelerime göre
kızak sisteminde mil kullanmak hiç verimli olmaz eğer çok özel bir çelikten yapılmadıysa tabi
hareket iletme sisteminde vidalı mil kullanımının avantajları şöyle
eldeki torku yüksek oranda artırır (artırma oranı diş genişliğine göre değişir)
istenen konuma geldiğinde dışarıdan veya mekanik sistemden uygulanacak istenmeyen baskılara karşı hiçbir kayma olmadan konumunu koruyabilir
elde edilebilecek en ucuz ve en kararlı sistem olması
kullanılan motordan  minimum tork ihtiyacı hissetmesi
şimdilik aklıma gelen bunlar başka özellikleri varsa lütfen bilen birileri tamamlasın
"BAŞARININ ORANI" Konuya Ayrılmış  "ZAMAN" "BİLGİ" "AZİM" ve "İMKAN" Kavramlarının "ETKİSİ" ile orantılıdır.

Erol YILMAZ

@Kartel,

"Sari" dediginiz urun Pirinc mi?

kartel

@erol
evet pirinç te deniyor lakin bakır oranı farklı olan bir çok çeşidi mevcut
benim mesleklerden biri tesisatçılık  olduğu için tesisatçıların dilinde yazmışım :D
kesinlikle deneyip tecrübe sahibi olmanızı öneririm
"BAŞARININ ORANI" Konuya Ayrılmış  "ZAMAN" "BİLGİ" "AZİM" ve "İMKAN" Kavramlarının "ETKİSİ" ile orantılıdır.