Ultrosonic mesafe ölçer. Acil yardım

Başlatan yakkup, 02 Haziran 2009, 10:29:44

yakkup

Arkadaşlar bende mesafe ölçer var bi tane ve bu benim ödevim. Bu devre 17 cm ile 700 cm arası ölçüm yapabiliyo. Ben buna ek olarak alan ve hacim ölçmesi için çalışıyorum fakat pic'i kodlamam gerek bana yardımcı olurmusunuz acil.

Tagli

Alan ve hacim ölçümü zaten birden fazla mesafe ölçümü ile elde edilir. Neyin alan ve hacmi ölçülecek?

Şimdi farkettim de konu zaten bu başlıkta gündeme gelmiş.
Gökçe Tağlıoğlu

yakkup

Devrenin Çalışması:
Yapmış olduğumuz ultrasonic mesafe ölçer devresi 20 Cm ile 700 cm arası ölçüm yapabiliyor. Mesafe ölçer devremiz ek olarak hacim ve alan ölçümünü yapabiliyor. Ultrasonik mesafe ölçerden alacağımız herhangi ölçümleri hacim ve alanı bulmak için kullanacağız. Mesafe ölçerle alan ve hacim ölçebilmemiz için ölçüm yapacağımız alan bir oda olması, yada dikdörtgen bi alan olması gerekiyor. Hacim ve alanı bulabilmek için bize üç adet ölçüm gerekiyor ve bu ölçümler X,YveZ ölçümleri olsun. Yapacağımız devreyi hacim ölçer moduna aldığımız zaman devre bizden "x" ölçümünü yapmamızı isteyecek, referans noktasından "x" ölçümünü alırız ve ölçtüğümüz ölçümü kaydederiz. Sonra "y" ölçümünü yapmamız gerekecek, mesafe ölçeri 90derece sağa yada sola döndürüp "y" ölçümünü alıp kaydederiz. Daha sonra "z" ölçümünü yapmamız gerekecek. Mesafe ölçerle zemin ile tavan arasındaki yada tavan ile zemin arasındaki ölçümü yaparız ve "z" ölçümünüde almış oluruz. Bundan sonrası aldığımız ölçümleri çarpma işlemine tabi tutarız. Yani; X*Y bize Alanı verir. X*Y*Z bize hacmi verir.

Devrenin çalışması bu ben ölçüm yapabiliyorum fakat ölçümleri çarpıma tabi tutabilmek için pic' ek olarak kodlamam lazım bu pic'i kodalamam için yardım istiyorum

ferit06

Ölçümleri yapıp çarpma mı yapamıyorsunuz?

Aynı konudaki ilk mesajınız 2 Nisan da o zamandan bugüne kadar yapmış olduğunuz çalışmayı görmek isteriz. Devre, kod?

yakkup

evet aynen öyle çarpıma tabi tutulacak. yani Alan ve hacimi ölçebilmem için. devrenin çalışmasını yazdım oraya ve ben bunun Smd kodunu buldum. yani kod hazır sadece koda ek olarak alan ve hacim ölçümü yapabilmem için ölçümler çarpıma tabi tutulacak.

Devre çalışmasını okuyup bana nasıl olabileceği hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

ferit06

Smd Kod?  nedir ben bilmiyorum. asm mi?

Kodun tamamını vermeden burada size sadece çarpım için kod verilmesi sizin hiç bir probleminizi çözmez. Mevcut kodunuz hex ise bu hiç mümkün değil. Eğer asm, c, basic vs bir dilde yazılmış ise kodun uygun yerlerine

ALAN ve HACIM değişkeni ( Dword proton veya basic 700*700*700 cm3 sonuç elde etmeniz için)ilave edilmesi gerekecek. Programlama diliniz proton veya c gibi bir dil ise float(dword ( ölçüm sonucunuzun hangi cinsten olduğuna bağlı) ) çarpım ile sonucu kolayca bulup yazdırabilirsiniz. asm veya basic ise float çarpım makrolarından programınıza ilave ederek sonucu bulabilirsiniz.

Devrenin çalışmasını okuyup yardımcı olun diyorsunuz ama siz öncelikle kendinize hiç yardımcı olmuyorsunuz.

Ölçümleri yaptınız X, Y, Z bunlar birer değişkende kayıtlı...
protonda
 Dim ALAN As Float '(veya DWORD)
Dim HACIM As Float '(veya DWORD)
Sadece ALAN = X*Y
HACIM= ALAN*Z  

size protonda alan ve hacim ile ilgili sonucları verecektir.

tyilgin

Bu arada ölçüm cihazının 3 yönüne de ultrasonic sensör takımı koyarak tek ölçümde sonuca ulaşsanız daha garanti olur.

Sizin yöntemle cihazı tutan kişinin tutuş şeklindeki açı farkı, yanlış kullanımı ( 2 kez x ölçümü vs..), x'i ölçerken geride kalan kısmın atlanması gibi durumları engellemiş olursunuz.

Ölçümü yapacak kişi düğmeye basar ve cihazı odanın en dip köşesine koyar. Sizde 5-10 saniye kadar süren bip-bip-bip uyarı seslerinin bitimi ardıdan ölçümü yaparsınız.