elektronik elektrik sayacı

Başlatan AKP, 08 Haziran 2009, 00:23:10

AKP

evlerimizde kullandığımız elektronik elektrik sayacında reaktif kısım var ve orası 0 değil ben aktif gücü ödediğimizi biliyordum ama araştırmalarıma göre reaktifide 6 senedir ödüyormuşuz. sizce?

tayyar

Son gelen elektrik faturasına bir göz at reaktif aktif kısımların karşılarında bedelleri yazar tabi eger o kısımlar için ödeme yapıyorsan.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ares

yeni elektronik monofaze ( aslında trıfaze sayaclardada var) sayacların cok guzel bır ozellıgı var oda reaktıfı takıp edıp (tabı sız bunu monofaze sayacın ekranda goremıyorsunuz) onuda aktıf tuketımın uzerıne ekleyerek yazıyor boylece sız hıc bır sey anlamadan faturanız bıraz şişiyor

remzi

Benim bildiğim evlerde reaktif güç ödenmiyor...

camby

Alıntı yapılan: "ares"yeni elektronik monofaze ( aslında trıfaze sayaclardada var) sayacların cok guzel bır ozellıgı var oda reaktıfı takıp edıp (tabı sız bunu monofaze sayacın ekranda goremıyorsunuz) onuda aktıf tuketımın uzerıne ekleyerek yazıyor boylece sız hıc bır sey anlamadan faturanız bıraz şişiyor
ben de reaktif güce para ödenmiyor biliyorum emin misiniz?

pilot007

Arkadaşlar ben bir tedaş personeli olarak açıklayayım evlerde reaktif güce para ödeniyor hatta sadece evlerde değil her yerde sadece gücü yüksek olan abonelerde yani kompanzasyon olan abonelerde reaktif güç çıkartıliyor yani ödenmiyor.
Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ben yumurtamı sana verdim, sen yumurtanı bana verdin.  Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ama,  Sende bir bilgi var, bende bir bilgi var.  Ben bilgimi sana verdim.Sen bilgini bana verdin. Bende iki bilgi var, sende iki bilgi var.

OG

Alıntı yapılan: "pilot007"Arkadaşlar ben bir tedaş personeli olarak açıklayayım evlerde reaktif güce para ödeniyor
Nasıl beceriliyor bu işlem? Endüktif ve Kapasitif sayaç yok iken. Ve bu sayaçlar konutlar için mecbur değil iken.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

AKP

Evet arkadaşlar reaktifi oduyoruz bende elektronık sayacda farkettım mekanık sayaclarda reaktıfı nekadar kullandıgımızı goremıyoruz

remzi

Ödediğimiz reaktif enerji faturada niye gözükmüyor. Elektronik sayaçta rektif enerji miktarının görülmesi faturasını ödediğimiz anlamına gelmiyor...

ares

arkadaslar ben enerjı tasarrufu uzerıne bır proje yurutuyorum dolayısıyla elektronık trıfaze monofaze sayaclar ıle testlerımızı yapıyoruz testlerde dıkkatımızı ceken en onemlı sonuc su ıdı yukun cınsı ne olursa olsun garıp gelecek ama omık yuklerde bıle mesela dımmerla bır ısıtıcı nın gucunu ayarlıyorsunuz tetıkleme acısı arttıkca sayac reaktıfıde artırıyor yazıyor daha da ılgıncı reaktıf kotayı gecmedıgınız halde elektronık sayac reaktıf tuketımı aktıf tuketımın uzerıne yazıyor ve sız bunu fark etmıyorsunuz reaktıf ekranda gozukse bıle aaa ben reaktıf cezaya gırmıyorum derken sıze bu tuketım aktıf olarak eklenıyor faturadada sız bunu goremıyorsunuz benzer durum motorlar ıcınde gecerlı sonuc bu ınanmayan denesın sonuc bu gorecek ben ezbere yada duyduklarımı yazmıyorum test sonucları boyle

OG

Alıntı Yapgarıp gelecek ama omık yuklerde bıle mesela dımmerla bır ısıtıcı nın gucunu ayarlıyorsunuz tetıkleme acısı arttıkca sayac reaktıfıde artırıyor yazıyo
Sebebi akım gerilimden daha gec başladığındandır, sayac akım ile gerilimin arasındaki zaman farkına bakıyor, akım gec başlamış, tamam bu reaktif (endüktif) yük diyor.

Bunun önüne geçmek için dimmeri faz dilimleme değilde alternans atlama (teknik adını bilmiyorum) yöntemi kullanmalı. Yani 1 alternans gec 99 alternans dur, ortaya çıkan güç %1 gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

cetinkaya

türkiyede kaca kompanzosyon yapmak gerekli  cos φ kac olmali böyle bir kanun varmi ? mademki ödüyoruz o zaman bizde evlerimizde yapalim siz ne düsünüyorsunuz ?..

ilker_32

Evet, bu konuda gerçekten işe yarar projeler var. Evde yapacağın tasarruf kaçak değildir. Tabi sayaca müdahele etmediğin taktirde! :lol:

serdararikan

piyasada rekatif güçü kompanze ettiğini idda eden cihazlar var gerçi ben onların ne kadar etkili olduğu konusunda şüpheliyim ama.madem burası bi proje geliştirme forumu bizde kafa kafaya verip evde kullanılabilecek küçük bir kompanzasyon cihazı yapalım..

ilker_32

Alıntı yapılan: "serdararikan"piyasada rekatif güçü kompanze ettiğini idda eden cihazlar var gerçi ben onların ne kadar etkili olduğu konusunda şüpheliyim ama.madem burası bi proje geliştirme forumu bizde kafa kafaya verip evde kullanılabilecek küçük bir kompanzasyon cihazı yapalım..
Bende tasarruf konusunda 1 senedir çalışıyorum. birkaç proje gerçekleştirdim az bir zaman sonra yavaş yavaş inşallah piyasaya süreceğim. Ve bu zaman içinde birçok firmanın projesine tanık oldum. Gerçekten işe yarıyor. Zaten işe yaramıyor olsa 1 senemi vermezdim bu işe.