şu klavye projesini yapın ne kadarsa göndereyim !!

Başlatan boraciner, 07 Temmuz 2009, 19:58:39

boraciner

olayı hallettik bütün forumdaki arkadaşlara çok teşekkürler......
ilginiz sayesinde hallettim klavye işini...
arkadaşlar 2-3 haftadır kafayı yedim olmuyor. bana şu 16f877 veya 16f628 için klavyeden gelen karakteri çözümleyen bir devre yaparsanız
mesela Portb.7 yi seri çıkış olarak ayırırsınız
koda da
SerOut PORTB.7, 16780 ,[harf] gibi bir satır eklersiniz en sonunda , bende robot projemi oradan devam ettiririm.
programlama dili PBasic veya Proton Basic.
kaynak kodu ve kurulu devre halinde yapabilecek arkadaş varmı?

mustafa_cmbz

kendin niye yapmıyorsun_?

biraz gayret göster takıldığın yerlerde yardımcı oluruz....

boraciner

abicim uğraşıyorum kaç günlerdir olmuyor.. clock ve data yı adam gibi yakalayamıyorum, serin komutuyla boundrate i tutturamıyorum yetti artık. atıcam camdan aşşa hepsini , benim bölümüm bilg.müh. , elektronikçi değilim ,çok fazla anlamıyorum sinyal seviyerlerinden vs.
benim işim projenin geri kalan kısmını halletmek olacak

boraciner

bu arada msn adresim : boraciner@hotmail.com
bekliyorum.. lütfen birileri yazsın kafayı sıyırmak üzereyim..

Tagli

Teyit için soruyorum: Ayrı bir modül benzeri birşey olacak. Mesela bir 16F628A, klavyeden gelen verilerin ASCII kodlarını sana seri olarak yollayacak. Doğru mu anlamışım? Olay bundan ibaretse yardımcı olabilirim, ama işin içine shift, alt ve ctrl ile başlayan karakterler girerse uğraştırır. Ayrıca tuşun bırakılmasını anlamak da uğraştırır, o yüzden karakter tekrarını kapatabilirm.

Daha önceden 16F876A ile klavyeli bir deneme yapmıştım, oradan kalma hazır bir kodum var. Yukardaki kısıtlamaları da o yüzden ekledim, zamanında çok da gerekli görmediğim ve işleri kolaylaştırmak için bunları dahil etmemiştim. Yine de caps lock ve bazı shift ve alt karakterlerini çıkarabiliyordum. Sanırım biraz değiştirerek senin istediğin şekle getirebilirim. Ücret falan da gerekmez. Ama kodları assembly ile yazarım, çünkü başka dil bilmiyorum. Ama sonuçta ortaya çıkacak şey bir modül olacağı için kodun dilinin çok da önemi olmaz sanırım?

Ekleme: Bu arada bu işler için elektronikçi olmaya gerek yok. Ben de bilgisayar mühendisliği okuyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

wsxwsx

PS2 klavyeden bahsediyorsanız forumda daha önce yapılmış hazır kodlar var. Bunlardan yola çıkarak ticari proje yaptım. baudrate diye birkonu yoktu hatırlamıyorum. Clk ve data var. yani senkron haberleşme var. klok başlayınca döngü başlıyor. dalga bitince bitiyor. sonra 1 veya 0 diye okuyorsun. (o kısmın nasıl çalıştığını hala bilmem bitler sayılıyor belli bir sayıdan sonra bayt yani klavyeden gelen karakter oluşuyor.  klavyedeki tuşlar basılma ve bırakılma şeklinde gönderiliyor. Asloında büyük  küçük harf de yok. sadece shift + karakter geliyor. (capsloc basılı ise ve shift + kartakter kodu geldiyse bu küçük harftir değilse büyüktür diyorsun)

capslock'ıun basılı olması bile gerçek değil o sinyal gelince "capslock basılmıştır lambayı yakalım" deyip klavyeye lambayı yak komutu gönderiliyor.

Dikkat edilecek bir konu normalde klok diyelim sıfırda duruyor. arada 1010110101 gibi sonradan yine sıfıra dönüyor. ( yada tam tersi)  bu aradaki 1 süresi için bir zaman aşımı koymanız gerek. eğer bir anormallik olursa döngüden otomatik çıksın. Bu karakter hiç okunamadı gibi bir karara varılsın.

boraciner

evet aynen dediğin gibi.. ascii kodu bana seri olarak gönderecek bir modül istiyorum ,yardımcı olursan sevinirim, tamam dediğin gibi dil farketmez doğru söylüyorsun... ama olsun biz yine de ücret vs. gibi şeyleri konuşalım kabul edersen.
emeğinin karşılığı olsun ;)
not: tuşun bırakılması falan önemli değil basılanları seriden göndersin yeterli benim için.

Alıntı yapılan: "Tagli"Teyit için soruyorum: Ayrı bir modül benzeri birşey olacak. Mesela bir 16F628A, klavyeden gelen verilerin ASCII kodlarını sana seri olarak yollayacak. Doğru mu anlamışım? Olay bundan ibaretse yardımcı olabilirim, ama işin içine shift, alt ve ctrl ile başlayan karakterler girerse uğraştırır. Ayrıca tuşun bırakılmasını anlamak da uğraştırır, o yüzden karakter tekrarını kapatabilirm.

Daha önceden 16F876A ile klavyeli bir deneme yapmıştım, oradan kalma hazır bir kodum var. Yukardaki kısıtlamaları da o yüzden ekledim, zamanında çok da gerekli görmediğim ve işleri kolaylaştırmak için bunları dahil etmemiştim. Yine de caps lock ve bazı shift ve alt karakterlerini çıkarabiliyordum. Sanırım biraz değiştirerek senin istediğin şekle getirebilirim. Ücret falan da gerekmez. Ama kodları assembly ile yazarım, çünkü başka dil bilmiyorum. Ama sonuçta ortaya çıkacak şey bir modül olacağı için kodun dilinin çok da önemi olmaz sanırım?

Ekleme: Bu arada bu işler için elektronikçi olmaya gerek yok. Ben de bilgisayar mühendisliği okuyorum.

boraciner

wsxwsx üstad, denedim ama çok sorunlarla karşılaştım , bak bu konu altında çok uğraştım..
https://www.picproje.org/index.php/topic,25395

=((

en iyisi birinin yardımıyla bitirmek olacak bu işi

wsxwsx

parity, stop biti ile uğraşmayın. kendinizi işinize verin. o kısımları yapan yapmış elinizi sürmeyin.

Tabi böyle demesi kolay . ben bu şekil yapmıştım grafik 128 x 64 lcd vardı. panelin üzerinde hoparlör de var. nota gibi uyarı sesleri çalabiliyor. rs 485 ile pcye gidiyor .

kodlar pbp içindi.onu protona uyarladım. ps2 diye aratın. bu forumda var.  ben de oradan yola çıktım. sağolsun bir arkadaş paylaşmış. Ancak bu kodlarda bazı noktaları kendime göre değiştirmem gerekmişti.

Konu burada:

https://www.picproje.org/index.php/topic,4607&highlight=ps2

https://www.picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=94045#94045

Tagli

Ben uğraşmaya başladım. Ama biraz vakit alacak sanırım, şu sıralarda başka işlerim de var. Bitince burada yayınlarım.
Gökçe Tağlıoğlu

boraciner

ustacım wsxwsx irtibata geçti benimle yaptım yardım edince . Sende çok sağol kardeşim ama olayı hallettik forumun sayesinde .. herkese çok teşekkürler..

wsxwsx ayrıca sana çok teşekkürler 8)  adamsın..

boraciner

olayı hallettik , herkese çok teşekkürler..sağolun arkadaşlar

Murat Mert

Alıntı yapılan: "boraciner"olayı hallettik , herkese çok teşekkürler..sağolun arkadaşlar

Sn. arkadaşım projeni yollarsan bizlerede örnek olur. ;)
mert07

boraciner

Alıntı yapılan: "mert07"
Alıntı yapılan: "boraciner"olayı hallettik , herkese çok teşekkürler..sağolun arkadaşlar

Sn. arkadaşım projeni yollarsan bizlerede örnek olur. ;)
www.dreamrobotics.com adresinde var 1-2 şey

gladi

misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.