SMPS-vs

Başlatan cozturk, 26 Aralık 2003, 14:24:37

sezgin05

Tabii normal bobin var.Beslem gerilimi 2*220 nf ile ikiye bölünerek bir orta uç alınmış.Tıpkı PSU'daki gibi.

cozturk

neden ortauçlu sekonder ile akım çekilebildiğini, tamdalga ile olmadığını da bunalmis hoca açıklasın. sabırla bekliyorum. :D

z

Bu yontemde yuzuk nuve zaten saturasyonda calışmakta ve ana trafodan daha once satursayona gidip ana trafonun saturasyona gitmesıne izin vermediği için ve staircase yok görünüyor ama emin değilim. (Değişken yük her bir peryodun süresini değiştiriyor bu bir sorunmu ?)

Neden köprü çalışmadı da orta uçlu çalıştı sorusu  muaama. Zira yüksek voltaj gerektiren smps uygulamalarında çift sekonder yerine tek sekonder sarılıp köprü doğrultma kullanılabiliyor. (Tabiki eleme yapılmış diyodlarla.)

Neden sorusu için scopla dalga şekillerine bakıp öyle yorum yapmak lazım.

Ancak şu varki sekonder tarafında ki doğrultucuların eşlenik olması lazım aksi halde stair case saturasyona neden olunur. Atıyorum belkide Sezgin köprü kullanırken köprünün iki kolu çok dengesizdi(?)

(Çıkıştaki kapasite dolarken bu tür devrelerde bir önceki peryod bir sonrakinden daha çok yükleniyor ve akım çekilmezse geri besleme kalkıyor ve  DC uygulamalarda sorun yasanıyor)

Birisi yorumlarsa bende doğrusunu öğrenirim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ise

sezgin yeniden cracki upload ettim projelerin güzel

z

Neden bu devrelerin cikisina diyod kapasite baglayip dogrultmayi denedigimizde problem yasiyoruz?

Tartismamizin en basinda halojen lamba devrelerinin calisma prensibinden sozetmistik.

Yuk akimi geribesleme trafosunun (yuzuk trafo) primerinden akarken tr lerden birini iletime sokarken digerini kesime yollayan geri besleme sinyalleri olusturmakta ve bu sinyaller ayni zamandan transitorlerin bias ve kesim akimlarini olusturur.

Eger yuku omik  değilde kapasitif yada enduktif yaparsaniz ne olur ?

Hatirlarsaniz bir osc yapmak icin 2 adet sartimiz var.

1. sart birden buyuk kazanc
2. sart da 180 derece geri besleme

omik yuklerde yuk akimi ile geribesleme ayni fazda (digeri de 180 derece)
oldugundan faz sarti otomatik saglaniyor, ancak cikisa kapasite yada enduktans baglandiginda fazfarki olusuyor buda osilasyon garanti edemiyor.

Sistem harici osc kullanamdan kendi kendine osilasyon yaptigindan, geribesleme de yuk akimiyla ayni fazda oldugundan sekonderi dogrultmaya kalktigimizda dogrultma kapasitesinden dolayi  sorun yasiyoruz.

Geribesleme sargi oranlariyla, kapasite vs eklemekle sorun asilabilirse de
degisken yuklerde sorun tekrar ortaya cikacaktir.

sezgin05

Teşekkürler THIEF seni uğraştırdım...

ise

önemli değil

cozturk

12V elektronik trafo için bir simülasyon ve resimlerini upload ettim. Bakın da konuşalım.
http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP3/files/SMPS001/

z

Yorumum ne kadar doğru bilmiyorum ama,

Sistemin verimli olabilmesi için sinusoidal değil kare dalga çalışması lazım. Sinus calışmasının sebebinin ana trafonun düşük sarımlı olması ve/veya geribeslemenin düşük genlikli olması, yüzük nüvenin uygun seçilmemesi....
olabilir.

Ancak sistem rezonans modunda çalışıyor ve transistörler tam kesim ve tam doyuma gidiyorsa kare dalga çalışmaya göre bu daha güzel.

Sistem boşta iken yani sekonderden akım çekilmediği zaman geri besleme genliği düşeceğinden normalde osilasyonun susması gerekir.
(Diac tetiklemesi ile çalışıp çalışıp susan bir durum olmalı)

Susmuyorsa yanlış geri besleme yada yanlış yüzük nüve kullanılmıştır.

Neden yük yokken sistem susacak?

Geri besleme trafosu akım trafosu mantığı ile sarılıyor. Primerde ne kadar çok akım sekonderde o kadar  çok voltaj. Akım çekilmezken sadece ana nüvenin endüktansı akım çekeceğinden geri besleme voltajları (biaslar) düşeceğinden tr ler iletime geçemeyecektir.

Sistem üzerindeki devre elemanları ile oynanırsa bu devre kılıktan kılığa girer.

Eğer yüzük nüve uygun seçilmezse sistem patlayacaktır.

Hatırlarsanız küçük nüvenin, ana trafo doyuma gitmeden doyuma gitmesi gerekliliğinden sözetmiştik.

Transistörlerin  ters hılı diyodlarla paralellenmesinde çok fayda var.

Sinusdeki pisliğe gelince, tr ler geribesleme etkisiyle devreye girip çıkarlarken bir ara bölgeden geçiyorlar. Bu ara bölgede tr ler iletim kesim arası yada tam kesimde(?)) Bu nedenle bu esnada bir bozulma oluşuyor. Zaten ters diyodlar tr ler kesimde iken primerde varsa akıma yol bulmak için şart. Aksi halde snubber yapmak lazım. Zaten bu bozulmayı sinus çalışmada tamamen yok etmek imkansız. (Analog rejimde çalışşsaydı engel olunabilirdi, oda güç uygulamalarında işimize gelmez)

Dolayısı ile simülasyonda yüzük trafoyu çok dikkatli modellemek lazım.

Umarım simulatör buna izin veriyordur. :D

cozturk

Alıntı YapNeden yük yokken sistem susacak?
nedenini bilmiyorum . fakat, 0.1 ohm üzerinde 2V düşüyor.  Her halde çıkış açık devre iken pimerin total L si düşük oluyor,
bu da frekansı ve çekilen akımı etkiliyor. Bu frekansta XL düşük old. için fazla akım çekiliyor.

Pratikte yüzük trafo okadar kritik değildi. sadece sarımı fazla sararsan beyz akımı da artıyordu. trler fazla ısınıyordu. Uçları ters bağlarsan osilasyon olmadığından sistem çalışmıyordu.

cozturk

Alıntı YapDiac tetiklemesi ile çalışıp çalışıp susan bir durum olmalı)
ben diaktan sürekli tetikleme vermeyip anahtar ile başlattım. sürekli çalıştı. herhalde g.besleme oranından. Boşta iken devrenin susması iyi bişey değil. dolayısıyla sadece kısadevre kontrolü ile Çalışmaya hazır vaziyette beklese daha iyi.

z

Alıntı YapPratikte yüzük trafo okadar kritik değildi. sadece sarımı fazla sararsan beyz akımı da artıyordu. trler fazla ısınıyordu. Uçları ters bağlarsan osilasyon olmadığından sistem çalışmıyordu.

Yok bence burada hatanız var. Bence yüzük nüve sistemin kaderini belirliyor. (Sol parmağımıza taktığımız yüzüğün kaderimizi belirlemesi gibi :D )

Farzedinizki irice bir nüveden geribesleme trafosu yaptınız.
(Yani kolay doyuma engel oldunuz.)

Olaya bakın şimdi. (Çıkışta yuk var)

Tr lerden biri iletime geçti ana trafodan yüke güç aktarıldı. Biraz sonra
ana trafo da akı değişimi olmayacak ve akım hızla tırmanmaya başlayacak
ama hala geribesleme trafosu akımla orantılı geribesleme yapıyor. Akım artıyor (ustelik ivmeli şekilde) buna karşın geri besleme hala tr lere sen sus öteki girsin demedi.

Ne zaman diyecek? Geri besleme trafosu doyuma girince diyecek.

Ama bu esnada akım aldı başını gitti ve belkide ana tr ler çoktan arızalandı.

Gerçi akım koruma devreye girip  sistemi korumak isteyecektir ancak korumanın sadece alt tr yapıldığına dikkat edin. (Benim incelediklerim öyleydi)

Bu nedenle bence sistemin kalbi yüzük trafodur.

Akımın alıp başını gitmesine 220n lar engel olacak diyebilirsiniz ama kapasitedeki enerji bitinceye kadar olanlar olacaktır.(?)
Çünkü olay sn de onbinlerce kez  tekrarlanmıyor.

Tek cycle da olay br kez olsaydı dert değildi.

220n lar erken boşalır (voltajı uzun süre sabit tutamaz voltajı fazla dalgalanırsa) nüvenin doyuma gitmesi söz konusu olmaz ama bu sinusoidal çalışma şekline dönmeye neden olur.

Eğer aldığınız güç sizi tatmin ediyor, trler ısınmıyorsa bu çalışma özellikle
elektromagnetik yayılım açısından da tercih edilir.

Söylediklerim tamamen sistemin kare dalga çalışması konusunda geçerlidir.

cozturk

Bu devrenin self-oscillating olarak kare dalga yapılması bence mümkün olmaz. Belki de çıkışta ayrı bir sargıdan 12V filan elde edip  oradan elde edilen gerilimle PWM entegresini besleyerek karedalga sürülebilir. Tabi yüzük nüve bu entegrenin çıkışına bağlanacak. İlk anda entegrenin startup beslemesi için bir dirençle 310Vtan zener ile az bir besleme alınarak...

sezgin05

Benim gönderdiğim iki devreden ;kaynak makinesi kare dalgaya yakın çalışıyor.Fakat diğeri(güç kaynağı) sinüs'e daha fazla benziyor.Hatta COZTURK'un simülasyonundan daha düzgün değil.
Bence tam kare dalga elde etmek için kontrol katıyla güç katı arasında ki kuplaj işini optokuplör kullanmak gerekir.Bobin kullanıldığı zaman belki maliyet düşer,sağlamlık artar ama kare dalga da bozulmalar olacaktır.Bunun da zaten zararı yokmuş(BUNALMIŞ'tan öğrenmiş olduk..)

cozturk

Transistörlerin daima saturasyonda çalışacağı garanti ise (daima yeterli beyz akımı var yada 0) çıkışın sinüs olması elbette sorun değil.  Bu durumda yarım köprüyü oluşturan 2 adet kond. tamamen dolduğu için, dalganın sinüse dönüştüğünü düşünüyorum.

Fakat beyz akımı azaldığı için dalga bozuluyorsa bu trlerin ısınacağı anlamına geliyor.  Belki de beyzdeki dirence ilave olarak  seri ters zener bağlayarak belli bir gerilime ulaştıktan sonra Ib nin akması sağlanabilir. Tabi sonra her tr için b-e arasına ayrıca bir direnç konarak kendi kendine iletime geçmemesi garanrilenecek.

Eğer tetikleme için opto kullanılacaksa seviye farkı olan iki tr için tetikleme akımı nereden gelecek? Bunun çözümü için ayrı bir besleme trafosundan ayrı ayrı 12şer volt gibi beslemeler elde ederek tetikleme devrelerine uygulamaktır. Tabi optonun ledi de ilgili tetikleme devresinden sürülecek. Fakat bunlar devreyi karmaşıklaştırmaktadır. Yani az ve öz devre yapmak için biraz lüks kalıyor.