Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Amfi ve Trafo

Başlatan kouakif2, 30 Temmuz 2009, 16:50:18

kouakif2

Merhabalar,

Amfi yi trafodan beslediğimde hoparlörden vızıltı geliyor.

Aküden beslediğimde hiçbir sorun yok .

Trafonun gücü yetmeyebilir diye daha büyük trafo kullandım , yine olmadı?

Başka ne gibi sorunlar olabilir?

Teşekkürler.

gevv

şaseye toprak verin (simetrik besleme ise 0 ucuna)  birde ses girişinin şasesini 4.7....10ohm ile anfi şasesine bağlayıp deneyin

z

Trafonun cikisindaki kopru diyodun 4 ucunu bir birine 100n kondansatorle baglayin. Daha cikcasi, kopru diyodun icindeki 4 diyoda paralel 100n seramik kondasator baglayin. Faydasini goreceksiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

timpati

iyi bir regüle devre yapın ve özellikle 50 ve 100Hz için LC filtresi oluşturun.
why mr. anderson, why ?

wsxwsx

Preampfi , veya anfinin kazancı çok yüksektir. Geri besleme direnci düşürülür. düzelir. Preanfi beslemesine rc filtre yapılarak da sorun çözülür.

Diyotlara paralel bağlanan 100n çok faydası var. Ben de denedim. Daha çok 50Hz in geçiş noktalarında "pıtırtı" şeklinde bir ses çıkıyor. 100n bunları yok ediyor.

kouakif2

http://www.national.com/ds/LM/LM1875.pdf

Yukarıdaki linkin 2. sayfasındaki devrenin kazancını belirleyen dirençler ve geri besleme dirençleri hangisidir?

Muhtemelen problemim yüksek kazançtan dolayı kaynaklanıyor.Bu yüzden kazancı azaltmak istiyorum.

Devredeki 200K ya paralel aynı dirençten bağladım.Biraz düzelme oldu.Bir paralel direnç daha bağladım,bu sefer daha kötü oldu.Acaba yanlış direnç üzerinde mi değişiklik yapıyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

wsxwsx

c2 yi artırmak da işe yarayabilir.
R6 yı düşürmek, R5i yükseltmek, kazancı düşürecektir.

gevv

Alıntı yapılan: "kouakif2"http://www.national.com/ds/LM/LM1875.pdf

Yukarıdaki linkin 2. sayfasındaki devrenin kazancını belirleyen dirençler ve geri besleme dirençleri hangisidir?

Muhtemelen problemim yüksek kazançtan dolayı kaynaklanıyor.Bu yüzden kazancı azaltmak istiyorum.

Devredeki 200K ya paralel aynı dirençten bağladım.Biraz düzelme oldu.Bir paralel direnç daha bağladım,bu sefer daha kötü oldu.Acaba yanlış direnç üzerinde mi değişiklik yapıyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

@kouakif2 yukarıda bir çok öneri,bilgi verildi hiçbirini denemedinizmi ?

ek olarak aşağıdaki devre iyi bir tasarım karşılaştırma yapmanız iyi olur

kouakif2

Denedim.Ancak bazıları işe yaramadı.

En başlarda gürültü çok çıkıyordu,sonradan LM2576 ADJ ile besleme devresi kullandım ve  vızıltı baya azaldı.

Köprülere 100 nF kondansatör taktım bi gelişme olmadı.Ses girişinin şasesine direnç bağladım gürültüyü değil sesi azalttı.

Şu an vızıltı çok az çıkıyor,seste kesilmeler oluyor ve bunun sebebi muhtemelen yüksek kazançtan dolayı kaynaklanıyor.

Kazancı azaltabilirsem problemimin düzeleceğini sanıyorum.

Teşekkürler.

wsxwsx

R6yı 22k r5i 10k tak. kazanç 2 gibi olur.

CLR

Alıntı yapılan: "kouakif2"Merhabalar,

Amfi yi trafodan beslediğimde hoparlörden vızıltı geliyor.

Aküden beslediğimde hiçbir sorun yok .

Trafonun gücü yetmeyebilir diye daha büyük trafo kullandım , yine olmadı?

Başka ne gibi sorunlar olabilir?

Teşekkürler.

Bu olayın kazançla alakası yok, kazanç yüksek olsaydı aküylede beslediğinde distorsiyona girerdi. Zaten üreticide distorsiyona girecek bir anfi şeması vermez. Bunun en büyük sebebi besleme kaliteli değildir. ("timpati" arkadaş söylemiş) Anfilerde çıkış doğrudan beslemeye bağlıdır. Besleme voltajı/akımı/watt'ı yetersiz veya yeterince doğrultma yapılmadıysa beslemede değişmeler olursa çıkışta değişir. Bu nedenle beslemede 6800uf 10000uf gibi kondansatörler kullanılır. Böyle yüksek kond. değerinin kullanmasının diğer sebebide, ses bilindiği gibi liner değişime sahip değildir. Anlık olarak değişir, yükselir, azalır vs. Ses şiddeti yükseldiğinde beslemeden hemen yüksek akım çekmek ister besleme bunu sağlayamazsa seste bozulmalar olur. Kondansatör bunu elimine eder.

"Z"'nin söylediği durumda önemlidir. 50Hz'de diyotların iletime geçme durumlarında çıkan sıçralamaları(spike) yumşatmak için kullanılırlar. Tüm ses frekansı cihazlarında kullanılırlar.

Sonuç olarak : beslemeyi düzeltirsen sorun düzelir. Ek olarak ses girişlerinde blandajlı kablo kullan ve blandajı gnd'ye bağla. PCB'deki gnd yeterince güçlü değilse istediğin kadar besleme düzelt, kondansatör at, tam olarak gürültüyü kesemezsin.

Kutay
Knowledge and Experience are Power

upayi

Senin sorunun bende yaşamıştım bilgisayarın yanında verilen anfiyi kulaklık anfisine çevirince.Ben böyle bir sorun karşısında sıra ile şunları yaptım
1-)100nf kondasatör baglama (pek öyle ihssedilir derecede değil ama çok dikkatli dinleyince fark ediyorsun)
2-)Bobin filtre (Bir kurşun kalem aldım.Bide dışı çıplak tek damarlı telden kendim biraz  sardım 3-4cm kadar.(Çünkü bobibin ölçebilecegim ölçü aleti yok tahmini sarıyordum).sesde fark oldu
3-)Bunların hepsini pi tipi filtre ye çevirdim ve araya 100nf kondansatör ekledim. Devre fıstık gibi oldu.
4.-)Unutmadan söyleyeyim filtrenin bittigi yere entgre besleme hattına yakın bir yere 100k direnç bagladım.(+ ile - arasına bir kondansatör gibi)(Pi tipi filtre iyi filtre ettigi gibi biraz fazla güçlü geldi entegre sızıntı yapıyordu.100k direnç sızıntıya iyi geldi)
hadi sana kolay gelsin
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

OG

Beslemenin yeterince kondansatör içerdiğini varsayarak,

Amplifikator girişine verdiğin ses kaynağın neresi?

Amplifikator girişine verdiğin ses kaynağı PC gibi harici bir cihazdan veriyorsan toprak uyumsuzluğu vardır. Bunun için şebekeden gelen toprak hattını kesmelisin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kouakif2

Pi tipi filtre hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ayrıca bobin filtre ve pi tipi filtre bağlantıları tam olarak nereye yapılmaktadır?

Teşekkürler..

musasu

Baskıdevresinde negatif besleme hattını kalınlaştır sorun çözülür.
hattın üzerini lehimleyerek kalınlaştırman yeterli olur.