RTOS başlığı öksüz kaldı

Başlatan serdararikan, 15 Ağustos 2009, 13:04:30

serdararikan

kimse rtos lar konusunda bişeyler yazmıyor.bende bu rtos olayını çok merak ediyorum.bilgisi olan arkadalar rtos un temel mantığı hakkında bizi bilgilendirirlerse seviniriz.

piedos

çok kararlı çalışmıyor,bence  rtos la çalışan bir ürüne güvenli diyemezsiniz.

Hele rtos + dinamik memory kullanırsanız işler daha da karmaşıklaşıyor
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

serdararikan

RTOS 'un kararlı ve hızlı çalıştığını duymuştum.

Okan AKÇA

rtos gercek zamanlı işletim sistemi ancak micro denetleyicler icin  cok kritik  cihazlar icin kullanılabilir. programın verdigimiz zamanların icerisinde  icra etmesini istedigimiz kodu işlemesidir. ancak biraz kasıntılı istir.

hasaney

RTOS aksine diğer işletim sistemlerine göre son derece güvenlidir. Normal işletim sistemlerinden farkı, kullanılan çekirdeğin de preemptive (durdurulabilir) olmasıdır. Yani çekirdek kodu işlenirken yarıda kesilip başka bir işleme devam edilebilir. Bunun sayesinde verilen bir işin belirli bir zamanda yapılması garantiye alınmış olur. Fakat kernel kodu işlenirken durdurma işlemlerine dikkat edilmelidir.

burcusara

rtos diğer işletim sistemlerine göre daha dakiktir diyip türkçeleştirebiliriz. mesela işi 5 ms olarak tanımladık. 5 ms de biter o iş rtos sayesnde. 6ms de bitemez.  diğer işletim sistemlerinde, girilen diğr inputlar interrupt a uğratıp iş süresini aksatabilirler. bunun yanı sıra hard rtos ve soft rtos sistemler de vardır. soft rtos dha çok kullanıcı işin içine giren sistemler. kullanıcıdan alacağı input 25 ms olarak hesaplanır, fakat dha geç bir girdi olur bu yüzden işin biteceği zaman uzayabilir. hard rtos da ise adından da anlaşılacağı gbi dha sert. bir iş bitti diyelim ve 5 ms sürdü. 2. işin başlama  zamanı da 7 ms olsn. 5 ms lik olan iş bitti, 2 ms beklemiyim, bende process edilip çekip gidiyim diyemez. 2 ms bekler, 7ms de process başlar ve bitme zamanına kadar işlem devam eder.

emrahmrcn

Arkadaşlar, İşletim Sistemleri hakkında ufak bir makale hazırlamaya çalışıyorum bitince burda yayınlayacağım, başlıca işletim sistemi nedir, ne işe yarar, kernel, kabuk gibi katmanlar ne görev yaparlar. Çokluişlem nedir, v.b kavramlarını açıklamaya çalışacam, İyi Çalışmalar
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

bymrz

Alıntı yapılan: emrahmrcn - 14 Nisan 2010, 14:09:33
Arkadaşlar, İşletim Sistemleri hakkında ufak bir makale hazırlamaya çalışıyorum bitince burda yayınlayacağım, başlıca işletim sistemi nedir, ne işe yarar, kernel, kabuk gibi katmanlar ne görev yaparlar. Çokluişlem nedir, v.b kavramlarını açıklamaya çalışacam, İyi Çalışmalar

Hocam gerçekten vatana millete hayırlı bir iş yapmış olursunuz... Bekliyoruz...

FullMetal

Arkadaşlar uCOS-II hakkında hazırlanmış bazı slaytlara  ve örnek uygulamalara bu adresden http://embedded-tips.blogspot.com/ erişebilirsiniz. Ben tüm slaytları indirdim yakında uCOS-II ye başlıyorum.