Hi-Tech Pic Programlama Dersi

Başlatan FxDev, 18 Ağustos 2009, 01:45:04

papylon

şifrede bir değişiklik yok, eskisi gibi aynı
Şifre: FxDev.org

izwirlee_35

ALLAH senden razı olsun fxdev :) emeklerine saglık eline koluna saglık senin sayende bişiler ögreniyoz dogru düzgün
keep learning . . .

tuggy

Kitap linkinde bir sorun mu var acaba, rica etsem kontrol edebilirmisiniz?

edit:
Sorun yokmuş. benim kullandığım downloader yazılımımdan kaynaklanmıs, farkına geç vardım.

jackal183

arkadaşlar ben şu an bu kaynağı kullanıyorum, çok da güzel bir kaynak yapanın ellerine sağlık. kaynak hakkında benim soracağım birkaç soru var, 4. böllüm LCD ve ADC işlemleri bu bölümle ilgili anlamadığım şeyler var. ADC kullanımında ; adc çıkışı için iki örnek verilmiş, birinde

voltaj_1=(int)((ADRESH*256+ADRESL)/2); şeklinde yazılmış,

diğerinde

sicaklik=(int)((ADRESH*256+ADRESL)*48); şeklinde yazılmış.

ben bu kısmı anlayamadım bu hesaplamayı neye göre yazıyoruz, ADRESH ve ADRESL registerlarında hangi değerler tutuluyor?
dökümanda belirttiğine göre eğer ADFM=1 ise 10 bitin 9 ve 10. bitleri ADRESH'de geri kalan 8 bit ise ADRESL'de tutuluyor.

şimdi 1024'ü test edelim.

1024=%10 0000 0000 şeklindedir.

yani 1024 için ADRESH=10, ADRESL=0000 0000 dır.

ilk hesaplamada bunu test edelim. ADRESH*256= 2*256=512, ilk hesaplamaya göre voltaj_1=256 sonucunu verir.

bu sonucu LCD'ye yazdırmak için de şu komut kullanılmış;(buradaki 48'e takılmayalım, kaynağı kullananlar ne manaya geldiğini bilir.)
                veri_yolla(voltaj_1/1000+48);
      veri_yolla((voltaj_1%1000)/100+48);
      veri_yolla('.');
      veri_yolla((voltaj_1%100)/10+48);
      veri_yolla(voltaj_1%10+48);
      veri_yolla('V');

test etmeye devam edelim.
ilk satırda. 256/1000=0
ikinci satırda (256%1000)/100=2
üçüncü satırda (256%100)/10=5
son satırda (256%10)=6

ekranda "02.56V" yazacaktır. ancak ekranda doğru sonuç ne ise o yazıyor.

ama diyelim ben 0-5V arası değerleri ADC ile görmek istiyorum. bu durumda 1024=5V olmalı. ve ekranda 5V görmeliyim. verilen örnekte 05.00V görüyorum.

şimdi arkadaşlar en baştan itibaren yazdıklarımı okuyup acaba nerde hata yapıyorum da bu değeri 02.56 V olarak görmem gerektiğini düşünüyorum. bilen birileri yardım edebilir mi acaba?

jackal183

hmm anladım usta ben 1024 üzerinden değerlendiriyordum, 1023 olacakmış eyvallah

kudret

FxDev öncelikle yardımların sana çok minnettarım, inşallah böyle devam eder. Ben pic yazılımına yeni başladım ve hazırladığın pdf teki gibi hi-tech ve hi-tide proramlarını kurdum. (ikisini de microchip in sitesinden indirdim) Ama yeni proje açarken 2. penceredeki işlemci ailesi seçeneği bende gözükmüyor, sorunu çözebilirsem ufak tefek denemeler yapmaya çalışacağım. Yardımlarını bekliyorum, kolay gelsin...

MrDarK

Alıntı yapılan: kudret - 26 Aralık 2011, 09:17:54
FxDev öncelikle yardımların sana çok minnettarım, inşallah böyle devam eder. Ben pic yazılımına yeni başladım ve hazırladığın pdf teki gibi hi-tech ve hi-tide proramlarını kurdum. (ikisini de microchip in sitesinden indirdim) Ama yeni proje açarken 2. penceredeki işlemci ailesi seçeneği bende gözükmüyor, sorunu çözebilirsem ufak tefek denemeler yapmaya çalışacağım. Yardımlarını bekliyorum, kolay gelsin...

İstersen Hi-Tide kullanmak zorunda değilsin, Mplab'da Project > New Project > karşına gelen listeden istediğini pic'i seç ardından gelen listeden Hi-Tech C yazılımını seç. Sende default olarak ASM gelecektir onu Hi-tech 'e getirmen gerekiyor.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

kudret

yanıtın için sağol, hi-tide nin arayüzü daha kullanışlı diye okumuştum ama  mplab ı indirip yapayım söylediklerini...

Alıntı yapılan: MrDarK - 26 Aralık 2011, 11:48:54
İstersen Hi-Tide kullanmak zorunda değilsin, Mplab'da Project > New Project > karşına gelen listeden istediğini pic'i seç ardından gelen listeden Hi-Tech C yazılımını seç. Sende default olarak ASM gelecektir onu Hi-tech 'e getirmen gerekiyor.

kudret

Alıntı yapılan: MrDarK - 26 Aralık 2011, 11:48:54

yanıtın için tekrar teşekkürler ama MPLAB pek hoşuma gitmedi, hi-tide ile ilgili sorunuma çözüm önerecek olan var mı?

kudret

freeny

arkadaslar merhaba . bu iste yeni biri olarak , bu kitaptaki seri port uygulamasini yapmaya calisiyorum . ama virtual terminal'den birseyler yazinca lcd'de sacma sapan seyler gozukuyor. programin aynisini yazdim zaten, sorunun nerede oldugunu bir turlu bulamiyorum. yardimci olabilirseniz cok sevinecegim.
burada yaptigim proteus simulasyonunun resmi var :
http://www.pictureupload.de/originals/pictures/080212201625_Capture.JPG
bir de benim visual c# express de kendi yazdigim bir seri port arayuz programi var, virtual terminal yerin kendi yazdigim programi nasil kullanabilirim ? tesekkurler simdiden.

vitruvius

Alıntı yapılan: freeny - 08 Şubat 2012, 21:18:40
arkadaslar merhaba . bu iste yeni biri olarak , bu kitaptaki seri port uygulamasini yapmaya calisiyorum . ama virtual terminal'den birseyler yazinca lcd'de sacma sapan seyler gozukuyor. programin aynisini yazdim zaten, sorunun nerede oldugunu bir turlu bulamiyorum. yardimci olabilirseniz cok sevinecegim.
bir de benim visual c# express de kendi yazdigim bir seri port arayuz programi var, virtual terminal yerin kendi yazdigim programi nasil kullanabilirim ? tesekkurler simdiden.

Merhaba, lcd'de gördüğünüz değerler görmeniz gereken değerlerin ASCII karşılığı olabilir mi? Kendi programınızı kullanmanız için Isis'te compim elemanını kullanmanız lazım. Elemana çift tıklayarak baud rate, comport gibi ayarları da yapmanız gerekir. Kolay gelsin.

MrDarK

Alıntı yapılan: freeny - 08 Şubat 2012, 21:18:40

O projedeki boudrate ayarlarına dikkat edin. Eğer aynı sistemi pic üzerinde kurduysanız gelen ve giden boudrate'lerin aynı olması şart. Yanisi, pic için osc frekansını 4MHZ gir. Eğer ayarlarını değiştirmediysen FxDev pic'in çalışmasını 19200 boud rate'ine ayarlamış, haliyle proteust ta simulasyon yapmadan yani play'e basmadan önce virtuel terminale çift tıkla onun ayarlarından boudrate'ini 19200 yap öyle simulasyon yap. Çünkü proteustaki virtuel terminal 9600 boudrate hızında gelir. Oysa sen pic'den 19200 gönderiyosun haliyle datalar farklı gozukecektir.

Visual C#'da yardım almak için başka bir başlıkta konu açmanını öneririm.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

freeny

Alıntı yapılan: MrDarK - 09 Şubat 2012, 09:22:36
O projedeki boudrate ayarlarına dikkat edin. Eğer aynı sistemi pic üzerinde kurduysanız gelen ve giden boudrate'lerin aynı olması şart. Yanisi, pic için osc frekansını 4MHZ gir. Eğer ayarlarını değiştirmediysen FxDev pic'in çalışmasını 19200 boud rate'ine ayarlamış, haliyle proteust ta simulasyon yapmadan yani play'e basmadan önce virtuel terminale çift tıkla onun ayarlarından boudrate'ini 19200 yap öyle simulasyon yap. Çünkü proteustaki virtuel terminal 9600 boudrate hızında gelir. Oysa sen pic'den 19200 gönderiyosun haliyle datalar farklı gozukecektir.

Visual C#'da yardım almak için başka bir başlıkta konu açmanını öneririm.
Alıntı yapılan: vitruvius - 08 Şubat 2012, 21:33:40
Merhaba, lcd'de gördüğünüz değerler görmeniz gereken değerlerin ASCII karşılığı olabilir mi? Kendi programınızı kullanmanız için Isis'te compim elemanını kullanmanız lazım. Elemana çift tıklayarak baud rate, comport gibi ayarları da yapmanız gerekir. Kolay gelsin.

o ayarlari en az 10 defa kontrol etmisimdir galiba , evet o karakterler ASCII kodlari , bir duzene uymuyorlar, mesela enter'a basinca y harfi cikiyor.Birazdan tekrar kontrol edecegim, butun programlari kaldirip yeniden kurdum, kütüphaneleri de tekrardan yazacagim. tesekkurler ilginiz icin.

chailuck

Alıntı yapılan: FxDev - 18 Ağustos 2009, 01:45:04
Download Linki: Buraya Basınız...

selamlar site sorunlu, e-book elinde olan varsa yeniden upload edebilir mi?
yada mail adresimi versem mail atabilir misiniz?

Teşekkürler.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım. (Fatih Sultan Mehmet)  Ayıplarını gördüğünüz komşuyu kınamayınız. Sırlarını açıklamayınız.Çünkü gördüğünüz bu sır size emanettir, emanete hıyanet kötü ve çirkin bir filldir. (Hacı Bayramı Veli )  meyve veren ağacın taşlanması çok hoş ;)