Sesi dijital veriye dönüştürme...

Başlatan hiashua, 19 Ağustos 2009, 16:39:29

hiashua

Ben konuşma sesini dijital bilgiye dönüştürmek istiyorum. Basit adc0804 8 bit dönüştürücüler ile yapsam tekrar analog sese dönüştürmem mümkün mü yoksa  delta sigma denilen şu audio adc lerden mi kullanmam gerek.  Onlar benim projem için çok profesyonelce oluyor. Seste kalite aramıyorum. Yapmak istediğim şey tam olarak sesi dijital e çevirip rf modüller ile uzak bir yere ilettikten sonra tekrar sesi duymak ...
/*  Merak ilmin hocasıdır.  */

xenix

Mümkündür. Pic ile 0-5V arası değişen ses sinyalini 50µS yede bir dijitale çevirdim. 8bit sinyali deneme amaçlı tekrar analog sinyale çevirdim, R-2R merdivenini kullandım. Ses kaynağı olarak mp3 müzik vermiştim. Sonuçlar fena değildi. Sadece ince enstrüman sesleri kalitesizleşti.

Nyquist teoremine göre analog bir sinyali örneklerken sinyaldeki en yüksek frekansın 2 katı frekansta örnekleme yapman lazım. İnsan sesi 100-2000Hz arasında değişir. Eğer sadece insan sesini örnekleyeceksen saniyede en az 4000 analog dijital çevrim yapmalısın.

wsxwsx

Konuşma sesleri için makul frekans bandı 3500-4000 hz dir
Telefon kalitesi için bile en az 8khz örnekleme gerekli. Ses bandını 2000 olarak kabul edersek kötü bir ses alınır. yetersiz gelir.

xenix

Telefon en fazla 3400hz ses taşımaya müsade ediyormuş. Ama internetten kısa bir araştırma sonucu insan sesinin 100-2000Hz aralığına düştüğünü buldum. En ince seslerden ıslığın frekansının 1,6kHz olduğunu biliyorum. Önerdiğim çevrim sayısı zaten teorik olarak kullanabileceği en düşük çevrim sayısı. Telefon sistemi elbette nyquist rate sınırında çalışmayacaktır. İmkanı varsa daha yüksek kullansın.

hiashua

benden mikrofondan aldığım analog sinyali 0-5 aralığına yükseltip pic ile veya adc ile çevirdiğimde yapabileceğimi söylüyorsunuz ben bunu deniyeceğim sonuçları yarın yazarım.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sir_hawk

eğer başka bir yere de bu sinyali aktaracaksanız,delta sigma modulasyonu çok fazla band genişliği ister. Yapacağınız uygulamada kablosuz aktarımları da göz önünde bulundurursanız ilerisi için daha güzel olacağını düşünüyorum.

Örneklemede ise,örnekleme frekansınız ne kadar yüksek olursa o kadar temiz bir veriniz olur ama bu defada depolama sıkıntısı yaşayabilrsiniz.

İnsan kulağı 20kHz'e kadar duyabiliyor ama kulak zamanla bu özelliğinden geriye doğru gidiyor.Okuldayken denediğimde en yüksek 16,9 MHz birsesi duyabilmiştim ve çok garip bir sesti.( Denenen dalga sinus formundaydı belkide ondandır  :roll:   )

hiashua

@OG;  Hocam lm331 e baktım ama nasıl yapabileceğim hakkında aklıma bir fikir gelmedi biraz daha yardımcı olabilir misiniz?

OG

LM331, V/F ve F/V dönüştürücü entegresi. sesi V/F ye girecek, F taşıyacak, F/V ile tekrar sese çevireceksiniz.
V = Voltage
F = Frq.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Sesde HiFi kalite aramiyorsan delta modulasyon yontemini bu is icin ideal. Bu durumda ADC ile ugrasmazsin.

Yontem soyle.

Sinyal integralden buyukmu,

Evet ise integral=(integral + 1)*dt  , Cikis =1
Hayir ise integral=(integral -1)*dt,  , Cikis =0

Cikis degeri 1 ve 0 olarak ses bilgisidir. Bunu basit bir RC filitreden gecirdiginde sesi elde edersin.

Islemcin yeterince hizli (bayagi bir hizli) ise bu islemleri yazilimla da yapabilirsin. Ama gerek yok.

Integral, sample alma, karsilastirma islemlerini opamp + analog switch ve komparatorle yapabilirsin.

Anahtar kelime delta modulasyon.

Sample alma hizi arttikca dt kuculur ses kalitesi iyilesir, iletilmesi gereken bit katarin artar. Makul bir degerde uzlasman lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hiashua

Peki bana örnek olması için Delta modülatör ve demodülatör seması gönderebilir misiniz. Teşekkür ederim bu fikir aklıma yattı.

z

[img=http://img29.imageshack.us/img29/4982/sesbirki.th.jpg]

Giris sinyalini 1v pp desem de  +/- 2.5v gibi arttirabilirsin.

10K ve 1n degerleri sample alma hizinla ilgili.  Daha dogrusu tiz sesleri de donusturmek istersen kucultmelisin. Ancak sample hizini arttirmalisin.

Bu RC devresini kaldirip araya opamla integrator de kurabilirsin. En girise low pass filitre ekleyebilirsin.

Kisacasi herseyiyle oynayabilirsin. S T gibi seslerde sorun yasaman normal.

Sample sinyalinin peryodik olmasina dikkat et. Bunun icin timerdan yararlanabilirsin.

(Bu teknikle belediye ve askeriyeye ait park ve bahcelerdeki hayvan kilikli cop kutularina cop atildiginda sesli teşekkür ederim mesaji veren devreler yapmistim.)

Prensibi anladiginda devreyi diledigin gibi gelistirebilirsin.

Yukaridaki devreyi istedigin icin (prensibini anlaman icin) aceleyle cizdim. Denedinmi dersen hayir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Delta-sigma_modulation
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

modernherakles

tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız isd 25** serisi entegreleri araştırmanızı öneririm. hatırladığım kadarıyla dijital adreslemede yapılabiliniyordu. İyi çalışmalar

isd 2560
If we hear, we forget; if we see, we remember; if we do, we understand – Confucius

wsxwsx

ISD ile ne alakası var. arkadaş sesi kaydetmeye çalışmıyor ki, dijitale çevirecek gönderecek. BU ISD entegrede dijital çıkışolabiliyor mu peki.