Piezo motor (Pcb Motor)

Başlatan tyildizak, 21 Ağustos 2009, 10:59:12

tyildizak

Ankaralı

@ NEXYS2

tyildizak

Sarıbenizliler ucuzunu yaparlar yakında

DumrulBey

Arkadaşlar bende son günlerde piezoları actuatorları araştırıyorum. Bu motoru bende görmüştüm ve vidyoları falan çok etkileyici. Gerçi çektiği yük fazla bir şey değil ama güzel işte...

Türkiye'de durum nedir? Piyasada piezo diyince millet ses çıkaran alet olarak algılıyor. Halbuki bununla ısıtıcı, tartı gibi şeyler de yapılıyor öyle değil mi?

Acaba Türkiye'de mikron düzeyde hareket sağlayacak piezo elemanlar bulunabilir mi
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

z

Piezo buzzer zaten mikron duzeyinde hareket sagliyor.  

Piezo diyaframi, uyguladigin voltajla orantili sekilde esneyecektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DumrulBey

Evet duymuştum!

Satıcılardan biri bana dedi ki, bir ara epeyce bu piezo hopörlörlerden aldılar ve bunları parçalayıp minik hareketler sağladılar. Bir yerde de bunun ortasını delip anten borusu lehimleyerek ölçü aleti yapıldığını gördüm!

Araştıranlar bilir 'piezo actuator'lar X, Y ve Z veya sadece tek düzlemde hareketetme yeteneklerine sahip düzenekler. Örneğin linear olan bir tane var çubuk gibi. Siz gerilim verdikçe merkezindeki nüve ilerliyor ve bıraktığınız yerde duruyor. Sanırım tersi gerilimde de geri dönüyor olmalı.

Bunun gibi benzer mantıklarda birden fazlasını bir araya getirerek üç eksende hareket eden (örn. hexapod actuator) şeyler yapmışlar. Ama sanırım piyasada bunlar satılmıyor. Elbette her dükkana sormadım ama sorduklarım bana garip garip bakınca sormaktan vazgeçtim...:)

En son bir (galiba yukarıdaki ürün üreten) firmanın Türkiye dağıtıcısı ile iletişim kurdum ama henüz cevap yazmadılar. Sanırım ülkemizde bu konuda amatör çapda proje geliştiren yok...:(

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)