4017 'e led sürmek

Başlatan aqustic, 08 Eylül 2009, 03:45:24

aqustic

555 ve 4017 entegrelerinden oluşan bir flaşör devresi var elimde.Devrede TIP122 Transistörü kullanarak 100 tane falan led baglamak istiyorum.Ledler led+led+led+300ohm direnç şeklınde baglı ve serilerde birbirine paralel baglı.
Sormak istedigim şu:
TIP 122 transistörün gücü 65 watt.Ben bu transistörün  4017 in örnegin 3 nolu pinine bagladıgımda transistörün beyz akımı led sayısı arttıkça yükseliyor.Beyz akımının artması demek 3 nolu pinin çektigi akımın artması demek oldugundan  4017 nin 3 nolu pinden çekilmesi gereken bi akım sınırı varmıdır?Varsa nedir?Devre 12 voltla besleniyor.Ve şu an 60 ledi çalıştırdım sorun çıkmadı.Daha da artırabilirmiyim.Şayet akım sınırlaması varsa o sorunu nasıl halletmem araya hangi devre ekipmanlarını baglamam gerekli?Ayrıca beyz koluna 400ohm direnç bagladım.4017nin datasheetinde
dual in line 700mw
small outline 500mw yazıyor.
Bu güçlere bakarak mı baglantı yapacam.Gücü 700mw  alırsam 700mw/12volt=yaklaşık 58ma çıkıyor.yani beyzin baglı oldugun pin maksimum 58ma olacak şekılde collektöre o kadar led baglayabilirim mi demek oluyor bu?

timpati

hayır, katalog bilgilerinin yanlış yerine bakıyorsun. çıkış akımlarıyla ilgili bölümde şu ifadeler senin işine yarayacak bilgilere sahip:

output low (sink) current:       6.8mA
output high (source) current: -6.8mA

bu değerler, üretici firmaya ve 4017'nin tipine bağlı olarak değişebilir.

transistörün yük akımı artıyorsa ve baz akımı gerekiyorsa, ya araya küçük güçlü bir transistör ekleyip "darlington" yapı oluşturacaksın ya da transistörünü değiştirip darlington güç transistörü kullanacaksın.

başka bir yol ise, anahtarlama frekansın yüksek değilse (ve sık sık konum değişmiyorsa) transistör yerine röle de kullanabilirsin.
why mr. anderson, why ?

elektroacemi

Anladığım kadarıyla tranistörü anahtar olarak kullanıyorsun. 3 numaralı pin ile base arasına bağladığın direnç zaten akımı sınırlamak için. Transistörü kesime veya doyuma götürsün yeter. Led sayısıyla ilgili olabilecek bir durum olmadığı kanısındayım.  Pinden çekilen akıma gelince. Diğer kullandığım entegrelerle kıyaslarsam 40mA den sonrası tehlike. Ama transistörü sürmek için ne kadar küçük akım çekersen o kadar iyidir. Çünkü akım ne kadar az olursa o kadar az ısınma olur ve kayıtlar azalır. Ama tam minimum seviyeye de dayamamak lazım.

Benim bildiklerim bunlar umarım yarırlı olur:)

elektroacemi

Alıntı yapılan: "elektroakif"Anladığım kadarıyla tranistörü anahtar olarak kullanıyorsun. 3 numaralı pin ile base arasına bağladığın direnç zaten akımı sınırlamak için. Transistörü kesime veya doyuma götürsün yeter. Led sayısıyla ilgili olabilecek bir durum olmadığı kanısındayım.  Pinden çekilen akıma gelince. Diğer kullandığım entegrelerle kıyaslarsam 40mA den sonrası tehlike. Ama transistörü sürmek için ne kadar küçük akım çekersen o kadar iyidir. Çünkü akım ne kadar az olursa o kadar az ısınma olur ve kayıtlar azalır. Ama tam minimum seviyeye de dayamamak lazım.

Benim bildiklerim bunlar umarım yarırlı olur:)

Timpati arkadaşın akım bilgileri daha doğru galiba:)

aqustic

Arkadaşlar aşagıdak gibi beyz ucuna 400 R takıp pull down direnci olarak da 2k2 kullandım.beyz akımı led ekledikçe proteusta düşüyor gibi geldi bana.TIP122 darlington transistörü bagladım collektöre.Proteustaki devrede şu an 39 tane led (13 tane 3 lü) seri var.Darlington kastınız bu mu?Yoksa o eklenecek darlington transistörün beyz ucuna falan mı baglıcaz.Bu kadarını yapmam yeterli midir?

aslan_korhan

Mosfet kullanırsan hiç bir sorun yaşamazsın. Örneğin IRF540.
4017'nin çıkışlarından 1K üzerinden Mosfet'in Gate'sine gir. Isı probleminde olmaz...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

drmp

arkadaşım normalde ben test yaparken parçayı  zorlarım hani nasıl çalışacak bazen yanar bazen bozulur ama yinede bir fikir bırakır insanın aklında  40 17  1 ytl bence göz ardı edilebilir  keyif senin istediğin kadar bağla ve gör

aqustic

aslan hocam IRF540 taktıgım zaman simulasyonda sanki ledler biraz yavaş yanıyor gibi.
Ayrıca IRF540 taktıgımda gates te 1k ve pull down direnci olarakda 2k2  takılıyken ledler simulasyonda çok zayıf yanıyor.
Pull down direncini kaldırsak olurmu?

aslan_korhan

Proteus'a bakma sen. Araya Direnç taksanda takmasanda çalışır o.
Ayrıca PWM ile LED Kontrol edeceksen Proteus'a güvenme...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.