TON KONTOL ENTEGRELERİNDEKİ SES SEVİYESİ PROBLEMİ

Başlatan yanki, 12 Eylül 2009, 00:25:09

yanki

arkadaşlar tda 4292 ve lm 1036n entegreleri ile 2 adet ton kontrol devresi yaptım  ama ilginçtirki ikiside ses açma potu yarıya kadar gelmeden  ses açılmıyor   ve seside çok açtığımda seste bozulmalar oluyor besleme çok düzgün  ve güçlü sorun nerededir

tyildizak

Volüm kontrolü için logaritmik pot kullanmalısın, linear değil. Sorun bu olabilir.

conavar

Alıntı yapılan: "tyildizak"Volüm kontrolü için logaritmik pot kullanmalısın, linear değil. Sorun bu olabilir.

yanlış ses kontrol devrelerinde lineer pot kullanılır.Ama bulmak için araştırmak lazım piyasada her yerde log. pot satılıyor malesef.Sorun kullandığın pot değerlerinde olabilir.Şemaya sadık kaldın mı ?

he su var lineer ince ayar içindir.Yani sesi arttırmak için daha fazla tur atarsın ama düzgün bir ses artışı gözlenir.Piyasadaki coğu basic anf. ve daha bir cok yerde önemsenmez log. kullanılır ve geçilir.Sizin sorununuz başka.Öyle geliyor ki pot bağlantılarında bi sorun yapmışsınız.Çizimlerinizi görebilir miyiz ?
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

tyildizak

Alıntı yapılan: "conavar"
Alıntı yapılan: "tyildizak"Volüm kontrolü için logaritmik pot kullanmalısın, linear değil. Sorun bu olabilir.

yanlış ses kontrol devrelerinde lineer pot kullanılır.

@conavar, emin misin?  :

Pozitif logaritmik (poz. log.) özellikli ayarlı dirençler

Direnç değerleri sıfırdan itibaren logaritmik (eğrisel) olarak artar. Ayar milinin ileri hareketiyle direncin değişiminin logaritmik olabilmesi için karbon maddesinin yoğunluğu da logaritmik olarak değişecek şekilde ayarlanmıştır. İnsan kulağı logaritmik yapıda olduğundan sesle ilgili elektronik devrelerde (radyo, TV, yükselteç vb.) bu tip dirençler kullanılır. Gövdelerinde LOG ya da POZ. LOG sözcüğü bulunur. Volüm (ses) kontrolünde lineer bir pot kullanılırsa, ses yavaş yavaş açılırken, önceleri hiç artmıyormuş gibi olur. Potun son bölmesinde ise ses birden artar. Bunun nedeni insan kulağının logaritmik bir organ olmasındandır. Aslında ses lineer bir potta eşit olarak artmaktadır. Ancak insan kulağı zayıf seslere karşı hassas, kuvvetli seslere karşı giderek daha az duyduğundan algılama hatası söz konusu olmaktadır. Logaritmik bir pot ile yapılan ses ayarı ise kulak tarafından çok iyi algılanabilmektedir.(Alıntıdır)

conavar

gennelleme yapmasam da eminim :) ama emin olun lineer potansiyometre ile ses kontrolü yaptıysanız sesin nasıl arttığını da anlayabiliyorsunuz.(hassanlık hereken bazı önemli ses cihazlarıda kullanırım)Ayrıca lineer kullanılmış ise potansiyometre tek turlu değildir zannetmiyorum.Tam doğru bişey söyleyemiyeceğim arkadaşımız biraz daha detay vermeden

CLR

Ses logaritmik değişir bu nedenle logaritmik pot kullanılır
Knowledge and Experience are Power

yanki

arkadaşlar bu gün işlerim vardı siteye giremedim kusura bakmayın devreye sadık  kalarak birebir  malzeme kullandım  şemada  baskı devrede doğru
aşşağıya fotoyu ve şemayı ekledim

conavar

devrende potlar logaritmiktir.Lineerlik bişey yok.
Acaba ortak uç ile bir sabit ucu by-pass yapmış olabilir misin ? 24. bacakta özellikle potun bir unu entegreye bir ucu şaseye diğeri referans ucuna bağlı.Ref`e giden uç ile 24. pine giden ucu birleştirmiş olmayasın ?

wsxwsx

Volume için logaqritmik kullanılır ona şüphe yok.

Ancak ton için lineer olması gerek diye hatırlıyorum. Problem bundan kaynaklanıyor olabilir

Ayrıca 1 nolu uç yanlışlıkla şase olarak bağlanmış olabilir.

wraith

devredeki potansiyometrelerin hiçbirinin uçları kendi arasında birbirine bağlı değil buna dikkat et conavarın söylediği gibi.bağlantı noktaları nokta ile belirtilen devre çizimlerinde kesişen yollar atlama şeklinde gösterilmez biliyorsun.

yanki

arkadaşlar kısa devre gibi herhangi bir olay yok devrem ve montajım gayet düzgün benim derdim potansiyometrenin tam skalasını saate  uyarlarsak saat 12 de ses gelmeye başlıyor  benim şüphelerim girişe verdiğim sinyalin volüm olarak düşük olduğu idi  ama birkaç değişik cihaz ile denedim ama sonuç aynı  bende potansiyometrenin orta ucu ve şase olmayan diğer  ucuna 470 ohm luk bir direnç taktım  şu an normale döndü ama  bu tabiki tampon tedavi  olması gereken değil  ilginç olan lm 1036 ile yaptığım devredede bu olay var bazı forum sitelerinde  bu şekilde problem yaşayan arkadaşlarda gördüm onların sorularınada  bu iki ton kontrol entegresinde preanfi katının zayıf olduğu extra preanfi ile sürülmeleri gerektiği yazıyordu  bana pek mantıklı gelmedi ve denemedim  ilerde belki deneyebilirim yanlız şurasıda bir gerçekki tda 4292 çok müthiş bir ton kontrol yapıyor  sony müzik setinin kolonlarını denedim müthiş bass veriyor tizleride çok güzel  önemli olan beslemenin regülesinin iyi olması  anfi olarak şu an yine tda 7377 entegresi ile yaptığım  bir anfi kullandım  bir adette tda 1562Q entegresi ile yaptığım  bir anfim var esas ona takmak için denemeler yapıyorum  problemi bulabilirsem ona takacağım

ibbayram

Mr_YAMYAM

VCA (Voltage Controlled Amplifier) sistemlerde entegrenin kontrol ucuna giren gerilimin değeri önemlidir.
Bu gerilimin minumum seviyesi ile max seviyesi ilgili entegrenin datasheet'lerinde verilmiş olmalıdır.

NOT:
Ses şiddeti direkt olarak bir POT tarafından kontrol ediliyorsa lineer bir kontrol için LOG POT kullanılmalıdır (A tipi)
Burada ses direk POT ile kontrol edilmemektedir. Entegre içerisindeki VCA vasıtasıyla kontrol edilmektedir.

maodon

çok turlu tirimpot kullanılırmı? ton kontrolünü pasif mi yapmak daha iyidir yoksa entegreyle mi?

z

Şu anda adını hatırlamadığım 2 ton kontrol çipi de zeminde yanma sesi (hisss) yapıyordu.

Yeni çiplerde HiFi seviyesinde bu sorun çözülmedi ise potlu ton kontrol öneririm.

Ton kontrol potunda çok turun faydası olacağını düşünmüyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com