max232 aşırı ısınıyor ve çalışmıyor

Başlatan monelge, 18 Eylül 2009, 17:41:52

monelge

kolay gelsin herkese

arkadaşlar benim bi sorun var bu konuda yardımlarınız rica ediyorum. şimdiden herkese yardımlarınız için teşekkür ederim.

basit bir sayıcı devrem var 16f877a cny70 74hc14 ile saydırıp max232 üzerinden bilgisayarda takip etmek istiyorum. ilk yazptığım zamanlarda probblem yoktu fakat şimdi max232 de aşırı ısınmalar meydena geliyor ve devrem çalışmor. acaba bu ısınmanın nedeni ne olabilir max232 bağlantısı için gerekli tüm bağlantı şekillerini denedim usb convert rs232 de denedim olmadı normal comporttan denedim farklı bilgisyarlarda denedim max232 ısınıyor max232 yenis ile değiştirdiğimde bir veya iki sayımı yapıyor üçüncü sayımda yine ısınıp çalışmamaya başlıyor.

yardımlarınızı rica ediyorum.

saygılarımla
Dünyadaki en tehlikeli üç şey: 1) Elinde lehim makinesi olan bir programcı. 2) Yazılımla çalışan bir donanım. 3) Aklına fikir gelen bir kullanıcı.

drmp

aslında devre şemasını çizseydin daha iyi fikir sahibi olurduk

BenC

ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

mustafacan

Alıntı yapılan: "FxDev"Belki kapasitör değerlerin yanlıştır.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

kondansatör değerleri birçok devrede farklı olabiliyor 100 nf 1uf  10uf 100uf dahi kullandım. haberleşmede sorun çıkarmıyor. bence pc kasasında  toprak kaçağı olabilir. max 232 kolay kolay yanmaz. 2 adet giriş ve çıkış portu vardır. ben genelde 8-9 pinleri kullanırdım. 10larca flash eeprom programladık. Datalara led+direnç  falan kullanma. En önemlisi 78L05 (100ma çıkışlı yeter) ile regüleli enerji kullan.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

monelge

kullandığım devre bu stabilazyonu ve dalgalanmaları engellemek için pice yakın yerde 100nf ve power devremde 7805 ile 100mhenri bobin kullandım. devremde 5v kullanıyorum max232 arkadaşımın resmettiği devredeki gibi ve türevi bir çok bağlantıyı denedim doğru değerler için farklı kondasatörlerde kullandım. Ama sonuç aynı bu devre ile eski mazot pompamızda verilen mazotları takip etmek asıl amacım. kullandığım programda şöle usb comport ve pc comportları kullandım pcler topraklı ve ups ye bağlı aklıma sadece geriye röle için oprokubler kullanmak geliyor ama o da sanırım değil

DEFINE OSC 4        

define HSER_BAUD 9600
DEFINE HSER_RCSTA 90h
DEFINE HSER_TXSTA 24h
DEFINE HSER_SPBRG 25  
DEFINE HSER_CLROERR 1
CMCON=7

TRISA = 0
TRISB=%00000001
PORTA=0
PORTB=0

CLEAR

GIRIS VAR WORD
CNT VAR WORD
W1 VAR word

MOTOR:
if GIRIS="1" then
HIGH PORTA.2
COUNT PORTB.0, 100, CNT
if cnt=1 then
W1=w1+1
cnt=0
HSEROUT[dec W1,10,13]
endif
else
if GIRIS="2" then
LOW PORTA.2
clear
ENDIF
endif
HSERIN 2, motor, [wait ("G"), GIRIS]
goto motor
END
Dünyadaki en tehlikeli üç şey: 1) Elinde lehim makinesi olan bir programcı. 2) Yazılımla çalışan bir donanım. 3) Aklına fikir gelen bir kullanıcı.

hasangurlek

FxDev in verdiği şema çalışır.

Yüksek hızda iletişim yapılacaksa kondansatör değerleri 0.1uf a kadar düşük değerlerde kullanılmalıdır.

Max232 nin 10 ve 11 nolu bacağında dahili 400k değerinde up direnci vardır ve bu değerdeki direnç üzerinden 5000mv/400K=12,5ua gibi küçük bir akım çeker.

Bu hatlar üzerinde hesaplama yapmadan harici direnç kullanılırsa; 232 çekilmesine müsade edilen yüksek akım nedeniyle oldukça ısınır ve uçar. Örneğin kullandığınız harici direnç 10k ise 400k+10k/400kx10k=0,1025k up direnci kullanılmış olur ki çok çok küçük bir değerdir ve 5000mv/0.1025=48780ua=487ma akım geçmesine müsade edilmiş olur.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

hasangurlek

Ben yazana kadar sen şemayı koymuşsun, direnç olmadığına göre problemin bu değil.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

monelge

Alıntı yapılan: "hasangurlek"FxDev in verdiği şema çalışır.

Yüksek hızda iletişim yapılacaksa kondansatör değerleri 0.1uf a kadar düşük değerlerde kullanılmalıdır.

Max232 nin 10 ve 11 nolu bacağında dahili 400k değerinde up direnci vardır ve bu değerdeki direnç üzerinden 5000mv/400K=12,5ua gibi küçük bir akım çeker.

Bu hatlar üzerinde hesaplama yapmadan harici direnç kullanılırsa; 232 çekilmesine müsade edilen yüksek akım nedeniyle oldukça ısınır ve uçar. Örneğin kullandığınız harici direnç 10k ise 400k+10k/400kx10k=0,1025k up direnci kullanılmış olur ki çok çok küçük bir değerdir ve 5000mv/0.1025=48780ua=487ma akım geçmesine müsade edilmiş olur.

max232 bağlı hiç direncim yok şuanki kullandığım bağlantı şekli FxDev arkadaşımın verdiği şekildedir.

hasangurlek

PCB olduğuna göre herhalde kısa devre yoktur.

1- PCB deki yolların şemaya uyup uymadığına bak, ben bir defasında rx-tx hatlarını PCB tasarlarken ters çizmiştim :)

2- PCB nin üst yani parça tarafından parça ayaklarından hatların sağlam olup olmadığını kontrol et. Soğuk lehim, bakır üzerindeki ince kesikler iletişimi kesiyor olabilir. Özellikle 232 nin +/- kondansatörlerinin hatlarını kontrol et.

3-Kondansatörler yenide olsa arızalı olabilir.

Kondansatörlerinde yönü doğruysa geriyede başka bir şey kalmıyor zaten.

monelge

dostum 3 defa aynı devrenin pbc çıkardım comport bağlantısında 2-3-5 dışındaki uçlar içinde farklı bağlantıları dedim kondasatörlerin doğru değerini bulmak içinfarklı kondasatörler kullandığım için kondasatörlerde sorun olduğunu düşünmüyorum 10 taneye yakın max kullandım sonuç aynı gerçekten alamsız bir hata 1 aydır uğraşıyorum saç baş yoldurtan cinsten bir hata

parda

Merhaba;

Probleminizin tamamıyla Murphy Kanunları ile ilgili olduğunu düşünüyorum.
Size, bir kaç nacizane tavsiyem ve kendi kendinize cevaplamanız için ufak tefek sorum olacak soruların cevaplarını "evet" yapmaya çalışın.

1. Şemanızla PCB niz arasında ne kadar fark varsa hata bulmanız o kadar zorlaşır. Şemada max232 kondansatörleri, pic in reset devresi, kristal devresi... gözükmüyor ama pcb de var ???

2. Şemanıza bakarak pcb de  özellikle problemli bölgeyi mümkün olduğu kadar uç noktalardan yani eleman bacaklarından, kablo girişlerinden ölçü aletinizle ölçüp doğruladınız mı ? 1. maddenin önemi ! varsa kötü lehim, yönlü elemanın ters takılma durumu, kesik pcb hattı gibi sorunları giderdiniz mi?

3. 2 nci maddeyi tekrar tekrar yaptınız mı ? 1 ay uzun bir zaman :)

4. Doğru eleman kullandınız mı ? elinizdeki 232 entegresinin üzerinde yazan detaydan max232x burda x detay oluyor datasheet den x detayına göre kullanmanız gereken kondansatör değerlerini öğrendiniz mi ? hazır datasheet i açmışken entegreniz için verilen örnek şema ile kendi şemanızı karşılaştırdınız mı ? tekrar tekrar ?

5. Devredeki entegreleri çıkarıp beslemesini verip entegre beslemelerini ölçtünüz mü? bu halde çektiği akımı ölçüp bir tuhaflık var mı diye düşündünüz mü?

6. Entegreler takılıyken çektiği akımı ölçtünüz mü?

liste uzaya bilir ama ben uzatmayım. Buraya kadar herşeyi yaptınız ama olmuyor !!

7. Hatayı sistematik olarak tekrarlatmanın bir yolunu aradınız mı? Eğer bulursanız sorunun yarısını çözdünüz demektir. (Röle çekince oluyo, sayıcı girişi olunca oluyo, sayıcı belli bir sayının üstüne çıkınca oluyo gibi sakın saçmalama deme ben 30 yaşında kel bir insanım :)

Neyse uzatmayım. yazımın başında dedim.

Murphy Kanunları,
Elektronikçinin ohm kanunundan önce bilmesi gereklidir.

Kolaylıklar.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

monelge

Alıntı yapılan: "parda"Merhaba;

Probleminizin tamamıyla Murphy Kanunları ile ilgili olduğunu düşünüyorum.
Size, bir kaç nacizane tavsiyem ve kendi kendinize cevaplamanız için ufak tefek sorum olacak soruların cevaplarını "evet" yapmaya çalışın.

1. Şemanızla PCB niz arasında ne kadar fark varsa hata bulmanız o kadar zorlaşır. Şemada max232 kondansatörleri, pic in reset devresi, kristal devresi... gözükmüyor ama pcb de var ???

2. Şemanıza bakarak pcb de  özellikle problemli bölgeyi mümkün olduğu kadar uç noktalardan yani eleman bacaklarından, kablo girişlerinden ölçü aletinizle ölçüp doğruladınız mı ? 1. maddenin önemi ! varsa kötü lehim, yönlü elemanın ters takılma durumu, kesik pcb hattı gibi sorunları giderdiniz mi?

3. 2 nci maddeyi tekrar tekrar yaptınız mı ? 1 ay uzun bir zaman :)

4. Doğru eleman kullandınız mı ? elinizdeki 232 entegresinin üzerinde yazan detaydan max232x burda x detay oluyor datasheet den x detayına göre kullanmanız gereken kondansatör değerlerini öğrendiniz mi ? hazır datasheet i açmışken entegreniz için verilen örnek şema ile kendi şemanızı karşılaştırdınız mı ? tekrar tekrar ?

5. Devredeki entegreleri çıkarıp beslemesini verip entegre beslemelerini ölçtünüz mü? bu halde çektiği akımı ölçüp bir tuhaflık var mı diye düşündünüz mü?

6. Entegreler takılıyken çektiği akımı ölçtünüz mü?

liste uzaya bilir ama ben uzatmayım. Buraya kadar herşeyi yaptınız ama olmuyor !!

7. Hatayı sistematik olarak tekrarlatmanın bir yolunu aradınız mı? Eğer bulursanız sorunun yarısını çözdünüz demektir. (Röle çekince oluyo, sayıcı girişi olunca oluyo, sayıcı belli bir sayının üstüne çıkınca oluyo gibi sakın saçmalama deme ben 30 yaşında kel bir insanım :)

Neyse uzatmayım. yazımın başında dedim.

Murphy Kanunları,
Elektronikçinin ohm kanunundan önce bilmesi gereklidir.

Kolaylıklar.

arkadaşım çok teşekkür ederim süpersin Murphy Kanunları hemen hepsini denedim. sorun  anlam veremiyorum garip olan aynı devreyi yaklaşık 2 hafta sorunsuz ve mükemmel kullandım sonra ne olduysa oldu o günden bu güne kadar hata hep aynı yerde devrenin tam pbc ve açık devre şeklini size onuda yolluyacağım asıl üzerinde durduğum devre diğer bilgisayarımda idi pc de sorun olunca alel acele bu şemayı gönderdim ama akşam asıl şemayıda gönderirim şu an aklıma sadece kullandığım adaptörde sorun olablir giriş voltajımda 7805 den önce aklıma başka bağlantı şeklide gelmiyor bu devre başka nasıl yapılırki yine şöle bir açıklamada getirmek isterim max232 yenisi ile değiştirdiğimde 1 veya 2 sayımda sorun yok 2 veya 3 sayımdan sonra ısınmaya başlıyor tabi sayımlar arası bekleme 1 saatte 5 saatte olabiliyor stant-by da bekleme zamanında aşırı akım geçmesinden veya yazılımda com sorgusu beklemesinden kaynaklanıyor olabilirmi.

homer380

ben max232 kullanmadım bilgisayar ve pic haberleşiyorum.sorun olmadı.ama cift yönlü denemedim.bir cok internet sitsindede max kullanılıyo.
seri port un 2,3,5 kullanarak sorunsuz veri gönderdim.aldımda

homer380

ben max232 kullanmadım bilgisayar ve pic haberleşiyorum.sorun olmadı.ama cift yönlü denemedim.bir cok internet sitsindede max kullanılıyo.
seri port un 2,3,5 kullanarak sorunsuz veri gönderdim-aldımda.

mustafacan

Devre doğru çizilmiş ve uygulanmışsa 3 adet ihtimalin var.
1- pic max232ye voltaj veriyor.(Arada direnç falan çözüm olabilir. yada şaseye bir dirençle çekilebilir)
2- max232 arızalı(Yenisi ile değişecek)
3-pc nin com portu voltaj sızıdırıyor.(Başka bir bilgisayarda dene aynı sorun varsa diğer ihtimallere yönel)
kolay gelsin.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!