Kondansatörle ilgili bir soru

Başlatan aqustic, 20 Eylül 2009, 19:28:50

aqustic

Elimde bir devre var.Devre 12 voltluk bir güç kaynagına baglı.Devrede  7805 regulatörü var  ve 7805 in çıkış ucuna da bir diyot koyup ledlere bagladım.Bir de 7812 regulatörü baglayıp yine aynı şekılde 7812 nin çıkış ucuna bir diyot bagladım ve 2 tane buton koydum.1. butona basılı tuttugumda 7805den gelen kablo aktif olup led kısık yanıyor 2 .butona basılı tuttugumda  ise 7812 aktif olup led parlak yanıyor.
Burda her 2 durumda da voltajı sabitlemiş durumdayım.Peki ben bu regulatörlerin girişine ve çıkışına paralel bir  kondansatör baglamam gerekir mi?Nasıl bi kondansatör baglamalıyım?Şu an devre sorunsuz çalışıyor ama kondansatör baglamam da gerektigini düşündüğüm için sormak istedim.

teknikelektronikci

standart ollarak 78xx serielrine giris cikisa 100nf degerlerinde kondansatör takiliyor bunun sebebi yüksek frekansdaki dalgalanmalari önlemek ve 78xx in daha kararli calismasini saglamakdir . giris voltaji tam dc ise ek ollarak büyük degerde kondansatör baglamaniza bence gerek yoktur.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ibrsel

Ledler bağladığın için extra diyot kullanmana gerek yok 78XX çıkışına..
78 serisinin girişine  DC gerilim veriyorsan kondansatör kullanmana gerek kalmayabilir. Çünkü devrende parazitlerden ve dalgalanmalardan etkilenecek ibr eleman yok gibi görünüyor..

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "ibrsel"Ledler bağladığın için extra diyot kullanmana gerek yok 78XX çıkışına..
78 serisinin girişine  DC gerilim veriyorsan kondansatör kullanmana gerek kalmayabilir. Çünkü devrende parazitlerden ve dalgalanmalardan etkilenecek ibr eleman yok gibi görünüyor..

sanirm diod kullanmasinin sebebi birinin cikisi digerinin cikisina gitmemesi icin kullanmis ollabilir
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

aqustic

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"
Alıntı yapılan: "ibrsel"Ledler bağladığın için extra diyot kullanmana gerek yok 78XX çıkışına..

sanirm diod kullanmasinin sebebi birinin cikisi digerinin cikisina gitmemesi icin kullanmis ollabilir
Evet teknik elektronikçi dogru söylüyorsun.O nedenle kullanıyorum
Ledlerin anotuna 2 tane kablo giriyor.Biri 7805'den gelen digeri de 7812'den gelen kablo.Diyot koymazsam 7812 den gelen kabloyu  tetikledigimde akım hem ledlere hem de 7805in çıkışına gidebilir diye koydum