FPGA/Picoblaze LCD Kullanımı

Başlatan FxDev, 26 Eylül 2009, 15:24:19

FxDev

Geçenlerde merak ettiğim picoblaze'in bir kısmını çözdüm. Bugün de bir örnek yaptım...
Örneğe ait fotoğraf şöyle. FPGA'de LCD sürmek oldukça zordur, fakat picoblaze bu işi gerçekten kolaylaştırmakta...
Picoblaze'in en sevdiğim özelliklerinden biri de 255 adet 8 bitlik port'a sahip olması...

muuzoo

Picoblaze aslında bir softcore cpu. Bu durumda lcd ekran aslında fpga ile değil de, fpga üzerinde çalışan mikroişlemci ile sürülmüş oluyor. Yani işlemciyi programlayarak sürüyorsunuz. Bu durumda tam olarak FPGA ile sürülmüş olacağını düşünmüyorum. Sanki ufak bir anlatım bozukluğu oluşuyor. Saf şekilde fpga ile sürmekse evet biraz zor.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

fractal

bu picoblaze nedir? bir yazılımmı bir kartmı?ne işe yarar.ben fpga ile menü yapmak istiyorum...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

fractal

hocam siz bu konuda çok bilgilisiniz.birşey soracağım ben inverter trazında bir cihaz tasarlıyorum.forumdad da yazdım.igbt tetikleyerek şebeke frekansını değştireceğim.statik jeneratör deniyor buna.çok pahalı cihazlar.30 bin dolar civarında.elimde 3 adet var bu cihazlardan birini altere işle yapmışlar.birinde spartan var.

1.bunlarda neden pic gibi işlemciler kullanılmamıuş.harmonikler igbt tetikleme gürültü sanayi ortamında kullanılma gibi nedenlerden dolayımı yoksa başakamı?

2.spartan geliştirme kartı alsam bunu gerçekleyebilirmiyim?bu yerli olurmu?
,

fractal

altera max kullanılmış bi karttada.bu spartan 3e bana yeterli olurmu.igbt tetikleyeceğim.analog rişler olucak.bir ekran ile menü, kontrolü olucak bazı değerler gösterilip girilecek.daha önce hiç fpga kullanmadım 1 ayda bu porjeyi bitirmeyi düşünnüyorum.sanırım xiling firmasının bu spartan programala porgramı var onu öğrenmem lazım.bun lar genelde ne kadar zaqman alır.bu iş olurmu?