RF Devreleri ve Switching Regulatorler (LM2576)

Başlatan Elektroemre, 08 Ekim 2009, 10:57:23

Elektroemre

Bir adet LM2575-5 ile gerekli diyot ve bobini temin ettikten sonra nihayet regulatörü bugün board üzerinde deneyebildim.
Bu devreyle yaptığım VHF DarBand bi alıcıyı besledim ve sonuc mükemmeldi, hiç bir sorun çıkmadan devre gayet sağlıklı çalıştı.
Üstelik herhangi bi filtre yada ekranlama bile yapmadan(ki bu alıcı normalde simit floresan lamba yanınca bile etkileniyordu).
Yani biraz daha titiz çalışınca hiçbir sorun olacağını düşünmüyorum şu an.

LM2575-5'e 12V uyguladım. Bobin olarak 120 uH büyük troid nüveli bir bobin kullandım.
5V çıkıştan yaklaşık 150 mA akım çektim soğutucu takılı değilken bu değerde ısınma belirtisi bile göstermedi LM2575.
Bu regulatörü çok  beğendim, üstelik verimide %70'den fazla sanırım.Artık gönül rahatlığıyla kullanabilirim RF devrelerimde.

Saygılar...

aslan_korhan

Sadece 150mA için LM2575'ya yazık bence. Fiyatı yüksek çünkü.
Bunun yerine MC34063 kullanabilirsin. Boyut olarakta daha az yer kaplar...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Elektroemre

@aslan_korhan hocam,
Başlığı açalı neredeyse bir yıl oldu. Sonraları LM2575 ve MC34063 ile çeşitli denemelerim oldu.
Sadece RF değil şarj cihazı, akım kaynağı devrelerindede kullandım LM2575'i.
Küçük bir soğutucu ile 900 ma rahat bir şekilde çekiliyor. Bence LM2575 gürültü bakımından da daha iyi MC34063'den.
Ticari çalışmalar olmadığı için birkaç lira ek maliyet sorun olmuyor.

Saygılar...

askuzucu

Gürültü v.s. sızmadığını söylüyorsun ama sızmaması mümkün değil, sadece sızan gürültünün frekansı muhtemelen işitme frekansının üzerinde.
Şöyle anlatayım, söz konusu devre fm modülasyonu ile haberleşen bir verici olsa ve mikrofon girişine duyamadığın bu sinyal ulaşsa ortalama çıkış gücün bayağı düşer, sesi duyamadığın için sorunun nedenini bile anlayamayabilirsin. Alet yok ise uğraş dur.
Kullanacağın alet çok enerji çekmiyorsa kendini kasma, lineer kullan, ısınırsa soğutursun...

Elektroemre

@askuzucu hocam,
Hiç gürültü sızmıyor demedim zaten, dediğiniz gibi mümkün değil sızmaması ama en azından MC34063'den daha iyi durum.
Zorda kalmadıkça bende artık lineer regulator kullanıyorum RF devrelerimde.

Saygılar...