Elektrik Makineleri Hakkında Sorular

Başlatan FxDev, 23 Ekim 2009, 19:45:09

FxDev

Arkadaşlar bu sene (pek sevmesem de) elektrik makineleri dersi alıyorum. 4 deney'den ilkini geçtiğimiz hafta bitirdik; asenkron makineler.

Bu konu hakkında bir kaç sorum olacak;

1) Fuko freni nasıl çalışır, görünüşte tek fazlı asenkron motora benziyor fakat 0..48 volt arası değiştirdiğimizde nasıl oluyor da bir yüklenme yaratıyor.

2) Tek fazdan 3 faz yapma teknikleri nelerdir, V/f=sbt kuralını da işletmek için neler yapılabilir?

teknikelektronikci

böyle bir frenleme cesidi duymadim digr ismi dinamik frenleme veya manyetk frenleme olmasin ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

tek fazdan  3 faz yapilir  3 fazli invertör kullanarak
fakat 1 den 3 ye yaparken güc düsük olur ayrica v/f =sbt den kasit nedir ?

http://www.4shared.com/file/130350493/4ca70c41/motor_src.html

bu arada belirtmede fayda var notlar ege üniv ,eslek yüksek okulunda necdet hocamiza aittir...

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "FxDev"Motor momenti ile alakalı olduğunu biliyorum V/f=sbt'in.

3 faz asenkron motor'a 220Volt/50Hz faz nötr gerilimi verdiğimizi düşünelim. Eğer motora 110Volt/25Hz verirsen motorun hızı düşmesine rağmen moment değişmez diye biliyorum. Bilgim yanlış da olabilir ayrıca tam emin değilim şu anda...

Bende de Ege EMYO'dan Mehmet Dede'nin notları var, fakat frenin nasıl çalıştığını hala anlamadım...

bu notlar mehmet dede nin değil dede nin notlar karisikdir

frekans azaldigindan hiz düsecek  bildigim kadari ile hizin düsmesi ile tork artacakdir moment de kuvetin döndürme etkisi olduuguna göre artmasi gerek diye düsünüyorum V/f nin sanirim dediign gibi dengeli gibi gitmesi gerekiordu diye hatirlyiorum yoksa motor yanabilir (sadece frekans ile oynarsak) en azindan öyle hatirliyorum

manyetik frenleme rotor a bagli olan bir diskin manyetik alan icine sokularak diski zit yönde yaslatma oluyor ama senin sordugun fuko freni bence bu değil dinamik frenleme oluyor diye düsünüyorum manyetik frenlemeyi arabanin disk frenini düsün orda diski sıkıştiran balata yerine manyetik alan icne sokup zit yönd durduruyor

ayrica fuko freni :
http://www.cncdesigner.com/sss.html

yanlizefe

Fuko freni ile dc makinelerde  güçün ölçülmesi deneyi yapılırdı eskiden

Buradaki fuko freni motor miline bağlı bakır veya aliminyum bir disk.disk dc ile beslenen akımı ayar edilebilen elektro mıknatıs içinde dönerken disk üzerinde fukolt akımları dolaşır.elektro mıknatısa göre disk üzerindeki mıknatıs kutupları zıt isimli olduğundan dolaşan fuko akımları fren etkisi yapar.

baddog777

Alıntı Yapfrekans azaldigindan hiz düsecek bildigim kadari ile hizin düsmesi ile tork artacakdir moment de kuvetin döndürme etkisi olduuguna göre artmasi gerek diye düsünüyorum V/f nin sanirim dediign gibi dengeli gibi gitmesi gerekiordu diye hatirlyiorum yoksa motor yanabilir (sadece frekans ile oynarsak) en azindan öyle hatirliyorum

n=fx60/p  [d/d]

P=M.w  [N]

M=P/w [Nm]

w=2.Pi.n  

P=Sqr(3)*V*I*Cos(a)

mekanık olarak tork artısı gorunuyor, fakat motorun devır-moment karakteristliği  ve de calıstırılan devırde cektıgı akım onemlı rol oynuyor! guc sbt kalıyormu? motor momentı calısma devrının altında sbtmı , dusuyormu?
Uygulamada cok farklı sonuclar alınıyor, bu elektırık ısı cok zor :) ıyıkı makınacıyım :D

tabı bu arada bunda V/f sbt tutuluyorsa kı bu kadarını anlamam, guc (P) dırekt olarak dustugu ıcın moment de dolayısıyla dusuyor ama devır de dusdugu ıcın Moment sbt kalmıs oluyor :)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "baddog777"
Alıntı Yapfrekans azaldigindan hiz düsecek bildigim kadari ile hizin düsmesi ile tork artacakdir moment de kuvetin döndürme etkisi olduuguna göre artmasi gerek diye düsünüyorum V/f nin sanirim dediign gibi dengeli gibi gitmesi gerekiordu diye hatirlyiorum yoksa motor yanabilir (sadece frekans ile oynarsak) en azindan öyle hatirliyorum

n=fx60/p  [d/d]

P=M.w  [N]

M=P/w [Nm]

w=2.Pi.n  

P=Sqr(3)*V*I*Cos(a)

mekanık olarak tork artısı gorunuyor, fakat motorun devır-moment karakteristliği  ve de calıstırılan devırde cektıgı akım onemlı rol oynuyor! guc sbt kalıyormu? motor momentı calısma devrının altında sbtmı , dusuyormu?
Uygulamada cok farklı sonuclar alınıyor, bu elektırık ısı cok zor :) ıyıkı makınacıyım :D

tabı bu arada bunda V/f sbt tutuluyorsa kı bu kadarını anlamam, guc (P) dırekt olarak dustugu ıcın moment de dolayısıyla dusuyor ama devır de dusdugu ıcın Moment sbt kalmıs oluyor :)

valla hocam karisik isler bunlar :) bizde derste görmüstük bildiklerimi yazdim belkide yanlis yazdim kitabi acip bakmak gerek allahtan elektronikciyim :P elektrikci değilim tabi isin espiri bilmem gerek