33V -> 5V problem

Başlatan SiVRiSiNEK, 07 Kasım 2009, 21:49:52

SiVRiSiNEK

yukarıdaki pcb yide yapıp daha büyük bobin ile deneyeceğim
peki ideal bir LM257X devresinde 38V girip 5Voltta 1A çeksem regülatör ısınırmı? aşağı yukarı bu şartlarda çalışmış olan varmı bu tip regülatörler ile
yoksa bendeki ısınmanın kaynağı başka birşeymi? (pcb tasarımı, uygun olmayan bobin vs.)

@fatihkuzucu

üstteki pcb için bir yorumun varmı? biraz iyileşme gösterebildimmi :)

elimdeki bobinlerin saturasyon akımını nasıl ölçüp biçip tespit edebilirim? datasheetteki gibi değerleri belli olan markalı bobinler değil elimdekiler malum

fatihkuzucu

Daha iyi. Cıkıs kondansatörü cıkısa uzak kalıyor. Bobin cıkısa daha yakın duruyor bu hali ile. Nasıl bir kutuya konacak bilmiyorum ama cıkıs soketini asagı dogru cek. Bobinden cıkan yol cıkıs kapasitesine girdikten sonra cıkısa ilerlesin.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

SiVRiSiNEK

@fatihkuzucu

işte hocam problemde burada bunun kendi kutusu olmayacak, dikkat edersen ilk mesajlarımda verdiğim büyük bir pcb var bunun üzerine oturma yapacağım (yani yanlış tasarım yaptığım cihaza yama gibi olacak :))
bu sebepten giriş çıkış uçlarının yerlerinde çok fazla oynama yapamıyorum

floresan

hocam giriş ile çıkış arasında voltaj farkı fazla olduğundan entegre ısınır. aşırı ısınma olmaz tabi.  ama bobin ısınmaması lazım. ince telden sarıldıysa dc de iç direncinden dolayı üzerinde gerilim düşümü olur ısınır.

ben 7576 ile 8 voltu 3,5 volta düşürmüştüm. 600mA çektim ısınma çok azdı.

leblebitozu

LM2576 için bobin değeri 100uH olacak (101) , kullandığın yeşil bobinler ile 1A 'e yakın çekebilirsin bi miktar ılınma olacaktır, ayrıca çıkış kondansatörü 1000 uF ve üzeri, çıkış pin'ine de oldukça yakın olmalı yoksa ısınma problemi yaşarsın.