cnc hk yardım

Başlatan oneday2903, 09 Kasım 2009, 13:44:10

oneday2903

herkese kolay gelsin yardımlarınızı bekliyorum ustalardan
bana cnc sürücü ve kontrol devresi lazım mekanik kısmını hallettim fakat afyonda ikamet etmemden dolayı sadece 4 uçlu step motor bulabilyorum
buna uygun bir devre şeması arıyorum ama bulamadım yardımcı olan olursa  çok sevinirim (baskı devresi olursa daha çok sevinirim ) ustalarımdan yol göstermesini bekliyorum

xenix

oneday2903

sordum ama cevap bulamadım hocam aramadığım yer kalmadı

trademy

forumda TA8435HQ diya bi arama yap.
özetle   elindeki 4 uçlu motorlara göre uygun bir sürücü ta8435hq  çipi ile yapılabilir. tabiiki 2 Amperliğe kadar olan motorları sürebilir.
,forumda bi çok arkadaş bu sürücüden memnun...

azimli

o likde güzel cevaplar var hemde onlarca ve yılların birikimiyle yazılmış cevaplar.
öncelikle verilen linkde vevapların olduğu konusunda anlaşarak işe başlayalım böyle yaparsak baya yol kat etmiş oluruz çünkü.

çalışma alanınızı nasıl tanımlayabiliriz elektrik-elektronik bilginiz ne düzeyde kısaca yazarsanız ve imalatını yaptığınızı söylediğiniz cnc mekaniğin bir resmini verebilirmisiniz ve kabaca özelliklerini

nerden bilelim gerçekten cnc yi yaptığınızı değilmi? makineyi görünce size daha kolay yardımcı olabiliriz bu yardım iştahımızı açabilir.

oneday2903

şu an yanımda yok alt tabla 40x50cm genişliğinde olacak
hareket yerleri M10 saplama  şeklinde olacak vs vs
TA8435HQ baktım baskı devresini yapabilirsem deneyeceğim bunu ufakbir şehirde olmanın dezavantajı herşeye ulaşamıyorum tabi maliyelerde önemli

oneday2903

azimli arkadaşım elektronik bilgim fazla yok kendim makina mühendisiyiim mekanik kısmı beni çok fazla düşündürmüyor ilk etapta basit bir cnc yapmayı dünüyorum bu iş benim için merak şu anda ama ilerde ciddi bir iş yaparmıyım bu konu hakkında bilmiyorum

azimli

hazır mevcut sürücü sitemler var siemens,omron,mitsubishi fiyat araştırması yaptınızmı illa kendinizmi üretmek istiyorsunuz bu motor-eksen kontrol kartını peki bu cnc makine bu devirde pc yazılımıda ister onu nasıl çözeceksiniz işiniz kolay değil farkındasınız değilmi?
motor,motor sürücü kontrol kartı,eksen ilerlemelerini algılayıp ölçmek,bunları pc üzerinden izleyip değerlendirme bu alanlarda benim bilgim hiç yeterli değil ama forumda cnc yapan ve bunları çalıştırdığını söyleyenleri görüyorum ilgi alanıma girmediğinden hiç tartışmalara katılmadım onlara dönmenizi tavsiye ederim.

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "oneday2903"...ufak bir şehirde olmanın dezavantajı herşeye ulaşamıyorum...

Kapına kadar getirirler :

http://cgi.ebay.com/New-4-Axis-CNC-Stepper-Motor-TB6560-Driver-Board_W0QQitemZ130342560073QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item1e5905a149

-----
Forumda 2 başlık var her biri 30-40 sayfa baktınmı ?

oneday2903

baktım sağolun

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "azimli"hazır mevcut sürücü sitemler var siemens,omron,mitsubishi fiyat araştırması yaptınızmı illa kendinizmi üretmek istiyorsunuz bu motor-eksen kontrol kartını peki bu cnc makine bu devirde pc yazılımıda ister onu nasıl çözeceksiniz işiniz kolay değil farkındasınız değilmi?
motor,motor sürücü kontrol kartı,eksen ilerlemelerini algılayıp ölçmek,bunları pc üzerinden izleyip değerlendirme bu alanlarda benim bilgim hiç yeterli değil ama forumda cnc yapan ve bunları çalıştırdığını söyleyenleri görüyorum ilgi alanıma girmediğinden hiç tartışmalara katılmadım onlara dönmenizi tavsiye ederim.

pc programi ilk etapta bu kadar büyük sorun değil diye düsünüyorum cünkü mach2 mach3 programlari var bunlar ile rahatca halledilebilinir diye düsünüyorum

sürücü ye gelince amatör bir calisma ise ve kompleks isler yapmayacaksa saglam bir power suply ile saglam bir step sürücü devresi bulursaniz kendiniz yapin derim ( ki elektronik bilginiz var ise ) sayet elektronik bilginiz yok ise ya bu isi para karsiligi birisine yaptirin veya direk hazir alin forumda bir arkadas cnc driver yapip satiyordu saglam bir devre eger blabilirse bende koyarim buraya kolay gelin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

https://www.picproje.org/index.php/topic,24586&highlight=sahibinden+com+cnc+step+motor

bu devrenin acik semasi ni bulabilirsek baski devreyi cizerim (kendi tasarimim ile) ama hatasiz calisan sema lazim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

SiVRiSiNEK

@teknikelektronikçi

açık şeması koyduğun linkte var dikkatli bak :)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "SiVRiSiNEK"@teknikelektronikçi

açık şeması koyduğun linkte var dikkatli bak :)

evet bilyiorum o semayla cizim yapabilene de ödül var :D ufacik anlasilmayan sema benim kastim kaliteli ve büyük sema

SiVRiSiNEK

gözden kaçırmış olabilirsin üstüne tıklayınca büyüdü :)