normal led akim sinirlama(soru)

Başlatan teknikelektronikci, 21 Kasım 2009, 23:14:06

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Fabrisio"Teknikelektronikçi hocam, biz ona akımı düşürmesi değil de, sabit tutması diyelim. Son 10 aydır power ledleri maksimum verimlilikte sürme ile ilgili çalışmalar yapıyorum. MBI6650 (berbat) den tutunda MC34063 e kadar birçok entegre denedim. Şimdilik HV9910 da karar kıldım. Voltaj değişimlerinde akımı 310 ile 340mA arasında sabit tutuyor. Ancak PAM2842 yi de denemek istiyorum. Burada yeni çizimlerimden biri var. 12 ledli ve RGB bağlantılı. Alüminyum baskıya henüz vermedim.

Buradada yine 12 ledli ancak mono çalışan bir devre var. Bu devreyi yapalı nerdeyse 1 yıl oldu ve hala geceli gündüzlü çalışıyor.

hocam ilginize cok tesekür ederim gercektende cizimlerde cok güzel elinize saglik datasheet i de bktimda güzel bir entegre bu arada sormak istediigm aliminyum pcb yi istanbuldami bastiriyorsunuz ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Fabrisio

Odak PCB de bastırıyoruz. Biz siparişlerimizi yüklü verdiğimiz için bu tür sample baskıları ücretsiz yaptırıyoruz.

teknikelektronikci

merhaba hocam bugün bahsettiğiniz hv9910 ile conradda tanıştım :) birde normal ledler için

http://www.süpertex.com/pdf/datasheets/HV9903.pdf

hv9903 programlanabilir current ile baya hoş gibi gözüküyor  paylaşmak istedim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Fabrisio

Saygıdeğer arkadaşlar, HV9910 u bulamayanlar için muadili ve daha ekonomiği PT4107 öneriyorum. Datasheet ini mutlaka inceleyin. Bulmak daha basit.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Fabrisio"Saygıdeğer arkadaşlar, HV9910 u bulamayanlar için muadili ve daha ekonomiği PT4107 öneriyorum. Datasheet ini mutlaka inceleyin. Bulmak daha basit.

buda çok güzelmiş teşekürler

Cetinal

HV9921 kullanıyorum bobini hesaplama da sıkıntı yok ama temın etme de sıkıntı olabılıyor şu an 18.2 mA alabiliyorum maxiumum...

farklı alternatifler arıyordumki CL320 yi görmem iyi oldu yada bildiğiniz başka bobinsiz yüksek voltaj girişli led driver varmıdır acaba ....

HA22006  HA22004  HA22002 de olabilir mesela ...

kolay gelsin

teknikelektronikci

merhaba
2-3 tane  bu hv9910 lar dan aldim fakat uygulama yapmadan önce bir kac sey sormak istiyorum
datasheet inceledim fakat pek sorularima cevap bulamadim

ilkin devredeki degerleri giris votajimiza göre mi ayarlayacaz yoksa degerler ne olursa olsun ben 20V da versem 40V da versem derve bunu otomatik mi yapiyor? ve 1 led de baglasam 5 led de baglasam (seri) gerilim degiseceginden gene devre bunu otomatik mi yapiyor yoksa ledler hep paralel mi baglanmali

akim sabitleme icin kac mA de sabit tutacagina dair bir formül göremedim sabit bir degerimi var 350mA ve ayrica osilatör direnc hesabindan baska L1 bobin dgerini hesaplama da göremedim kac mh olcagi konusunda bilgim yok kisaca bu sürücüler biraz kafami karistirdi biraz bilgi verecek arkadas varsa memnun olurum tesekürler

Fabrisio

Hocam, entegrenin constant current özelliği yok. İki tip çalışma özelliği var. Biri constant off time, diğeri constant frequence. Çıkış voltajına göre bu iki moddan birini seçiyorsunuz. Giriş çıkış gerilimlerine, çalışma frekansına ve set edilecek akıma göre uygulanacak formülleri var. Bu formüllerden kullanacağınız komponentler tek tek çıkıyor. Ardından datasheette geçmeyen birkaç püf noktası daha var. Komponent seçiminde bunlar çok önemli. Şunu söyleyebilirim. Mükemmel bir entegredir. Zetexin entegreleri gibi ısınmaz, Macroblock un entegreleri gibi kıvırmaz. Ö.M. gönderdim.

SERRO EFE

arkadaşlar pt4107 kullanarak bir rgb sürücü yaptım devre çalışıyor ama herhangi bir renk yanmaya başladığında diğer ledlerde hafif bir ışıma oluyor  ne yaptıysam bu ışımayı engelleyemedim acil çözüm bulmam lazım önerilerinizi bekliyorum (akşama yetiştirmem lazım)

+++ uçları ortak /  --- ler sürücüden geliyor
-- uçlara diyot bağladım belki geri dönen voltaj vardır diye ama gene olmadı.

teknikelektronikci

yazilimsal olmasin ? pull-up pull down direncler denedinizmi?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: Fabrisio - 06 Nisan 2010, 01:15:56
Hocam, entegrenin constant current özelliği yok. İki tip çalışma özelliği var. Biri constant off time, diğeri constant frequence. Çıkış voltajına göre bu iki moddan birini seçiyorsunuz. Giriş çıkış gerilimlerine, çalışma frekansına ve set edilecek akıma göre uygulanacak formülleri var. Bu formüllerden kullanacağınız komponentler tek tek çıkıyor. Ardından datasheette geçmeyen birkaç püf noktası daha var. Komponent seçiminde bunlar çok önemli. Şunu söyleyebilirim. Mükemmel bir entegredir. Zetexin entegreleri gibi ısınmaz, Macroblock un entegreleri gibi kıvırmaz. Ö.M. gönderdim.

merhaba hocam k.bakmayin mesajinizi yeni farkettim ö.m okudum

acikcasi benim su an en cok takildigim konu ne bilyiormusunuz bir arkadas reklamcida calisiyor onlarda öyle bir ufak kart varmiski(entegrenin ismi yazmiyor) girise 25-40 volt arasi voltaj veriyorlarmis dielim ki 40 volt verdiler cikisa 1 led de baglasalar 12 led de baglasalar devre votaji ve akimi otomatik ayarliyormus yani 1 led 20mA 3 volt ise cikisda hemen buna göre akimi ve gerilimi ayarliyormus benim merak ettigim bu entegre hangisi? böyle bir entegre varmi bu hc9910 da girisine 40 volt versek (sabit) cikisa 1 led de baglasam 10 led de baglasam akim ve gerilimi otomatikmi ayarliyor ? tesekür ederim

SiVRiSiNEK

lm317 akım kaynağı olabilir belki

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: SiVRiSiNEK - 07 Nisan 2010, 22:28:23
lm317 akım kaynağı olabilir belki

hocam lm317 olur da 12 led baglayinca 12 led lik gerilim veriyor 1 led baglayinca 1 led lik gerilim yoksa ledler seri oldugu icin o kisim kolay cikisini 20-25mA de sinirli tutan bir entegre bir kac drivere baktim 20mA sabit cikis veriyor calisma voltajida 40 volt ama bu 1 led de baglasam bunu ayarliyormu ikincisi dim girisi yok :S ben denemedim ama teoride bildigim kadari ile bir led e sabit sinirlandiirlmis 20mA 40 volt verin her ne kadar akim 20mA den öte cikamasada o led ters gerilim voltajindan dolayi yanar diye biliyorum o yüzden bu reklamcida kullanilan bu sürücüyü gercekten merak ediyorum

SERRO EFE

teknikelektronikçi evet  pullup ve pulldown denedim ama değişen birşey olmadı.yazılımla alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü aynı programı farklı kartlarlada ( mosfetli yada transistörlü) çalıştırıyorum herhangi bir problem yok.

SERRO EFE

Arkadaşlar üzerinden biraz zaman geçti ama problemi çözdüm. Driverin üzerindeki bobinler birbirine çok yakın olduğu için kendi aralarında voltaj indüklemesi oluşuyormuş. Ortadaki bobinin çevresine alüminyum folyo sararak dışarı çıkan manyetik alanı kestim.