Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Yazılımı koruma

Başlatan bunalmis, 21 Aralık 2009, 02:59:31

hasangurlek

Alıntı yapılan: "bunalmis"İlerleyen dönemlerde çok gelişkin farklı yazılımlar geliştireceğim.  Kartıma sahip kullanıcılar yeni çıkartacağım yazılımları satın alıp kullanabilecekler.

Fakat kart sahipleri birbirlerinden kopya yazılım aldıklarında çalışmasın istiyorum.

Alıntı yapılan: "bunalmis"Yazılım kartla iletişim kurarken verilerle birlikte kimlik noyu da gönderir. Kart, kendisine gelen kimlik no ile eşleşiyorsa kendisine verilen görevi başarıyla yerine getirir.

Alıntı yapılan: "bunalmis"İki kişiye sattığım iki PC yazılımını da debugger ile açın göreceğiniz tek farklılık key bilgisi olacaktır.

Alıntı yapılan: "bunalmis"PC karta al kardeşim bunlar işleyeceğin veriler bu da senin ID numaran diyor.

Kart gelen verileri ve gelen ID yi okuyor.

Eğer ID kendisine ait ise verileri işlenmesi gereken şekilde işliyor.

ID kendine ait değilse, gelen verileri bazen doğru bazen de hatalı işliyor.

Aptallığımı mazur görün ama "Hiç bir şey anlayabilmiş değilim"

Yapmaya çalıştığınız olay ilk mesajınızda bahsettiğiniz konu değilmi ?

yani

1-Tüm müşterilerinizdeki kartlar aynı yazılıma (özel seri numaraları hariç) sahip birbirinin aynı donanımlar olacak,
2-Para ödeyip yeni PC yazılımını satın alan müşterilerinizin ellerindeki kart ile yeni PC yazılımını kullanabilmesi için kart üzerindeki yazılımı değiştirmek zorunda kalmayacaksınız, (her kart kontrollerde kullandığı kendine özel benzersiz bir ID ye zaten sahip)
3-PC tarafındaki (geliştirilmiş) yazılımı, eski yazılıma sahip müşterileriniz başkaslarından kopyalayıp kullanamayacak, (çünkü PC yazılımındaki kimlik bilgisi ile karttaki bilgi birbirini tutmayacak)
4-Yeni PC yazılımı kullanmak isteyen müşterileriniz bunu satın alacak (Yeni PC yazılımıda eski PC yazılımında olduğu gibi müşteride bulunan karttaki ile aynı kimlik bilgisine sahip olacak yani karta gönderilen doğru bilgiye)

3. ve 4. sıradakileri gerçekleştirebilmek için kart PC den verilerle birlikte gelen kimlik bilgisinin doğruluğuna göre hareket edecek.

Geliştirdiğiniz yeni mantığa göre PC yazılımı versiyonunu, kimlik numarasını, ID sini vs. bir data katarını karta iletecek, kart PC den gelen bu bilgiye göre PC yazılım versiyonunun kendine ait olup olmadığını kontrol edecek ve kontrol sonucuna göre hareket edecek.

Eğer müşteriniz bir başka müşterinizden yeni PC yazılımını kopyalar ve kartı kumanda etmek için kopya olan bu yazılımı kullanırsa karta PC yazılımı tarafından gönderilen bilgi yanlış olacağı için alet hemen ses çıkartmayacak ama bir müddet sonra veya takip eden belli sayıdaki komuttan sonra saçmalayacak.

Kart yeni versiyon PC yazılımı ile doğru olarak çalışmayacağı içinde müşteriniz hem yeni, hemde eski PC yazılımı elinde olduğu halde eski yazılımı kullanmak zorunda kalacak.

Yanlış anladığım bir nokta varsa lütfen düzeltin.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

z

Onerimi tartisalim diye yazdim zaten, gozumden kacan bir sey varsa konusalim.

1- İlerleyen dönemlerde çok gelişkin farklı yazılımlar geliştireceğim.  Kartıma sahip kullanıcılar yeni çıkartacağım yazılımları satın alıp kullanabilecekler. (OK)

2- Fakat kart sahipleri birbirlerinden kopya yazılım aldıklarında çalışmasın istiyorum. (OK)

3- Yazılım kartla iletişim kurarken verilerle birlikte kimlik noyu da gönderir. Kart, kendisine gelen kimlik no ile eşleşiyorsa kendisine verilen görevi başarıyla yerine getirir. (OK)

4- İki kişiye sattığım iki PC yazılımını da debugger ile açın göreceğiniz tek farklılık key bilgisi olacaktır. (OK)

5- PC karta al kardeşim bunlar işleyeceğin veriler bu da senin ID numaran diyor.  Kart gelen verileri ve gelen ID yi okuyor. Eğer ID kendisine ait ise verileri işlenmesi gereken şekilde işliyor.
ID kendine ait değilse, gelen verileri bazen doğru bazen de hatalı işliyor. (OK)

Alıntı YapAptallığımı mazur görün ama "Hiç bir şey anlayabilmiş değilim"

Yapmaya çalıştığınız olay ilk mesajınızda bahsettiğiniz konu değilmi ?

1-Tüm müşterilerinizdeki kartlar aynı yazılıma (özel seri numaraları hariç) sahip birbirinin aynı donanımlar olacak (OK)

2-Para ödeyip yeni PC yazılımını satın alan müşterilerinizin ellerindeki kart ile yeni PC yazılımını kullanabilmesi için kart üzerindeki yazılımı değiştirmek zorunda kalmayacaksınız (OK)

3-PC tarafındaki (geliştirilmiş) yazılımı, eski yazılıma sahip müşterileriniz kullanamayacak (OK)

4-Yeni PC yazılımı kullanmak isteyen müşterileriniz bunu satın alacak (OK)

3. ve 4. sıradakileri gerçekleştirebilmek için kart PC den verilerle birlikte gelen kimlik bilgisinin doğruluğuna göre hareket edecek. (OK)

Geliştirdiğiniz yeni mantığa göre PC yazılımı versiyonunu, kimlik numarasını, ID sini vs. bir data katarını karta iletecek, kart PC den gelen bu bilgiye göre PC yazılım versiyonunun kendine ait olup olmadığını kontrol edecek ve kontrol sonucuna göre hareket edecek. (OK)

Eğer müşteriniz bir başka müşterinizden yeni PC yazılımını kopyalar ve kartı kumanda etmek için kopya olan bu yazılımı kullanırsa karta PC yazılımı tarafından gönderilen bilgi yanlış olacağı için alet hemen ses çıkartmayacak ama bir müddet sonra veya takip eden belli sayıdaki komuttan sonra saçmalayacak. (OK)

Kart yeni versiyon PC yazılımı ile doğru olarak çalışmayacağı içinde müşteriniz hem yeni, hemde eski PC yazılımı elinde olduğu halde eski yazılımı kullanmak zorunda kalacak. OK. (Cunku yazilim yeni ama yeni ID yok elinde, arkadasindan yazilimi aldi arkadasinin ID si o karta uymaz, dolayisi ile eski yazilimi kullanabilir)

Alıntı YapYanlış anladığım bir nokta varsa lütfen düzeltin.

Bu kart uzerinde diyelimki gelecek zamanda 20 yeni parali yazilim yapacagim.

Simdiden kart icine en az 20 tane ID numarasi koyacagim.

Her yazilim cikarttigimda musterim o yazilimi satin aldiginda kendisine o yazilim icin gerekli ID kodu verecegim.

Simdi diyeceksiniz ki kart uzerinde nasil bir yazilim var. Kart temel fonksiyonlari iceriyor. Bu temel fonksiyonlarin ne olacagini daha simdiden on gorebiliyorum.

Bu fonksiyonlari gurupluyorum. 1. program f1,f2,f3,f4 fonksiyonu kullanabilir. f5 i kullanamaz. Cunku bunu ID belirliyor.

2. gelistirecegim parali yazilim 1. parali yazilimdaki fonksiyonlara ilave olarak f5() fonskiyonu kullanacak.

PC tarafinda yazilim karttan bu fonksiyolari verdigi parametrelerle islemesini istiyor.

Benzetim yaparak ornek vermem gerekirse,

C diline ait math fonksiyonlari karta gommus olalim.
Nedir bunlar Sin(x), Cos(x), ln(x), hyp(x), Atn(x) gibi.

PC tarafinda bunlardan herhangi birinin ya da bir kacininin hesaplanmasini karttan talep edeceksin. ID numarani verdiginde bu ID ile
hesaplayabilecegin fonksiyonlar belli.

Eger gelen ID ve istek fonskiyon bu ID nin gecerli olmadigi bir ust seviyeli fonksiyonun hesaplanmasini talep ediyorsa, kullanici uc kagitci demektir.

Yani kullanici arkadasindan kopya yazilim almis ve ID kismina kullandigi eski programin ID sini cakmis demektir.

Halbuki bu kisi benden parayla programi almis olsaydi kendisine kartin bu program icin gecerli ID numarasini da vermis olacaktim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Alıntı yapılan: "SpeedyX"Cihaz kendini kilitlemezse eninde sonunda bulunur o ID :)

Cihazin  kilitlenmesine gerek yok. Tek tek ID numaralarini denemen gerekir. Her bir deneme saniyeler mertebesinde zaman alacagi icin ortaya inanilmaz uzun deneme suresi cikar.

Kilitlemeyi derhal yapmak tehlikeli, aksi halde denenen  ID nin yanlis oldugu derhal anlasilir. Bunun yerine bir sure sonra karti gecici kitlemeye zorlamak daha iyi ve etik olur. (Kitleme derken kartin bir daha kullanilamamasi anliyorum buna karsiyim)

Alıntı YapPeki neden bukadar şifreleme ile uğraşıyorsun? Bu cihazı senden satın alsam, kolayca kopyalayabilir miyim?

Cihaz MCU icerdigi icin MCU nun kod korumasini kirmak gerekir. Dolayisi ile sistemin gucu MCU nun kod koruma gucu ile sinirli demektir.

Ayrica zaten donanimi yapip kodlarini yazabilecek kisi benden kart alacagina kendi sistemini gelistirir ve programlarini yazar.

Benim amacim, yazilimlariminin Mach2 Mach3 gibi kirilip illegal kullanilmasini engellemek.

Mach programlarini kac kisi legal kullaniyor?

Mach fiyatindan daha asagiya yazilim + donanim verecegim.

KAZIMUGUR

Alıntı YapMach programlarini kac kisi legal kullaniyor?

Amatör işi gibi dursada boş program değil ve kullanıcısı da lisanslısı da çok.  :roll:
Ortalıkda 2 lisans dosyası var.
İkisi de eksik.
İşlediği kodların sonlarına doğru kendini belli eder !!!
Yaptığı işe göre çok ucuz olduğu için lisans korkutmuyor.

Lisansızları bildiği halde aşırı tedbir almıyor.
Tanınmak alışılmak daha etkin sanırım.

SpeedyX

Zaten sistem çok populer olursa, bazı arkadaşlar o MCU nun kod korumasınıda kırıp hexini internette dağıtmaya başlarlar. Yine de bu dünyanın sonu olmasa gerek.

Cihaz içinde ID kontrolü fikri iyi bence. Nasılsa her müşteri için farklı firmware olacak.

hasangurlek

Alıntı yapılan: "bunalmis"Simdiden kart icine en az 20 tane ID numarasi koyacagim.

Her yazilim cikarttigimda musterim o yazilimi satin aldiginda kendisine o yazilim icin gerekli ID kodu verecegim.

Bu fonksiyonlari gurupluyorum. 1. program f1,f2,f3,f4 fonksiyonu kullanabilir. f5 i kullanamaz. Cunku bunu ID belirliyor.

2. gelistirecegim parali yazilim 1. parali yazilimdaki fonksiyonlara ilave olarak f5() fonskiyonu kullanacak.

Kart yazılımının tamamen bitirildiğini ve 20 ID nin kartta tanımlanmış olacağını baştan belirtmeniz gerekirdi diye düşünüyorum. İlk başta başlığı yanlış açmışsınız, bu konunun "YAZILIM KORUMA" ile hiç bir alakası yok konu "YETKİ KISITLAMASIDIR" ve varalon özelliklerin yetkiye dayalı kullanımını ifade eder.

20 ID nin 19 unun yeni yazılım olmadan kullanılamaması bu bilgilerin sadece karttan elde edilebileceği sonucunu doğurur. Sizin bileceğiniz bu bilgiler ne iletişim takibi, nede PC yazılımı ile elde edilemez.

Bir whitehacker olarak nacizane tavsiyelerim;

1- USB iletişim hızı küçümsenmeyecek kadar fazladır. Full speed hızda saniyede 12.582.912 bayt data iletilir. 512 bit ID niz var ise 196608 ihtimal (kart yazılımı gözardı edilirse) bir saniyede denenebilir. Bunun için her yanlış ID alımında 10 sn, 1 dakika gibi bir süre için kartın iletişimini durdurun.
2- ID bilgilerini USB tamponunun müsade ettiği ölçüde 1024, 2048, 4096  bit gibi yüksek değerlerden oluşturun, yanlış ID alımında kartı detached pozisyonuna geçirip hattan düşürerek aygıt bağlantısının fiziksel olarak kesilip tekrar bağlanmasını sağlayın.
3- USB iletişimi doğru yapıldığında kesinlikle hatalı data transferi mümkün değildir. Aldığınız her yanlış ID bilgisinde bir sayaç değerini artırın. Örneğin 5 denemeden sonra durumu kullanıcıya bildirin ve yine örneğin 10 deneme sonrası kartın hiç bir özelliği kullanılmayacak şekilde kilitleyin.
4- PC yazılımı internet bağlantısı olan bir bilgisayarda çalışıyorsa 5. yanlışta PC yazılımı ile kendinize mail gönderilmesini sağlayın, mail gelen müşterinizi acilen arayıp PC de problem olup olmadığını sorarak durumu açıkca bildirin. (Oto-mail gönderme işinden satış sözleşmesinde mutlaka bahsedin)
5- İnternet bağlantısı olmayan bir bilgisayarda kullanıcıya kalan deneme sayısını olabildiğince abartılı olarak sürekli gösterin. Müşteriniz dürüstse sizi arar.
6- PC yazılımınız karta her bağlandığında yanlış deneme sayısını kontrol edin, son bağlantıda hata sayısı 0 olupta başka bir yazılımla kurcalama sonucu hata sayısı 5 e çıkmış olabilir.

Ve son olarak her müşterilerinizin kartlarında saklı 20 ID bilgisini güvenli bir kasada saklayın :)
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

z

Ornegin asagidaki alinti yaptigim paragrafi zamaninda yazmistim. Ancak belki de bazi seyleri tam dusundugum gibi ifade edemedim. Bunda konunun gec aliginlanmasi ve karsit cevaplar da etkili olmuştur.

Alıntı YapHer uygulama programı için kimlik numaraları farklı olacak. Dolayısı ile kart içine gömülü çok sayıda kimlik no olacak.

Yazılım kartla iletişim kurarken verilerle birlikte kimlik noyu da gönderir. Kart, kendisine gelen kimlik no ile eşleşiyorsa kendisine verilen görevi başarıyla yerine getirir.

Yontemin ise yaracagi konusunda hemfikir olmamiza sevindim.

Su ana kadar kart uzerinde olacak uygulamaya ozel fonksiyonlari coktan yazip bitirdim. Simdi sadece burada konustugumuz yonteme iliskin guvenlik konularinin yazilimlari ve mevcut fonksiyonlarla iliskilendirilmesi kaldi.

Yalniz yetki sinirlamasi ve yazilim korumasi gibi iki kavrami ortaya atmanizi dogru bulmuyorum. Amacimiz, yazilimlarimin kacak kullanimini engellemekti ve yontem bunu sagladi.

Bu mantigi herhangi bir programi korumak icin de kullanabiliriz. PC  yazilimindaki bazi fonksiyonlar yazilipdan aslinip ucuz bir donanim icine atilabilir ve yeri geldiginde donanimdan hesaplamasi talep edilebilir.

Sonucta guvenlik donanim guvenligi ile limitli.

Son olarak, gizli kapakli konularin uluorta konusulmasi durumunda daha guvenilir cozumler uretilebilecegini dusunuyorum.

Aksi halde gelistirilen algoritma gizlenirse bunun guclu olduguna sadece siz karar verebilir ve yanilabilirsiniz.

nonstradam

Alıntı yapılan: "SpeedyX"Zaten sistem çok populer olursa, bazı arkadaşlar o MCU nun kod korumasınıda kırıp hexini internette dağıtmaya başlarlar. Yine de bu dünyanın sonu olmasa gerek.

Cihaz içinde ID kontrolü fikri iyi bence. Nasılsa her müşteri için farklı firmware olacak.

hocam bu imkansız diye biliyorum. böyle birşey mümkünmü. eski 16C serilerini bir şekilde kırıyorlarmış ama artık bu durum imkansız diyebiliyorum yanlışmıyım.

hasangurlek

Alıntı yapılan: "bunalmis"Ornegin asagidaki alinti yaptigim paragrafi zamaninda yazmistim. Ancak belki de bazi seyleri tam dusundugum gibi ifade edemedim. Bunda konunun gec aliginlanmasi ve karsit cevaplar da etkili olmuştur.

Alıntı YapHer uygulama programı için kimlik numaraları farklı olacak. Dolayısı ile kart içine gömülü çok sayıda kimlik no olacak.

Yazılım kartla iletişim kurarken verilerle birlikte kimlik noyu da gönderir. Kart, kendisine gelen kimlik no ile eşleşiyorsa kendisine verilen görevi başarıyla yerine getirir.

Yontemin ise yaracagi konusunda hemfikir olmamiza sevindim.

Su ana kadar kart uzerinde olacak uygulamaya ozel fonksiyonlari coktan yazip bitirdim. Simdi sadece burada konustugumuz yonteme iliskin guvenlik konularinin yazilimlari ve mevcut fonksiyonlarla iliskilendirilmesi kaldi.

Yalniz yetki sinirlamasi ve yazilim korumasi gibi iki kavrami ortaya atmanizi dogru bulmuyorum. Amacimiz, yazilimlarimin kacak kullanimini engellemekti ve yontem bunu sagladi.

Bu mantigi herhangi bir programi korumak icin de kullanabiliriz. PC  yazilimindaki bazi fonksiyonlar yazilipdan aslinip ucuz bir donanim icine atilabilir ve yeri geldiginde donanimdan hesaplamasi talep edilebilir.

Sonucta guvenlik donanim guvenligi ile limitli.

Son olarak, gizli kapakli konularin uluorta konusulmasi durumunda daha guvenilir cozumler uretilebilecegini dusunuyorum.

Aksi halde gelistirilen algoritma gizlenirse bunun guclu olduguna sadece siz karar verebilir ve yanilabilirsiniz.

Bu mantıkta yetkilendirme ID sinin korunmasındaki temel unsur yeni PC yazılımı olmadan kart içindeki diğer ID lerin iletişimin hiç bir aşamasında asla kullanılmaması ve her kartın ve PC yazılımının farklı ID ler ile çalışmasıdır. Dolayısıyla PC yazılımının yayınlanması gibi bir durumda söz konusu değil, sonuçta her PC yazılımının içerdiği anahtar bilgi bir diğeriyle uyumlu olmayacak ve bu ID ler aslında yazılımı değil müşteriyi işaret edecek. Bu noktada PC yazılımları aynı versiyona bile sahip olsa bir diğer müşterinizin kartı ile uyuşmayacak. Bankaların online sitelerinde kullandığı mantık bunun bir benzeridir. Her müşteri farklı bir ID ve farklı bir sertifikaya sahiptir. Müşteri ID si altındada yetki ID leri bulunur. Muhasebeci havale bilgilerini girer ama havaleyi yapma noktasında sistem ID bilgisinin seviyesine bakar ve yetkisiz olduğunu görerek izin vermez. Fakat bu işe yetkili olan ID ile giriş yapılırsa sistem kendinde kayıtlı bilgi ile bunu doğrular ve havaleyi onaylamaya izin verir. Başka bir örneği ise ticari yazılımlardır, ön muhasebe elemanı irsaliyeyi, faturayı vs. düzenler, yazdırır ama muhasebeleştiremez. Bu tip işlemlerin tümü kullanıcıya özel yetki atamasına bağlıdır.

Her müşteriye özel farklı ID ler belirlemeniz, her PC yazılımının müşterinizdeki kartta kayıtlı ID lerden sadece birini barındırması ve kart yazılımında PC yazılımı tarafından gönderilen ID bilgisine göre yetki seviyesi atamanız %100 güvenliği sağlar, MCU in korumalarını açmanız dışında başka bir önleme ihtiyacınız yok.

wsxwsx

Yani her müşteriye özel yazılım ve donanım verilecek.
Bir müşterinin yazılımı başka bir müşterinin donanımı ile çalışmayacak, çalışması için gerekli kırılabilecek bilgileri de içinde bulundurmayacak şeklinde özetlenebilir mi?  Eğer öyle ise güncelleme için her müşteriye ayrı servis verilecek.

hasangurlek

Alıntı yapılan: "wsxwsx"Yani her müşteriye özel yazılım ve donanım verilecek.
Bir müşterinin yazılımı başka bir müşterinin donanımı ile çalışmayacak, çalışması için gerekli kırılabilecek bilgileri de içinde bulundurmayacak şeklinde özetlenebilir mi?

Eğer öyle ise güncelleme sorunu ortaya çıkar her müşteriye ayrı servis verilecek. 2000 USD ve üzeri  projeler için bence uygundur.

Alıntı yapılan: "bunalmis"Su ana kadar kart uzerinde olacak uygulamaya ozel fonksiyonlari coktan yazip bitirdim.

Kartın yazılımı tüm özelllikleri barındıracağı için upgrade sözkonusu olmaz. Tek sıkıntı üretim aşamasında her MCU e farklı bir hex kodu veya eprom datası yazılması zorunluğu olur. Müşterideki kartta bulunan diğer bir ID ile eşleşen ve kullanım yetkisini belirleyen PC yazılımı ise müşteri satın aldığı zaman net üzerinden veya CD ile müşteriye özel gönderilebilir. PC yazılımı için daha kolay yol yetkiyi artıran yeni ID nin programa elle girilmesi olur. Müşteriye ID netten gönderilir, müşteri programa elle girer veya teamviewer tipi bir programla satıcı online bağlantı kurup yeni ID yi kendide girebilir. Online bağlantı ile girilecek ID text kutusu parola giriş alanı olarak tanımlanırsa satıcı ID yi girerken PC başındaki müşteri karakterleride göremez, birazda hava atılır :)

wsxwsx

İşlemciye hep aynı hex yazılır. Daha sonra ilk çalışmada işlemci kendine has bir ID üretir ve hafızasına kaydeder. Ardından ID üretme ile ilgili program hafızasını siler.  Bu kısım zaten üretilen cihazların test esnasında tamamlanacağı için müşteriye asla ulaşmaz. Zaten kod koruma da vardır.

Yakın bir zamanda benzer proje yapmıştım. İlk çalıştırmada pic hafızasına bazı ayarları kaydediyor. Kart üzerindeki dirençlerle bölünmüş gerilimlere bakıyor.  Daha sonra o dirençleri değiştirseler bile işlemci daha pahalı olan diğer kartı desteklemiyor.

Ayrıca pic karttan ayrılırsa kendini imha ediyor programını siliyordu. Fakat  sahada çeşitli sorunlar çıktı. Program  bazen yanlışlıkla hafızayı silme rutinlerinden  başlarsa  yine silinmiş oluyordu. Programın neden oradan başladığı da muamma. Wdt kullanılmamıştı. garanti kapsamında cihazları güncelledik. fakat müşterinin işleri aksamıştır. Hoş olmadı.

Daha kapsamlı birşey lazım. Para verip cihazı ve programı alan kişi ayrıca key girmekle uğraşmasa iyi olur. Bunun yerine arıza çıksın. zorunlu servis verilsin.  Program bazı hata mesajları verir.  sonra yetkilikişi telefonda  ince ayar yaptırır. sadece kendi bildiği bazı kodların girilmesini ister. yada internetten bağlanıp kendisi girer.

Ancak bir kere girilen kod  tekrar girilmez. Örneğin 112342312 nolu hata için telefonda 432523234 girin düzelir demişsek, o hata asla tekrar oluşmaz. hep farklı hatalar çıkar.  zamana bağlı bir fonksiyon başka başka hatalar üretir.

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: "hasangurlek"Tek sıkıntı üretim aşamasında her MCU e farklı bir hex kodu veya eprom datası yazılması zorunluğu olur.

Üretilen kartlar tek hex ile üretilebilir. Üretimden cıktıktan sonra kalite aşamasında karta yapıstırılacak ID etiketleri olur. Buradaki etiket numarası daha onceden hazırlanmıs bir pc programına girilir. O program belirlenen bir fonksiyona göre 20 ID olusturur ve karta usb yada uart yolu ile baglanarak bir hafıza alanına kaydeder. Boylece uretimde kullanılan çalışanlar da IDlere direk olarak ulasamamıs olur. Karttaki ID leri kimse bilmez o kucukpc programını yazan dısında.
PC yazılımının paketlenmesi sırasında gene kucuk bir pc programı hazırlanır kart uzerindeki etiket numrası girilir. Buna gore verilecek yetki seviyesi de girilirse bir dosya olusturabilir. Bu dosyada kaydedilecek yazılıma otomatik eklenir. Son hali cd ye kaydedilerek kartın yanında paketlenir.......

Bunlar biraz uzun sürecler. Tabi seri uretimde bu tip asamaları sistematige oturtmak gerek. Az adetli uretimlerde bunlar ureticinin yapacagı işlere dönüşürse cok zaman kayıpları olacaktır. Sürekli satış aşamasından IDli bitmiş ürün beklentileri olacaktır.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

SpeedyX

Alıntı yapılan: "nonstradam"hocam bu imkansız diye biliyorum. böyle birşey mümkünmü. eski 16C serilerini bir şekilde kırıyorlarmış ama artık bu durum imkansız diyebiliyorum yanlışmıyım.
Üzerine kimyasalı dökünce içi ortaya çıkan tüm işlemciler için imkanlı bu.
Sadece kod koruma bitinin yerini bilip oraya gerekli lojik işareti vermek yeterli. Bu konuda uzman firmalar bile var artık. (made in china)

peko

Alıntı YapSadece kod koruma bitinin yerini bilip oraya gerekli lojik işareti vermek yeterli

Teorikte böyle birşey düşünülebilir, ancak pratikte gerçekten imkansız birşey gibi duruyor. Hatta imkansız demeyelim de, ne için bu çaba desek daha doğru olur..? Zaten bunu yapacak kişi ya da kurumlar bunu yapabilecek kapasiteye sahiplerse, gördükleri bir ürünü koplayalama yerine tasarlamaya zaman harcamayı tercih ederler diye düşünüyorum.
En azından ellerinde kendi tasarımları olur geliştirirler vs.vs...

ilginç bi iş açıkçası..
Yaparken görüp öyle inanmak isterim :)
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "