cnc ler için usb/mmc -(soru)

Başlatan teknikelektronikci, 02 Ocak 2010, 20:14:58

z

Vidayi kesip verecekler. Bunun iki ucununun da tornalanip vida dislerinden kurtulmaniz gerekecek. Ardindan buralara ya hazir vida basi yataklama aparati yapacaksiniz yada kendiniz yapacaksiniz.

Bu islemi her tornaci layikiyle beceremiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

teknikelektronikci

hmm anladım yani bir ucu step motora bağlancak olan milin diğer ucu karşıda al.profile yatak yapılcak ve onun içinde döncek yani şöyle bir şey ollabilirmi?
karşıda mil çapında rulman sabitlenir (al. çakılır) ve mil onun içinde döner (tabi mil ucunun tornalanmış olması gerek
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Cetinal

Cnc router de iyi başlığı tam okumadım ne için yapıyorsun bilemem ama

Bi tane Cam tüp çin malı laser alırsan... Lazer cnc de yapabilirsin.

Artık kesim ve markalama da logo yapımında teknoloji o ;)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "RoMeO123"Cnc router de iyi başlığı tam okumadım ne için yapıyorsun bilemem ama

evet lazer routerleri biliorum izmir baskı devrede vardı orda gördüm ve kutu kesimlerimi pleksi üzeri kazıma isim logo v.s hep lazerde yaptı sağolsun

zaten router olduktan sonra ucuna plazma tak matkap tak lazer tak istediğini yaptırırsın diye düşünüyorum ama cam tüp lazeri duyduğuma göre getirtmesi dert olduğu gibi birde gidip polisden v.s izin alıp kayıt ettirmek gerekiyormuş sonucta en az 20-30 watt lık lazer adamı ortadan ikiye böler :P
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

bu arada benim örnek alacağım model

http://hobbycnc.eu/index_dosyalar/Page580.htm

bunalmış hocam bahsettiğiniz yuva için
http://hobbycnc.eu/index_dosyalar/Page451.htm

linkteki yataklı rulman uyarmı?

Cetinal

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"
Alıntı yapılan: "RoMeO123"Cnc router de iyi başlığı tam okumadım ne için yapıyorsun bilemem ama

evet lazer routerleri biliorum izmir baskı devrede vardı orda gördüm ve kutu kesimlerimi pleksi üzeri kazıma isim logo v.s hep lazerde yaptı sağolsun

zaten router olduktan sonra ucuna plazma tak matkap tak lazer tak istediğini yaptırırsın diye düşünüyorum ama cam tüp lazeri duyduğuma göre getirtmesi dert olduğu gibi birde gidip polisden v.s izin alıp kayıt ettirmek gerekiyormuş sonucta en az 20-30 watt lık lazer adamı ortadan ikiye böler :P

plazma koyabilirsin belki ama lazer tüpünü arkaya koyup aynalarla yansıtman gerekiyor...

polisten izin alma olayı hikaye :D :D

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "RoMeO123"
Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"

plazma koyabilirsin belki ama lazer tüpünü arkaya koyup aynalarla yansıtman gerekiyor...

polisten izin alma olayı hikaye :D :D

evet aynayla yansıtma o lazerdede vardı ama niye onu bilmiyorum bir bilgin varmı? sonucta bu lazer ışını diklemesine yüzeye temas edince yakma kazıma v.s yapmıyormu?

Cetinal

Kocaman tüpü oratada dolaştıramassın

çdolaştırmaya kalksan bile zor çünkü içinden 18~23 derecelik su geçirmen gerekiyor .  falan filan....

direk ışını veremessin odaklaman lazım.... odak ayarı çok önemli ...

0.01 mm hassaslığında veya merceğin falan kaliteli olursa daha da hassas çapaksız kesim markalama yapabilirsin.....

Lazer le en çok gelişen sektörler deri tekstil reklam

mesela bu kot ların uzerınde kadın resmı oluyor mavi kotun ustunde beyaz renkli kadın...   o galvo lazer le yapılır ;)

kuyumcular da çok kazanmaya başladı  3gr altın 150 Tl yapar ama lazerle işleme yaptıgınızda 1500 TL ye satılabilir ...

lazer önemli bi teknoloji günümüzde.... router den se lazere eğilmenizi tavsiye ederim   çünkü router işinin artık boku çıktı :D

amaç değil araç olarak yapmak istiyorsanız hiç uğraşmayın ....

teknikelektronikci

büyük bir tüp olduğunu bilmiyordum şimdi anladım teşekürler

routeri yapmam daki amaç bu işe ilk adımı atmak sonrası artık plazmamı olur lazermi olur veya hiç bir şeymi olur zaman gösterir

ama gercekten lazer ile yapılmayacak şey yok gibi pcb bile yapıor adamlar :)

Cetinal

pcb belki yapan vardır ama ben TR de görmedim hiç ...

lazer in de çeşitleri var  mesela 400W CO2 lazer 30mm lik MDF yi kesebilirken anca 3 mm lik paslanmazı kesebiliyor ama aliminyuma altın bakır gümüş ve cam a hiç bir halt edemiyor :D

Yag lazer in dalga boyu farklı o bakır altın gümüş falan işlemede kullanılıyor kesmede kullanılmıyor çünkü tüpü çok pahalı ... falan

Fiber lazer işleme konusunda en güzeli ....

Plazma olarak da güç sınıflandırmasını bılmıyorum ama fuarda görmüştüm 300 mm lik demir kütüğü falçatayla kağıt keser gibi kesiyor ...

Cnc olarak  basınçlı suyla çok hassas şekilli mermer de kesebilirsin ...

Daha yapılabilecek çok şey var .... Ah zaman ve Para  :D  

Vakit le nakit kazanılabiliyor ama çok vakit geçmiş oluyor

nakitle geri vakit kazanılamıyor malesef :D

hayırlısı ...!!!!!

KAZIMUGUR

MaşaAllah , hadi bakalım , bu azimle kısa sürede en azından aşağıdaki gibi de olsa sonuç bekliyoruz.

Adım adım , daha sağlam ve emin yol alınabilir.

teknikelektronikci

hocam bu yapılır ya kolay bu :D masrafsızda ama adama yinede helal olsun :)

KAZIMUGUR

Basit görme.
En azından pc deki program işini çözmüş.Hem de yol göstereni olmadan.
LPT arabirim olayını da halletmiş.
Demekki senden önde.

Resimler , donanimhaber den lise öğrencisi bir paylaşımcıya ait. :)

teknikelektronikci

hmm doğrudur o zaman bi inceleyim dediğiniz gibi basit görmemek gerek

helal olsun ne diyeyim adamda imkan yok bunları yapıyor hemde bir 877 ile inşallah bizde yapcaz hocam ama benimde şu an imkanalr kısıtlı çünkü hem para kısıtlı hemde isviçrede bi pcb yaptırmak çok pahalı kendim evde yapsam malzemede pahalı çizimleri yaptım şubatda gidince izmire yaptırcam burdada monte edecem ama alahhatn aliminyum fabrikası evimin dibinde :)

klax

yazilanlari hizli bir bicimde ama atlayarak okudum fazla bir zamani yoktu  tum yazilanlari okumaya.bunalmis  kardesime mekanik konusunda katiliyorum cnc de sorunlar mekaniktir.iyi bir tornaci bulamadinmi olmuyor bu isler.mmc ile cnc sorusuna gelinde bunu yapmislar 18f seisi ile gayet te guzel calisiyordu.ayni devreyi ben 877 ile yapiyorum.glcd ve keyboard tamam oldu.simdi ismarladigim 18f serisi islemciyi bekliyorum.neyazikki sitedeki vatandas  hex kodunu bile yayinlamamisti.mademki yapmislar bende ugrastim ve sadece mmc kismi kaldi.:) yootube videosunu bulayoum link olarak eklerim
TB2EOS