cnc ler için usb/mmc -(soru)

Başlatan teknikelektronikci, 02 Ocak 2010, 20:14:58

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "klax"yazilanlari hizli bir bicimde ama atlayarak okudum fazla bir zamani yoktu  tum yazilanlari okumaya.bunalmis  kardesime mekanik konusunda katiliyorum cnc de sorunlar mekaniktir.iyi bir tornaci bulamadinmi olmuyor bu isler.mmc ile cnc sorusuna gelinde bunu yapmislar 18f seisi ile gayet te guzel calisiyordu.ayni devreyi ben 877 ile yapiyorum.glcd ve keyboard tamam oldu.simdi ismarladigim 18f serisi islemciyi bekliyorum.neyazikki sitedeki vatandas  hex kodunu bile yayinlamamisti.mademki yapmislar bende ugrastim ve sadece mmc kismi kaldi.:) yootube videosunu bulayoum link olarak eklerim

merhaba bizde uğraşarak mekanığide öğrencez millet anasının karnında öğrenmiyor herhalde :)

bende bu mmc grafik lcd ve keypad de başladım 40 bacaklı pic yetmedi 18f6520 ile yapıorum ama pcb biraz zorluyor :S sizin kullandığınız pic hangisİ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

klax

877 kulanıyorum sımdılık 18f serısı pic gelınce onunla DEVAM EDECEM BAKALAIM HANGIDSI GELIRSE 40 BACAKLI ISTEDIM
TB2EOS

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "klax"877 kulanıyorum sımdılık 18f serısı pic gelınce onunla DEVAM EDECEM BAKALAIM HANGIDSI GELIRSE 40 BACAKLI ISTEDIM

hocam glcd keyboard diyorsunuz birde cnc ye gidecek picler derken bütün portlar doluyor kullandığınız glcd seri mi ? ayrıca bahsettiğiniz siteyi buraya ekleme imkanınız varmı ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

klax

sıte 1 sene once bulmustum ama adresı kaydetmedım.kodları bırak hex bıle vermemıs bende gerek yok deyıp sıteyı defterıme yazmamısım.ama resımlerı hdd ye kaydetmısım ılham olsun dıye.ama ekleyemedım mesajın arkaSINA nasıl yapılıyor sa bılen varsa yazsın :)
TB2EOS

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "klax"sıte 1 sene once bulmustum ama adresı kaydetmedım.kodları bırak hex bıle vermemıs bende gerek yok deyıp sıteyı defterıme yazmamısım.ama resımlerı hdd ye kaydetmısım ılham olsun dıye.ama ekleyemedım mesajın arkaSINA nasıl yapılıyor sa bılen varsa yazsın :)

tamam hocam boşverin sorun değil bakalım bende el cihazını bitirmek üzereyim cnc driverde az kaldı mekanik ollarak istediğim aliminyumları bulamadım onları bulmaya çalışıyorum

teknikelektronikci

merhaba üstadlar
bugün alimintum bakmaya gittim istediğim aliminyumalrı buldum ama ben bu sigma profillerin çiftlisini istiorum sağlamlık bakımından sizce buna gerek varmı ?

http://www.alvaris.eu/?mid=14&tid=7&serieid=3&lid=1

alacağım aliminyumlar burada burdan siaprış verebilcem bu sigma profillerin profilreihe 5 ve 8 olanı var kalınlıkları farklı sizce ufak amatör cnc için 5 veya 8 den hangisini tavsiye edersiniz( fiyat farkı epey var) ve ayrıca sigma profilin çiftlisine gerek varmı ?

KAZIMUGUR

Hareketli tabladan ziyade tüm makinenin oturacağı zeminin "rijitliği" daha önemlidir.
Tabla ucuz demir profiller üzerine mdf bile olabilir.
Kazıma delme yapacaksan zaten şart gibi...
Sürekli değişen metal kalıp+mengene gibi şeyler bağlanıyorsa kanallı tabla kolaylık sağlar.
Gerisi sadece , hız gerekiyorsa , ayak uydurabilsin diye hafif yapılmalıdır...

teknikelektronikci

anladım teşekürler zaten şu yüksekten uçma huyum bi geçse çok iyi olcak :) yaptığım şey olmuşken sağalm güzel olsun en iyisi oldun diye düşünüyorum nedense :) ama dediğiniz gibi profil 5 veya 8 den tek li profillerden başlayacam zaten başlangıç için yeter sanırım rijitlği derken ne demek istediğinizi anladım yani ayaklarının yere düzgün basmasımı gerek :) yarın gidip maliyeti çıkarcam ama bir türlü arabaları satacak yer bulamadım birde mil v.s bi başlayalımda sonu nereye gitcek bende bilmiorum :)  profil 5 lerin metresi 20-35 t(20-25 chf)l arası sizce nasıl bu fiyatlar ?

mustaphaerdem

Bende bayağı süredir cnc tezgah yapmaya niyetleniyorum fakat dersler falan filan derken hep yarım kalıyor.. Tezgahın sağlam olması açısından ana iskeletinin sağlam kurulması gerektiği düşüncesindeyim.. Tabi bu yapılacak olan iş ile orantılı ama bir kere başlamışken en azından alüminyumu düzgün bir biçimde işletmek istiyorum. Bu düşünceyle yola çıktığımda sağlam olsun sağlam olsun diye projeye bir türlü başlayamıyorum :) Asıl düşüncem ana iskeleti alüminyum değilde demirden malzemeden kurmak ve lineer kızakların oturacağı yüzeyleri vargel ile düzelttirmek. Böyle yapınca alüminyum maliyetine geleceği düşüncesindeyim ve daha sağlam bir iskelet elde edeceğimi düşünüyorum.. Kazıma, delme, tarama gibi işlemleri de rahatça yapabilmeyi istediğim için tezgahın titrememesi gerekiyor. İnşallah yakın zamanda başlamayı düşünüyorum projeye..

Tabi cnc tezgahı pcb kazıma tahta işleme gibi işlerde kullanmak için bunlar gereksiz kalıyor.. Ne için kullanılacağına göre tezgahı tasarlamak yapmak gerekiyor.

Alüminyum profilden kurulan tezgah pcb tahta gibi işlerde yeterli oluyor hatta düşük hızlarda ve çok küçük pasolarda alüminyum bile işlenebilir.

@teknikelektronikci

Videodaki tezgahın profilleri ve bağlantı şekilleri fikir verebilir.. Tabi buradaki profiller geniş olduğu için tezgahaın dikmeleri tek kullanılmış..

http://www.youtube.com/watch?v=R9biQVRtuUQ&feature=related

Kolay gelsin..
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "mustaphaerdem"Bende bayağı süredir cnc tezgah yapmaya niyetleniyorum fakat dersler falan filan derken hep yarım kalıyor.. Tezgahın sağlam olması açısından ana iskeletinin sağlam kurulması gerektiği düşüncesindeyim.. Tabi bu yapılacak olan iş ile orantılı ama bir kere başlamışken en azından alüminyumu düzgün bir biçimde işletmek istiyorum. Bu düşünceyle yola çıktığımda sağlam olsun sağlam olsun diye projeye bir türlü başlayamıyorum :) Asıl düşüncem ana iskeleti alüminyum değilde demirden malzemeden kurmak ve lineer kızakların oturacağı yüzeyleri vargel ile düzelttirmek. Böyle yapınca alüminyum maliyetine geleceği düşüncesindeyim ve daha sağlam bir iskelet elde edeceğimi düşünüyorum.. Kazıma, delme, tarama gibi işlemleri de rahatça yapabilmeyi istediğim için tezgahın titrememesi gerekiyor. İnşallah yakın zamanda başlamayı düşünüyorum projeye..

Tabi cnc tezgahı pcb kazıma tahta işleme gibi işlerde kullanmak için bunlar gereksiz kalıyor.. Ne için kullanılacağına göre tezgahı tasarlamak yapmak gerekiyor.

Alüminyum profilden kurulan tezgah pcb tahta gibi işlerde yeterli oluyor hatta düşük hızlarda ve çok küçük pasolarda alüminyum bile işlenebilir.

@teknikelektronikci

Videodaki tezgahın profilleri ve bağlantı şekilleri fikir verebilir.. Tabi buradaki profiller geniş olduğu için tezgahaın dikmeleri tek kullanılmış..

http://www.youtube.com/watch?v=R9biQVRtuUQ&feature=related

Kolay gelsin..

evet teşekür ederim tam aradığım gibi fikir verici bir video benimde aşağı yukarı buna benzer olcak teşekürler

teknikelektronikci

merhaba bugün malzeme lerin listesini çıkarmaya gitiim fakat cnc nin boyutları konusunda kafamda sorualr var ilkin sizce 1 metreye 1 metre sizce çokmu büyük ?

ikincisi mach3 1mx1m boyutlarında çalışabilirmi? en ideal ölcü sizce hangisi?  75cm x 1m olurmu ?

teknikelektronikci

alikeskinkilic

arkadaşlar bu konuda çok çile çektim hiç döküman bulamadım azmettim kendim yazdım pic programını da 16f84A için .her bir eksene ayrı 84a kullandım cnc yi çalıştırdım yarım adım ve tek adım seçeneği var şemalar ve hex kodları mevcut.dosya paylaşamıyorum ama siteden mailime yazarsanız vaktim oldukça dosyaları gönderirim şimdiden başarılar herkese
Hep meraktan

alikeskinkilic

Hep meraktan

teknikelektronikci

merhaba arkadaslar
yeni baslik acmak istemedim burdan sorayim dedim

bu hafta linear rulmanlarin siparisini vermeyi düsünüyorumda

http://www.hiwin.de/index.php?scriptlet=HIWIN/Product&lineID=2

burada hg eg qh v.s cesitleri var acaba bunlardan hangisini kullansam benim isimi görür cnc boyutlari 1 metreye 80 cm olacak ve pleksi tahta ve pcb isleyecek direk ismarlama oldugu icin adamlara soramiyordumda malesef bu konuda yardimci olursaniz memnun olurum tesekürler