IR2104 H-Bridge problemi

Başlatan sezgin05, 12 Ocak 2010, 18:21:40

zamzam23

mekanik olarak frenleme sansım hıc yok. elektrıksel frenleme ıcın devrede ne tür degısıklıkler yapabılırız?

zeuqma

arkadaşlar günlerdir burdaki yazıları okuyup devremle ilgili sorunları arıyorum ancak bi türlü bulamadım ve 7pic 16f877 4 ir 2104 enaz 15 lm2576adj ve sayısız mos yaktım boşa harcanan zamanda cabası. Arkadaşlar şu en bastaki devrenin yarısını kurdum yani yarım h ancak benim sorunum şu pottan maximum verdiğimde akım çekiyor ancak sistemde sorun olmuyor ani duruşlarda ise motor serbest duruşa geçmeyip frenli duruyor buda sistemde sanırım bi kısadevre yapıyor sonra regüle entegrelerim yanıyor serbest düşüşe neden geçmiyor anlamadım al taraftaki (low) kısmını şimdi kullanmicam ama ir2104 kalmadı deneyemiyorum ne yapmam gerekir üstadlar bi yardımcı olun yeter bitti param ve çalışma hevesim :(

zamzam23

hocam ani durus dediğin motor uclarını kısa devre etmekse yani sağ ve sol ıkısı bırden aktıfse, entegrelerının yanması normal.ynmayabılırdıde ama yanmıs. bence röleli bir fren sıstemı yap. ani durusa yakın bır sekılde durursun vede moslara da yuklenmemıs olursun bırde eger board üzerindeyse devren, yuksek akım gecen yerlere kalın kablo at.

sezgin05 in devresini az bişi kendıme göre modifiye ettim daha gzl çalısıor bana göre. sende bunu deneyebılırsın. calısan devredır.sende calısamazsa bağlantıları vs. kontrol et. dediğim gibi yuksek akım gecen yerlere kalın kablo atmayı gndyi güçlendırmeyı unutma.kolay gele

a.zorba

eagle çizimini paylaşabilirmisin
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

zamzam23

low-side akım okuma kısmını silmedim büyük ihtimal o da lazım olacaktır.
http://hotfile.com/dl/91471475/bdbfc23/al_bakalim.sch.html

VFR

Endüktif yük sürerken, yüke paralel diyot konuluyordu. Burda o diyotlara gerek var mı?
Yüksek akım çeken birşeyde mesela(örneğin 10A).

zamzam23

hangi diytlara gerek yok diyorsun

VFR

Gerek yok demiyorum. Gerek var mı yok mu onu soruyorum.
Mesela, transistörle röle sürerken röleye paralel diyot koyuyoruz ya endüktif yük olduğu için.
Bu devreyle motor sürerken o diyotlardan koymamız gerekiyor mu yoksa buradaki seri direnç ve kondansatör o işi görüyor mu diye soruyorum?

zamzam23

ordaki 100R lere paralel diyotları sonradan ekledim. normalde mosfet üzerinden akacak ters akımı 1nF ve 100R kendı üzerine alıyor. alması lazım onlar onun içindir. ama ben yetersiz buldum o ikisini. paralel birde diyot attım. bu sekılde daha sağlıklı çalısıyor.ama istersen koymayabılırsınde.1nf ve 100R yeterlı gelebılır sana bılmıyorum.

VFR

peki bu devre mesela 18Voltta kaç ampere kadar sağlayabilir?
Siz yapıp denediniz mi devreyi? Kaç voltta maksimum kaç amper akım gördünüz?

zamzam23

4A yı gördüm. fazlasını göremem zaten kaynagım o kadar. ama daha fazlasını da taşır zannediyorum.mosfetler sogutucuya bağlanacak unutmadan soyleyım.

VFR

Son bir sorum olacak. Devreyi kaç voltla beslediniz ve motorların üzerindeki gerilim neydi? Yani mosfetlerin üzerindeki gerilimleri de öğrenmek istiyorum. Devre verimli çalışıyor mu çalışmıyor mu onu öğrenmek istiyorum.

zamzam23

arkadasım devre gzl çalısıyor zaten motor süreceksen mosfetin mosfet süreceksen mosfet sürücün illakı olacak. sen bunları al bı kere. bu devre olmazsa baska devre denersin beğenmezsin üzerinde oynama yaparsın. ama sen al bi başla.

devreyi 2 aydır kulllanıyorum sorunsuz.akımın dolastıgı yollar kalın olmalı unutma.
benım kullandıgım motor 24V 4A.fazlasını da kaldırır bu devre mosfetlerın gücü yettiği ölçüde tabi. ha birde mosfetleri 16khz de anahtarlıyorum ben. sende ona yakın birsey yap. yoksa 2u2 kapasiteleri değiştirmek zorunda kalabılırsın yetmeyebılırler cunku.sen bi başla devamını getiririz.

VFR

Tamam, teşekkürler. Malzemeleri alıp devreyi yapmaya başlıyorum en kısa zamanda.

nerginer

eagle dosyasına ulaşılamıyor bende incelemek isterim.

Saygılar
Nuri Erginer
nerginer@gnexlab.com