Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

IR sensör

Başlatan VFR, 19 Ocak 2010, 21:27:16

VFR

arkadaşlar merhaba.
pic ile bir IR sensör yapmaya çalışıyorum ama başaramıyorum malesef:(
16f628le yapıyorum projeyi. mantık şu, kızılötesi ledden çıkan ışık eğer bir engele çarpar da kızılötesi alıcıya dönerse karşıda engel olduğunu anlayacak. kızılötesi alıcı olarak tk19 56khz istedim bir elektronikçiden, ve kurdum devreyi. 56khzlik pwm ile kızılötesi ledi sürdüm. böylece alıcının istediği frekansı yakalamak istedim. ama çalışmadı devre.
kızılötesi alıcının arkasında 536aa3p b24b yazıyor, acaba adam yanlış frekansta mı alıcı verdi anlamadım. ama bu ihtimale göre pwmin frekansını değiştrdim 38khz ve 40 khz yaptım ama yine bi değişiklik olmadı. en sonunda sizden yardım istemeye karar verdim. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

necati

Pyroelectric infrared (PIR) motion sensor
PIR sensor ile de olabilirmi
Frekansı yakalarsanız ir de olur
36khz i 38khz sensor de görebiliyor band geniş
555 le 38khz üretip ir lede verin  
TSOP1738 algılayın

biraz da buraya bakarmısınız
http://servomagazine.com/index.php/magazine/downloads/
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

VFR

ilk önce 555le yaptım sonra picle ama ikiside olmadı.
tsop alıcısıyla aynı tk19un şekli. tk19 olarak istedim ama adam ne verdi bilmiyorum. frekans olarakta yanlış vermiş olabilir. ama 56 40 38 khz de denedim yine olmadı. anlamadım gitti:(

Eagle_Tim

Merak ettim, robot çalışması için mi, başka bir amaç için mi çalışıyorsunuz  genelde infrared ve engel denince zamanında yaklaştığını düşünerek robot çalışması geliyor aklıma :)
Ama sonuçta her ikisi içinde tavsiyem aynı, bu yönde bazı çalışmlar yapmıştım. Size önerim cep telefonuzun kamera modunda devreniz çalışırken IR lede bir bakın yanıyor mu ?  yanıyorsa alıcınızın bağlantılarını pin sıralamasını kontrol edin. çıkışına avometre bağlayıp sonuc avometreden izleyin, birde geniş açılı ır ledler fazla uzaktan yansımazlar
o yüzden çalışıyor mu diye denerken mümkün olan en kısa mesafeden deneme yapmanızı öneririm..
Software and Hardware Design...

VFR

evet robot çalışması için:)
ledi 2n2222 ile sürüyorum ayrıca yani akımı güçlendiriyorum.
bazen yanıyor bazen yanmıyor o da bi garip:D
led yanınca alıcı yine algılamıyor. sanırım frekansları uyuşmuyor.
mesela picten 56khzlik frekans için pwm yapmak için PR2 değeri küsüratlı çıkıor. onu kabul eder mi acaba yoksa sadece tam sayıyı mı alır. o yüzden de olmayabilir belki. çözemedim hala gitti:)

Eagle_Tim

O halde pwm programında yada ır ledi sürme bölümünde sorun olabilir. ledin her halukarda yanması gerekir
pwm frekansınız 56khz - 20khz olması ledin tamamen sönmesine sebep olmaması gerekir. manual 56 khz pwm programı yazabilirseniz daha sağlıklı olur. yada 555 le yapıp reset pinini pıce verir, set - clr ederek ledinizi on off yapabilirsiniz. ben 555 li yapmıştım. PIC başka bir çok işlem yapacağı için sürekli 38 khz üretmek amacıylada programı bölmek hoşuma gitmemişti. sizede tavsiyem bu yönde.

VFR

peki senin yaptığın nasıl oldu istediğin performansı verdi mi? kaç cm algıladı en fazla?

Eagle_Tim

Reklam gibi olmasın ama benim son ürettiğim artık bir modül olarak tamamlandı. ticari amaçlı sharp sensörün yerine piyasaya sürmek niyetindeyim. Tabiki bu sezon satışı yok,bu sene sahada test edilecek.. piyasaya seneye :) 3x2 cm boyularında dijital ve analog olarak 2 çıkışa sahip Modül,  2 metreden görebiliyor üzerine koyduğum çokturlu bir potlada dijital görme mesafesi ayarlanabiliyor. dijital görme sizin şuan uğraştığınız engel var yok meselesi, analog görüş ise nesnenin yaklaşma ve uzaklaşma hızı ve mesafesi için karmaşık değil yani.. dar bir zamanda iyi olmasada test amaçlı tasarladığım mini sumo robotumda 4 adet modül mevcut..

Tagli

Alıntı yapılan: "Eagle_Tim"Reklam gibi olmasın ama benim son ürettiğim artık bir modül olarak tamamlandı. ticari amaçlı sharp sensörün yerine piyasaya sürmek niyetindeyim.
Bu çok sevindirici bir haber. Tebrik ederim. Fiyatı SHARP'tan daha ucuz olur sanırım? Peynir ekmek gibi gidecektir bence.  :)
Gökçe Tağlıoğlu

Eagle_Tim

evet uygun olucak. maliyeti 2,75 tl, işçilikle beraber satış fiyatıda 5-6 lira civarı olsun diye düşnüyorum..

VFR

valla süper olmuş tebrik ederim.
ne zaman satışa çıkaccak peki:D

Eagle_Tim

Yaza doğru olabilir.. tabiki kullanmak isteyenler için bu gelecek turnuvalarda kullanılabilir demek oluyor. siz şimdilik çalışmalarınızı sürdürün iyi çalışmalar..