Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

PATENT?

Başlatan yusuftr80, 24 Şubat 2010, 09:16:59

t2

Ürünü yapıp para kazanılacak. Sonra bu para ile patent işlerinde uzman bir kuruma müracat edilerek profesyonel hizmet alınacak.  Forumlarda bildirilen şunu yap bunu yapma gibi laflara itibar edilmeyecek.

Tabi bu lafa da itibar etmezsen senin bileceğin iştir :)

yusuftr80

Selam :Arkadaşlar Tasarımımla ilgili  birşey demeden önce sizlerin de fikirlerini  almak istiyorum malüm ne de olsa sizlerde bu işlerin içinde sayılırsınız. 

http://www.youtube.com/watch?v=p1XaZz0AuzE  ::)

yusuftr80

Arkadaşlar yeni bir buluşunuz var  bu buluşa patent alacaksınız  ilk önce ne yapardınız? Tasarımınız elektronik  ve mekanik olarak iki bölümden oluşmakta var sayalım. Nasıl bir yol izlerdiniz. Veya nasıl bir yol izlememiz lazım.   İşlemlerin yapılması için aracı kurum    demeyin  öyle imkân yok sadece TPE  den hangi formları doldurarak işe başlaya biliriz?

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: t2 - 24 Mart 2010, 17:12:04
Ürünü yapıp para kazanılacak. Sonra bu para ile patent işlerinde uzman bir kuruma müracat edilerek profesyonel hizmet alınacak.  Forumlarda bildirilen şunu yap bunu yapma gibi laflara itibar edilmeyecek.

Tabi bu lafa da itibar etmezsen senin bileceğin iştir :)
Sayın T2 ürünü yapıp pazarladıktan sonra, eğer bir üçüncü sahış "bu ürün siz patent başvurusu tarihinden önce satıştaydı patent vermemeniz gerekli" dite TPE ye dilekçe ile başvurursa patent/faydalı model lisansı ala mazsınız.
Bakınız KHK madde 156

t2

Pardon bu cümleleri ben mi yanlış anladım, patenti alınmamış ürünü üretmek de mi suç?

Patent kurumu, daha önce üretilmiş veya üretilmemiş olduğuna değil sadece patenti alınıp alınmadığına bakmaz mı?

muhittin_kaplan

Alıntı YapMadde 5 - Yeni, tekniğin bilinen durumunu aşan ve sanayiye uygulanabilir olan buluşlar, patent verilerek korunur.
Patent Verilemeyecek Konular ve Buluşlar
Madde 6 - Aşağıda sayılanlar buluş niteliğinde olmadıkları için bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamı dışında kalır:
a - Keşifler, bilimsel teoriler, matematik metotları;
b - Zihni, ticari ve oyun faaliyetlerine ilişkin plan, usul ve kurallar;
c - Edebiyat ve sanat eserleri, bilim eserleri, estetik niteliği olan yaratmalar, bilgisayar yazılımları;
d - Bilginin derlenmesi, düzenlenmesi, sunulması ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan usuller.
e - İnsan veya hayvan vücuduna uygulanacak cerrahi ve tedavi usulleri ile insan, hayvan vücudu ile ilgili teşhis usulleri.
Bu maddenin birinci fıkrasının (e) bendindeki hüküm bu usullerin herhangi birinde kullanılan terkip ve maddeler ile
bunların üretim usullerine uygulanmaz.
Bu maddenin birinci fıkrasında sayılanlar için münhasıran koruma talep edilmesi halinde patent verilmez.
Aşağıda belirtilen buluşlar patent verilerek korunmaz:
a - Konusu kamu düzenine veya genel ahlaka aykırı olan buluşlar.
b - Bitki veya hayvan türleri veya önemli ölçüde biyolojik esaslara dayanan bitki veya hayvan yetiştirilmesi usulleri.
Yenilik
Madde 7 - Tekniğin bilinen durumuna dahil olmayan buluş yenidir.
Tekniğin bilinen durumu, patent başvurusunun yapıldığı tarihten önce, buluş konusunda dünyanın herhangi bir yerinde
toplumca erişilebilir yazılı veya sözlü tanıtım, kullanım veya bir başka yolla açıklanan bilgilerden oluşur.

Patent başvurusu tarihinde veya bu tarihten sonra yayınlanmış olan ve patent başvurusu tarihinden önceki tarihli Türk
patent ve faydalı model belgesi başvurularının yayınlanan ilk metinleri tekniğin bilinen durumuna dahildir.
Buluşa Patent Verilmesini Etkilemeyen Açıklamalar
Madde 8 - Bir buluşa patent verilmesini etkileyecek nitelikte olmakla birlikte, başvuru tarihinden önceki oniki ay içinde
veya rüçhan hakkı talep edilmiş ise rüçhan hakkı tarihinden önceki oniki ay içinde ve aşağıda sayılan durumlarda
açıklama yapılmış olması buluşa patent verilmesini etkilemez:
a - Açıklamanın buluş sahibi tarafından yapılmış olması;
b - Açıklamanın bir merci tarafından yapılmış olması ve bu merci tarafından açıklanan bilginin:
1 - Buluş sahibinin bir başka başvurusunda yer alması ve söz konusu başvurunun bir merci tarafından açıklanmaması
gerektiği halde açıklanması;
2 - Buluş sahibinden doğrudan doğruya veya dolaylı olarak bilgiyi edinmiş olan bir üçüncü kişi tarafından, buluş
sahibinin bilgisi veya izni olmadan yapılan bir başvuruda yer alması; veya
c - Açıklamanın buluş sahibinden doğrudan doğruya veya dolaylı olarak bilgi elde eden bir üçüncü kişi tarafından
yapılmış olması.
Bu maddenin birinci fıkrasına göre, başvurunun yapıldığı tarihte patent almaya hak kazanmış her kişi "buluş sahibi"
sayılır.
Bu maddenin birinci fıkrasının uygulanmasından doğan sonuçlar, bir süre ile sınırlı değildir ve her zaman ileri
sürülebilir.
Bu maddenin birinci fıkrasının uygulanmasında, bu fıkranın uygulanması gerektiğini ileri süren taraf, şartların
gerçekleştiğini veya gerçekleşmesinin beklendiğini ispatla yükümlüdür.
Alıntı YapFaydalı Model Belgesi Verilerek Korunan Buluşlar
Madde 154 - Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin 156 ncı maddesi hükmüne göre yeni olan ve 10 uncu madde
anlamında sanayiye uygulanabilen buluşlar, faydalı model belgesi verilerek korunur.
Faydalı Model Belgesi Verilerek Korunamayan Buluşlar ve Konular
Madde 155 - Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin 6 ıncı maddesinde belirtilen konuların yanısıra usuller ve bu usuller
sonucunda elde edilen ürünler ile kimyasal maddeler hakkında faydalı model belgesi verilmez.
Yenilik
Madde 156 - Faydalı model belgesi başvurusuna konu olan buluş başvuru tarihinden önce, Türkiye içinde veya dünyada
herkesin ulaşabileceği şekilde yazılı olarak veya bir başka yolla açıklanmış veya yöresel veya ülke çapında kullanılmış
ise, yeni değildir.

muhittin_kaplan

iceberg

Bu ülkenin gelişmesini istemeyen ajanlar birçok kurumda söz sahibi olunca böyle patent gibi buluş gibi şeylerin önünü kapatıyorlar. Bu tür aksaklıkları öncelikle herkese duyurmak lazım.

yusuftr80

İceberg: Kardeşim sözlerine katılmamak elde değil. (Bazen düşünüyorum da ben vatan haini miyim :() sonuçta tasarımlarım her ne kadar kendi çıkarıma olsa da ülkemizin çıkarına fayda sağlayacak tasarımlar. Ama her ne hikmetse bir türlü ürerim aşamasına gelemedim.  Ya anlatamıyorum suçlu benim yâda dilimizi anlayan yok. Yerli üretime destek verilmeli dünya ülkelerinde geri kalmamamız lazım deniyor. Anlamak mümkün değil yapmış olduğum tasarımlarımı birçok kurumla sanki ortakmış gibi paylaşmama rağmen bir türlü sonuç alamadım. Kusura bakmayın kimse yanlış anlamasın bunları anlatıyorum maksadım kimseyi kandırmak ve aldatmak değil. Ama bu olayları yaşayan bir TÜRK Vatandaşı Evladı olarak yazıyorum 22 yılık esnaflık hayatı içinde yaşayan ve halen de gerçek usul vergi mükellefi olarak devam etmekteyim. Ölmesek sürün sekte Allaha şükür ayakta durma mücalesi veriyorum ama nereye kadar. Neyse konu benim durumum değil tasarımlarım veya düzelteyim tasarımlarımız. Burada amaç neden bizim gibi zanaatkâr esnaf kardeşlerimizin elinden tutulmuyor. Acaba mantıksız şeyler mi üretip tasarlıyoruz biz mi farkında değiliz. Ne zaman birileri çıkıp ta gelin bakalım ne yapmak istiyorsunuz anlatın diyecek.  Ben madeni sanatkârlar üyesiyim. Derneğim olabilir veya Üniversiteler, Meslek liseleri, Çıraklık eğitim olabilir yani derdimizi yine devlet kuruluşları olan ama ANLATIMIZ İŞİN İÇİNDE OLAN İLGİLİ kişilerle konuşup paylaşa bilsek ülkenin çıkarına fayda sağlayacak ürün tasarım neyse kabul görüp onaylandıktan sonra Valilik, Kaymakamlık gibi Devletimiz gözetimi altında tasarımlarımızı hayata geçirsek olmaz, mı Çok mu zor? . Hem o an ilgili kurum denetimi kolay ve rahat yapılmış olacak tasarımımız gözetim altında başkaları tarafından çalınmadan uçmamış da olur.
NOT: örnekte milyon dolarlar talep edilmiyor sadece yapa camız işin masrafların karşılanması yeterli ki oda denetim altında olduğu sürece neden sakıncalı olsun ki zaten ilgili kurum bir şekilde sana atölye imkânı veriyor olacak hangi okulda yeterli alet edevat yok ki Allaha şükür hemen hemen birçok okullarımızda Makine teçhizat zaten var yani ayrı bir atölye açması da gerekmiyor. Arkadaşlar soru cevap gibi oldu ama doğru değimli. 

stlg

Sevgili kardesim
Bende bu işlerin icinden gecmis birisi olarak sana bazı tavsiyelerde bulunayım

1-Kesinlikle aracı bir kuruma basvur yoksa cok yorulursun ,kucuk bir hata tasarımıının baskalarının
eline gecmesine neden olabilir, ben destek patent adında bir kurumla calıstım ,cok yardımcı oluyorlar ,odemelerde kolaylık saglarlar, gorusursun farklı bolgelerde buroları var

2-patent işlemi bir hayli uzun ve masraflı bence faydalı modele basvur ileride istersen patente donusturebilirsin

3-Her yıl bu işlemin harclarını yatıracagını unutma

4-Kosgebe basvurup urununu onaylatırsan, bu patent işlemlerini hic bir odeme yapmadan halledebilirsin ,yapacagın prototip icin para alabilir ,universitelerden ucretsiz destek gorebilirsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

stlg

Alıntı yapılan: stlg - 28 Ağustos 2010, 12:27:28
Sevgili kardesim

1-Kesinlikle aracı bir kuruma basvur yoksa cok yorulursun ,kucuk bir hata tasarımıının baskalarının
eline gecmesine neden olabilir, ben destek patent adında bir kurumla calıstım ,cok yardımcı oluyorlar ,odemelerde kolaylık saglarlar, gorusursun farklı bolgelerde buroları var

2-patent işlemi bir hayli uzun ve masraflı bence faydalı modele basvur ileride istersen patente donusturebilirsin

4-Kosgebe basvurup urununu onaylatırsan, bu patent işlemlerini hic bir odeme yapmadan halledebilirsin ,yapacagın prototip icin para alabilir ,universitelerden ucretsiz destek gorebilirsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

stlg

Alıntı yapılan: stlg - 28 Ağustos 2010, 12:30:16
Alıntı yapılan: stlg - 28 Ağustos 2010, 12:27:28
Sevgili kardesim