Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Picbasic Plus

Başlatan sokrateng, 20 Kasım 2002, 17:43:39

kemalsa

ya beyler onları zaten yapıyorum ama yine aynı mesaj cıkıyor benim anlamadıgımda bu zaten... :roll:

mhk

programı ve şemayı gönderebilirmisin birde biz deneyelim.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

kemalsa

ya program okadar karmasık bişeyde değill yani ufacık bi let yakmak için bile aynı hatayı veriyor artı onu gec simpildakı dosyaları derlediğimde bile aynı hatayla karsılasıyorum........

mhk

Sanırım senin sorununu anladım. Proteusu kurarken il gelen seçeneklere dikkat ettinmi? Orada pic 16 serisi simulasyon ile ilgili kısmın seçili olması gerekir. Eğer proteus 5.20 xx versiyonunu kullanıyorsan bunu manuel el ile seçmelisin. Benim aklıma başka bir şey gelmiyor. Proteusu kaldır. Yeniden kurarken dediğim simulasyon seçeneğini kontrol et. İyi çalışmalar.

kemalsa

ya bende anlamadın o dedigini zaten yapıyorup mesela microcodsidutyoyla yaptıgım similasyonların hepsı calışırken pic basic plas ta yaptıklarım bi turlu calışmıyor......

mhk

Deneyelim bakalım sonucu yazarız.

kemalsa

helesukur beyler su proteusun yeni versiyonu 6.1 cektim bi de onda deneyim dedim onda calıştı ama bi kac sorunu var zanledersem bazı komutlar yarım yamalak iş yapıyor mesela inkey komutu kunlanmayı denedim orada sayıların hepsını algılamıyor mesele tus takımında 1,2,3,5,6,8,9,11,12 yi algılayıp lcd ye suruyor ama 4,7,10 gibi rakamları slgılamıyor zanledersem programda bi sorun var deneme yapacaklara bi duyuru....ha bide cektigim yeri soylıyım:http://www.sonsivri.cjb.net/
bi sizde deneyinm

mhk

Arkadaşlar http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP adresine Grafik LCD Proteus simulasyonu için dosya ekledim. Proteus Isisi açın Grafik LCD dosyasını açtıktan sonra , 16F877 mikrokontrol içine Halil10.hex dosyasını atın. Simulasyonu görmeniz gerek. Pic basic plus program örneğinide ekte gönderdim. Pic basic plus ile bunu açabilir değiştirebilir ve değişik simulasyonlar yapabilirsiniz. Başarılar.

Not:Burdan dosyaları download edebilmeniz için üye olmalısınız...

axanc

selam..

forumdaki adreslerden pbp245 indirdim, ama hala "grafik lcd" için olan komutları derlemiyor...

bi de mhk senin verdiğin dosyada kullanilan dil nedir, pbp zannediyordum ama içene bakıp derlemeye çalıştığımda sorun çıktı? inc dosyalarını da indirip yerleştirdim..  :?:
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

cnt

Alıntı yapılan: "axanc"selam..
forumdaki adreslerden pbp245 indirdim, ama hala "grafik lcd" için olan komutları derlemiyor...
quote]

pbp da GLCD icin hangi komut var  :?

axanc

ben de o konuyu merak ediyorum zate.. :?:
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

cnt

pic basic proda boyle bi komut yok zaten :!:

sanirim Mod arkadaslar, bu pic basic plus icin ayri bir forum acarsa ve bu basligi oraya tasirsa bu tur yanlis anlamalar ortadan kalkar.

555

Arkadaşlar,
pbplusta (2.13)  pbpdeki gibi Pause diye bir komut görünmüyor. Bunun yerine delayms kullanılıyor. Ancak ben derleme öncesi pause 100 yazdım. Derlerken hiç hata filan çıkmadı. bu neiştir.

Birde aşağıdaki kodu proteusta çalıştırıyorum. fakat watch penceresinde Portanın değiştiğini görmüyorum. Aslında program portayı okumadığı için bu test programını yazdım. komparatörü iptal de ettik ama neden okunmuyor bilen var mı. PIC=16F628 NOT: Porta pinlerine logic state ile 1001 gibi değiştiriyorum.  Fakat okunmuyor.
trisb	=%10000011
trisa	=%00001111
CMCON = 7   'copmarator disable
ALL_DIGITAL = TRUE
PORTB_PULLUPS = 0
INPUT PORTA
low porta
dur:
	temp1=porta
	pause 1000
	goto dur