Motor hız kontrol devresi

Başlatan nicksiz88, 18 Mart 2010, 12:21:42

nicksiz88

arkdaşlar bana motor hız kontrol devresi lazım bunu nasıl yapabilirim acaba
Her şeyin bi fiyatı, her insanın bi değeri vardır. Fiyatı olmayan eşyaya çöp, Değeri olmayan insana; "giderken kapıyı ört" denir

tyildizak

Motorun tipi ve gücü belli mi?

nicksiz88

sıkıntı şuan o noktada belli değil  :?: ama tahminim 220 voltla çalışan bir motor.
Her şeyin bi fiyatı, her insanın bi değeri vardır. Fiyatı olmayan eşyaya çöp, Değeri olmayan insana; "giderken kapıyı ört" denir

Salih

220 V AC ile çalışan universal motorsa triyaklı dimmer devresi olur.
Eğer DC motor ise pwm devresi uygun olur.

mustafacan

Alıntı yapılan: "salih"220 V AC ile çalışan universal motorsa triyaklı dimmer devresi olur.

220v ac için triyaklı dimmerde sıkıntı çıkıyor. Sanırım devir için Herzle oynamak gerekiyor.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Salih

Alıntı yapılan: "mustafacan"
Alıntı yapılan: "salih"220 V AC ile çalışan universal motorsa triyaklı dimmer devresi olur.

220v ac için triyaklı dimmerde sıkıntı çıkıyor. Sanırım devir için Herzle oynamak gerekiyor.
Sizin dediğiniz asenkron motorsa doğrudur. Ama ben universal motorsa(Fırçalı - kollektörlü) uygulanabilir dedim.
Edit : Yine mesaj çiftlenmiş. Yönetici arkadaşlara zahmet oluyor.
Ama nedenini anlayamadım.

nicksiz88

arkdaşlar 380 v 1.5 veya 2 kw bi motor bunuda dimmer devresi ile kontrol edebilirmiyim

elektronikcierol

nicksiz88

peki ne şekilde yapmam gerekir

a.zorba

bu konuda tecrubesiz sen
emek+maliyet+zorluk+tehlike (500 600 VDC den dolayı ) gibi nedenlerden dolayı bir frekans inverteri (motor surucu delta enda teco vs..) satın alarak gerek satıcıdan gerek kullanım kılavuzundan faydalanarak kullanmandır .yok ben yaparım dıyorsan ayrıntılı bılgı forumda var .
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.