Çıkışı en fazla artan opamp arıyorum

Başlatan picmanya, 23 Mart 2010, 16:07:33

Erol YILMAZ

hem kolay bulunsun hem de çıkışı 5V u görsün diyorsan iş burada sana düşüyor.

Opamp besleme gerilimini 8V ve üzerinde verirsin,
Ne olur ne olmaz PIC e 5V üzerinde gelmesin diye de,

Opamp ın çıkışına 1K seri direnç ile şaseye doğru 5v1 veya 5v6 zener atarsın.

İstediğin bütün şartlar sağlanmış olur.

picmanya

istediğim çıkışı LM324 opampını en az 6,75 voltla beslediğimde alabileceğimi biliyorum bu şekildede tasarımdan dolayı devrenin girişindeki gerilim 5 volt üzerine çıkmayacağından opamp çıkışında ekstra bir koruma bile gerekmeyedebilir ama ben devreyi tek bir kaynakdan beslemek istiyorum yalnızca bir opamp entegresi için ekstra bir besleme kaynağı kullanmak istemiyorum  tek bir Lm2575 5 volt ile hem pici hem opampı hemde potansiyometreyi besliyeyim istiyorum rastgele aldığım TLC272 ve TLC274 opampaları bile 5 volt beslemede 4,33 volta kadar çıkış verdi bakın birde MCP6622 diye bir opamp varmış bu 4,8 volta kadar çıkış veriyor denilmiş onun sürekli bulunup bulunmadığını yarın bir araştıracağım sonuç olumlu olursa ve işimi görürse onu kullanabilirim ama yinede bana piyasada daha kolay bulunabilen bir opamp gerekiyor fiyatı çokda önemli değil zaten fiyatı yüksekde olsa ikinci bir beslemeden ve picin adc sine giden ve gerekirse önerdiğiniz opamp çıkış voltaj yükselmesi kontrol devresinden kurtaracak beni  aradığım opamp LM324 ün aynısı olan ama yalnızca ekstradan çıkışı daha fazla artan en az 4,5 volt olabilen bir opamp araştırıyorum aslında tekrar düşündümde ikinci bir besleme kullanacak oldukdan sonra LM324 opampı çıkışına adcye giden koruma önlemide alınmadan iş görülebilir şöyleki daha önce hiç denemedim ama picin +ref adc beslemesine 3,75 volt verilir se ve bu şekilde ölçüm yaptırılırsa 0-3,75 volt aralığıda tam adc sıkala değeri olarak ölçülebilir siz opampların kataloğunda benim arayıp bulamadığım çıkış voltaj değişim aralığı nasıl veriliyor yada bu değerler yazıyormu biliyormusunuz onu ben bir türlü göremiyorum internette aradığım özellikde bir çok önerilen opamp var ama hepsini alıp denemekden bazılarınıda bulamamkdan yoruldum masam opamplarla doldu demekki bu yöntem çok etkili olmuyor birileri aslında bu özellikde bir opampı tahminimce muhakkak biliyordur ve kullanmaştırda ama yalnızca tek bir öneri geldi MCP6622 ve şu an üretimde olan diğer benzer modellerini yarın araştıracağım ama bu opampı üreten firmanın işlemcileri dışında diğer ürünlerinin piyasada rahat bulunamadığını ve az adetlerde alınamadığını daha önceden biliyorum ama son durumu yinede araştıracağım bana aradığım özellikde başka bir opamp ismi verebilecekler varmı opampdan istediğim özellik sadece opamp 5 volt düz kaynakla beslendiğinde dc voltaj takipçi bağlantısıyla girişindeki voltaj değerinin aynısı olarak opamp çıkışı 0 volt ile en az 4,5 volt aralığında değerler alabilmeli 4,33 yetmiyor bu voltajın biraz daha artması gerekiyor en az 4,5 volt üstünde olmalı

Erol YILMAZ

MCP607 nin çıkışı 5V a yaklaşır..
piyasada vardır sanıyorum.
Google dan Türkçe olarak MCP607 aratırsanız bulabilirsiniz...

picmanya

evet bu opamp üretimde var gözüküyor fiyatıda en düşük olanların arasında piyasada bulunup bulunmadığınınada ancak yarın ve daha sonrasında bakabilirim ama sitesinde gördüğüm kadarı ile konuyuda çok iyi bilen biri değilim ama bu opampın yalnızca çıkışı rail-to-rail gözüküyor girişi değil bu opampın 5 volt düz beslenmesinde çıkışı belki dediğiniz gib 5 volta çok fazla yaklaşabiliyordur ama bizim devremizde opampın çıkışın aynı zamanda tıpki LM324 opampında olduğu gibi tam sıfır volta kadar inebilmeside gerekiyor MCP607 de çıkış sıfır volta kadar da inebiliyormu bunu daha önce bu şekilde kullanmışmıydınız tekrar soruyor gibi olacağım ama opampların kullanım özelliklerinin verildiği kataloglarında çıkışlarının en az ve en fazla alabildiği voltaj değerleri nasıl yazılıp veriyor bunu bilen varmı bakıyorum öyle bir değeri bir türlü çıkışın sıfıra kadar indiğine dair emareler bazılarında olsada çıkışın alabildiği en fazla değerden hiçbirinde eser yok bunlar kataloglarda niye yazmaz yoksa benmi arıyor arıyor bir türlü göremiyorum arama motorlarında picprojenin linkleri bu tip bir opampı ararken çıkıyor ama linkler kopuk yarın ilk iş mikrocipin opamplarını bir araştırmak olacak

Erol YILMAZ

mcp607 sıfıra kadar iner...

Denerseniz memnun kalacağınızı düşünüyorum...

picmanya

tam olarak aradığım mesaj buydu onu muhakkak bulmam gerekiyor yarın iyice bir arayacağım karaköyde yardım için sağol

hasangurlek

Kataloglarda VOH ve VOL değerlerine bakabilirsiniz.

MCP602X serileri yeni ürünlerdir, belki MCP60X lerin üretimi durdurulmuş olabilir.

Alıntı yapılan: MicrochipMCP6022, Status: In Production

http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?dDocName=en010439

Türkiyede 5 TL gibi fiyatlara satılıyor ama Microchip direct fiyatı 1.31 USD, Farnelde 1.36EURO. Bu linkte arkadaşlar sipariş verecek ilgilenirseniz bir bakın : http://picproje.org/index.php/topic,27845.0/topicseen.html
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

memed52

picmanya

memed52  LM393 'ü daha önce  hiç differantial enstrumantasyon amplifikatörü devresinde kullandınızmı?

picmanya

arkadaşlar burda ismi verilen MCP607 başta olmak üzere diğer MCP6xxx kodlu opampların hiç birisini hazırda bulamadık sipariş üstüne getirebiliyorlar
yalnızca hazırda uygun fiyatlı 4 kanallı rail-to-rail  input/output  düz 5volt besleme voltajlı MCP6004 diye bir opamp var bundan sipariş etsek bu işimizde hayal kırıklığına uğrarmıyız ben bu opampın kullanım kataloğunu okudum ama yanlış iş yapmayalım diye birde son olarak burdan sorayım istedim öğrenmek istediğim biz bu opampı dc 5 volt düz kaynakla beslediğimizde ve buffer  yani voltaj takipçi opamp devresi olarakda kullandığımızda + girişine en az ve en fazla kaç volt verebiliyoruz ve bu voltajı çıkışından görebiliyoruz yani bu opampın 5 voltla beslendiğinde çıkışı kataloğunda belirtildiği gibi 25mV. ile 4,975 volt arasında değişebiliyormu yoksa değerler daha farklımı bunu öğrenmek istiyorum bu opampın giriş ofset voltajının LM324 den fazla olduğunun farkındayım ama ne yapalım bulabildiğimizin en iyisi bu zaten bizde giriş fark gerilimini en fazla 3 ile çarpacağız ofset den dolayı çıkacak hata farkı bu işimizde pek önemli olmuyor bu opampın tek eksiğide aslında bu giriş ofset gerilimi gözüküyor tabiki 1 MHz. frekansda çalışmanın yeterli olduğu uygulamalarda

hasangurlek

MCP6xx hiç kullanmadım, kataloğunada bakmadığım için özelliklerini bilmiyorum ama google da dorukan mcp6022 diye aratırsanız lm324 ü göstersede tek bir link gelir ve o linkin sahibi firmada mcp6022 dip kılıfta mevcut, zaman zaman ben alışveriş yapıyorum.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

picmanya

o opamp öncelikle büyük kılıflı ve sonra 2 kanal olmasından dolayı tercih nedenim olmuyor aynı opampın 4 kanallı smd montaj MCP6024 olanı var bu da hazırda yok şimdilik işimizi mecburen MCP6004 ile gördük fiyatıda oldukça düşük ama keşke pahalı olsaydıda giriş offset voltajı düşük ve slew rate değeri yüksek kalsaydı
anlayamadığım nokta bir opamp hem düşük offset giriş gerilimine sahip olup bu pricision özelliği oluyor zannediyorum aynı zamandada rail-to-rail input/output özellikde olamıyor galiba opampın işlem frekansı düşük kHz. ler mertebesinde bile olsa hatta besleme voltajı 5,5 voltla sınırlı bile kalsa kabulüm

picmanya

sipariş verdiğim rail-to-rail  in/out MCP6004 ve MCP6002 smd opampları elime ulaştı hemen denemeler yaptım sonuçlar süper umduğumdan iyi çıktılar çıkışı besleme sınırlarına tam yaklaşıyor desek büyük hata yapmış olmayız bu opampların gördüğüm tek eksiği ofset giriş gerilimleri LM324, LM358 kadar yüksek olmasada 3 mV. civarında buda büyük çarpma katsayılı uygulamalarda çarpma oranında hata olarak çıkacaktır tabiki bu sorun en etkili ve sağlam bir şekilde nasıl çözülebilir