VB.NET TE USB PORT KULLANIMI NASIL YAPILIR ?

Başlatan can_61, 10 Nisan 2010, 13:57:55

can_61

ARKADAŞLAR BU KONU BENİM YILLIK ÖDEVİM VE Bİ AYDIR ARIYORUM BUNUNLA İLGİLİ BİŞE BULAMADIM.SİZDE BUNUNLA İLGİLİ BİR PROGRAM VEYA DÖKÜMAN VARSA YAZARSANIZ SEVİNİRİM. YARDIM EDİN LÜTFEN  !!!!!!!

muhittin_kaplan

önce allah yardımcın olsun.. zor konu
sonra usb kullanımı derken tüm fonksiyonlar vs lerlemi istiyorsun yoksa herhangi bir dll kullanmak mı ?
www.ictr.club
www.muhittinkaplan.com

can_61

10 Nisan 2010, 14:05:30 #2 Son düzenlenme: 10 Nisan 2010, 14:14:57 can_61
YOK TÜM FONKSİYONLARI DEĞİL USB KONTORLLE İLGİLİ BİRAZ BİLGİ BİDE Bİ KAÇ PROGRAM LAZIM. HOCA ÖDEVİ VERİRKEN BENDE BİLMİYORUM DEDİ  =)))

YARDIM EDECEK KİMSE YOKMU YA

muhittin_kaplan

www.ictr.club
www.muhittinkaplan.com

can_61


hasangurlek

Alıntı yapılan: can_61 - 10 Nisan 2010, 14:05:30
YARDIM EDECEK KİMSE YOKMU YA

Sevgili arkadaşım kusura bakma bugün cumartesi olduğu için; yeni bir mesaj gelsede cevap yazsam diye 5x24 bekleyen "müşteri temsilcilerimiz" çalışmıyor.

10:57 de yardım istiyorsun, 8 dakika sonra 11:05 de isyan ediyorsun.
(Forumlarda büyük harf kullanımının hangi manayı taşıdığını biliyormusun ? ben bunu bilmediğine veriyorum, önce bunu araştır)

Hocanada selamlarımı ilet, kendine hoca ünvanı layık görüldüyse hakkını versin önce o öğrensin sonra size ödev olarak versin. Konuyu bilmeden ödevleri nasıl kontrol etmeyi, proje tamamlandığında nasıl puanlama yapmayı düşünüyormuş ?
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

can_61

bilmiyordum büyük harf olayını k.bakmayn. Ya 1 aydır arıyorum bulamadım ondan hemen gelmesini istedim haklısınız.. hoca konusunda  dicek hiçbişeyim yok napacakta . Yardımlarınızı bekliyorum.

gevv

başkalarıda aynı sorun yaşamış  bu kadar panik içinde olunca googlede hiç bilgi yok diyordum   fakat google üzerinde "vb net usb" diye arama yapına bir sürü uygulama çıktı


sanırım bunlar işinize yarar

http://forums.techarena.in/software-development/1125660.htm

http://social.msdn.microsoft.com/Forums/en/vblanguage/thread/2d09b861-185a-48f9-aa8f-8d9e8888f51a


olmadı arama anahtarını değiştirirsiniz
 

muhittin_kaplan

http://www.4shared.com/file/pZS7T0Lh/USB_kaynak.html

burada bulunsun, içerisinde yarım bir kitap örnek vs mevcut c# olabilir ama farkı yoktur.
bir ara giremedim foruma. ama dediğim gibi sakin olmak gerek..
www.ictr.club
www.muhittinkaplan.com

hasangurlek

Hiç bir programlama dili USB iletişimi için seri portta olduğu gibi hazır komutlar içermez. Kullanabileceğin kaynaklar aşağıda.

1- Bu link USB hakkında kural belirleyicinin sitesidir, tüm aygıtlar buradaki spesifikasyonlara bire bir uymak zorundadır.

http://www.usb.org/home


2- VB.NET te aşağıdaki linklerdeki hazır kütüphaneleri kullanabilirsiniz;

http://www.libusb.org/

http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=2651&param=en534494


3- VB.NET te kullanmak için windows driver kit ile windowsun sürücülerini kullanacak kendi dinamik kütüphanelerizi oluşturabilirsiniz.

http://www.microsoft.com/whdc/connect/usb/winusb_howto.mspx
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff540196%28VS.85%29.aspx


4- C:\WINDOWS\system32 klasöründeki hid.dll gibi hazır kütüphanelerin fonksiyonlarını VB.NET te kullanabilirsiniz.

5- Kontrol edeceğiniz aygıtın hangi sınıfta olduğunu ve sürücülerinin fonksiyonlarını bileceksiniz ki yukardakilerden hangisini seçeceğinizi belirleyeceksiniz. Eğer aygıtıda kendiniz tasarlayacaksanız hatırı sayılır derecede elektronik ve elektronik programlama bilgisine sahip olacaksınız.  Donanımı ve aygıt yazılımını yukarıdaki kurallara göre kendiniz geliştireceksiniz.

6- Kopyala yapıştır yapacaksanız forumda önceden paylaşılmış linklerdeki uygulamaları kullanacaksınız.

7- Yada büyük bir çoğunluk gibi kendi aygıtınızı ft232 türü bir dönüştürücü ile usb ye bağlayacak ama vb.nette seri port kullanıp rs232 iletişim hızına düşeceksiniz.

İletişim kanalları üzerine internette en çok bilgi bulunan USB dir. Çünkü bir seri port konusu 2-3 sayfada anlatılabilirken USB için ortalama bir kitap 500 sayfadır. Bunun için USB hakkında yazılmış binlerce sayfa döküman, kitap, makale vardır. Katı spesifikasyonlar üzerine kurulu bir yapı olmasına rağmen yazılım geliştirme hayal gücüyle sınırlı olduğu için, uygulamalar ve anlatım farklılıkları çok fazladır. Ancak hazır kod bulamazsınız, çoğu ticaridir ve basit birkaç uygulama dışında paylaşılmaz.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

can_61


Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.