Yeni Başlayan Birinin Sorabileceği Sorular

Başlatan muskut, 14 Nisan 2010, 14:51:05

Logan

acemi2010, PBP'den Hi-Tech'e geçmekle çok iyi bir iş yapmışsın. Evet ilk zamanlar biraz zorlanacaksın. Fakat emin ol burada sana hemen hemen her konuda yardımcı olabilecek bir sürü insan var. Eprom konusuna gelince, dahili eproma PBP'deki "DATA" komutuyla yazmak için ne yapman gerektiğini zaten bulmuşsun. Ayrıca şunu eklemek istiyorum, Hi-Tech "EEPROM_WRITE" ve "EEPROM_READ" komutuyla program içerisinde dahili eproma yazmaya olanak sağlıyor. Örnek verecek olursak;

EEPROM_WRITE(adres,deger); // Eproma yazmak için

değişken = EEPROM_READ(adres); // Epromdan okumak için

Hi-tech'in kendi içerisinde "User Manual" adı ile bulunan pdf dosyasında bütün komutlar detaylı olarak anlatılmıştır. Buradan da yararlanabilirsin.
İmza.

muskut

Alıntı yapılan: t2 - 21 Nisan 2010, 17:53:53
Daha önceden galiba Proton kullandığınızı duymuştum.  Protonu bırakıp başka bir derleyiciye geçmenizini sebebini öğrenebilir miyim? ( ben hala proton kullanıyorum duruma göre belki ben de geçebilirim.)

Eğer kod geliştirdiğiniz ortam "masaüstü yazılımı" dediğimiz windows, linux... gibi ortamlar içinse; o zaman arka planda olup bitenleri çok fazla bilmenize gerek kalmıyor. Fakat, ortamınız mcu tabanlı bir platform ise arka planda neler döndüğünü bilmeniz, gerektiğinde müdahale etmeniz gerekiyor. Proton dilini bir dönemdir kullanıyorum ve büyük çapta yazılımlar geliştirdim fakat herzaman içimde "C" kullanmamamın vermiş olduğu sıkıntıyı hissettim. Koda müdahale edememek gerçekten çok büyük problem. Bunun yanında Assembly diline en uygun yapıda olan üst seviye dil; C dilidir. Tabii PROTON nun sadece Microchip için geliştirilmiş olması ayrı bir neden. C dili ile diğer mikroişlemciler arasında daha rahat bir geçiş yapabilirsiniz, sıkıyorsa protonda geç bakalım :) Yahu protonun compiler versiyonu bile değişince aynı kodu yeni compiler'da değişiklik yaparak derlemek zorunda kalıyorum :) Yani geçiş için onlarca neden var. Ben bir kaçını dile getirdim. Ama benim geçişim çok yavaş oluyor, çünkü projelerden kafamı pek kaldıramıyorum. Umarım bir an önce tamamen C ye dönerim.

acemi2010

Alıntı yapılan: Logan - 22 Nisan 2010, 09:04:50
acemi2010, PBP'den Hi-Tech'e geçmekle çok iyi bir iş yapmışsın. Evet ilk zamanlar biraz zorlanacaksın. Fakat emin ol burada sana hemen hemen her konuda yardımcı olabilecek bir sürü insan var. Eprom konusuna gelince, dahili eproma PBP'deki "DATA" komutuyla yazmak için ne yapman gerektiğini zaten bulmuşsun. Ayrıca şunu eklemek istiyorum, Hi-Tech "EEPROM_WRITE" ve "EEPROM_READ" komutuyla program içerisinde dahili eproma yazmaya olanak sağlıyor. Örnek verecek olursak;

Hi-tech'in kendi içerisinde "User Manual" adı ile bulunan pdf dosyasında bütün komutlar detaylı olarak anlatılmıştır. Buradan da yararlanabilirsin.

Sayın Hocam, teşekkürlerimi sunuyorum; sayenizde manual'i buldum, çok faydası dokunacak.

Teşekkür etmenin forumu kirlettiğinin farkındayım. Teşekkür etmesen olmaz, etsen forum kirlenir; iki ucu çamurlu değnek.
Bazı forum sitelerinde bir teşekkür butonu oluyor; bilgi veren insana teşekkür etmek isteyenler bu butona basıyor ve mesajın altında kimlerin teşekkür ettği görülüyor. böyle birşey hoş olmazmı diye düşündüm naçizane  :-[

Saygılarımla;
Timuçin
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bizi inciten şey; insanların bize yaptıkları değil, yaptıklarına vermeyi seçtiğimiz tepkidir. STEPHEN COVEY

muskut

4. Sorumu ekledim, takip eden arkadaşlara duyrulur :)

asergin

Bu başlığın, ht c de acemi olanların uğrak yeri olduğunu düşünerek ben de birkaç soru sormak istiyorum. tecrübeli arkadaşar cevaplarlarsa, biz acemiler minnettar kalırız:
     1- Diğer dillerde, (MPLAB dahil) editörde, kendisi için kod yazdığımız mikrodenetleyiciyi derleyiciye tanıtıyoruz. (ör: assembly de; list p=16f84, protonda; device 16f84 ... gibi). Anlayabildiğim kadarıyla ht c de bunu yapamıyoruz (proje başlatırken denetleyici seçiyoruz.) bunun başka bir yolu var mıdır? yani kod yazdığımız sayfada bunu tanıtamıyor muyuz?
     2- MPLAB'da, ilgili denetleyicinin INC dosyasını include ederek o denetleyiciyle ilgili özelleştirilmiş bilgileri derleyiciye tanıtıyorduk. hitech'de, bir tek htc.c dosyasının include edilmesiyle mi bütün bu bilgilerin derleyiciye tanıtılması gerçekleşiyor?

bu konularda bilgisi olanlar paylaşırsa (veya ben bulamadım ama başka linklerde konuyla ilgili açıklama varsa belirtirseniz) sevinirim.

orhanc

Alıntı yapılan: Logan - 22 Nisan 2010, 09:04:50

Hitech konusundaki yardım olayına katılmıyorum bir türlü lcd ye yazdırmayı bile çözemedik :)
i'm doing nothing... Giddy Up  http://www.drorhan.com

orhanc

i'm doing nothing... Giddy Up  http://www.drorhan.com