Standart nesnelerden yeni nesne yapmak.

Başlatan bunalmis, 24 Nisan 2010, 13:01:28

z

Komponent kutusuna deneme amacli koydugum komponentler nereden silinir?

Palet uzerinde komponentin ustune gel sag click ardindan properties e gir. Delete, Rename vs karsinda.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Alıntı yapılan: z - 03 Haziran 2012, 19:53:50
Ne dendigini hic bilmiyorum da benim acaip isime yarayacak ve program yazim islerini super hizlandiracak.

Mesela frame uzerine standart componentlerle bir gosterge tus takimi yapiyoruz. Bunun kodlarini yaziyoruz.

Daha sonra farkli farkli programlarda gosterge yada tus takimi lazim oldumu frame'i component gibi forma gomuveriyoruz.

Yalniz bir konuda yardiminiza ihtiyacim var.

Ilk denememi frame uzerine memo ve buton ekleyerek yaptim. Cok basit bir kod yazdim. Kod basit oldugu icin gozu kapali yazdim.

Fakat karmasik kodlar yazarken ne yapacagiz?  Sorun soyleki;

File -> New den Frame  secersek karsimiza gorsel bir frame ve bunun kodlarinin yazilacagi kisim geliyor. Kodlari run etmeye izin vermedigi icin yaz calistir hatani gor seklinde
ilerleyemeyecegim. Bu sorun nasil cozulur?

Komponenti palete yukle.

Daha sonra yeni bir uygulama olustur ve komponenti bu uygulamada kullan.

File - > Open ile Komponeneti (Frame'in pas uzantili dosyasini) programda ac.

Artik hem frame'i hemde kendi programini ayni delphi ekraninda editleyebilir ve debug edebilirsin.

promate

Alıntı yapılan: z - 03 Haziran 2012, 19:53:50

Fakat karmasik kodlar yazarken ne yapacagiz?  Sorun soyleki;

File -> New den Frame  secersek karsimiza gorsel bir frame ve bunun kodlarinin yazilacagi kisim geliyor. Kodlari run etmeye izin vermedigi icin yaz calistir hatani gor seklinde
ilerleyemeyecegim. Bu sorun nasil cozulur?

ilk önce çalışmaları standart bir form üzerinde yapıp debug ve run yapabilirsiniz.. sonra form üzerindeki bileşenleri frame üzerine ve form unit'inide frame unit'ine transfer edersiniz..

z

Klasik usulle yazdigim  programda   Form close eventi icinen killdevice() fonksiyonunu cagiriyordum.

Simdi device fonksiyonlarini vs frame icine yerlestirdim ve bunu da component listesine ekledim. Bu componenti de ana programin formu uzerine yerlestiriyorum.

Ana program kapatilirken killdevice() fonksiyonunu cagirmak istemiyorum. Cunku bu bir detay ve her zaman hatirimda tutamam.
Bunun yerine form kapanirken frame de kapanacak ve frame kapanirken killdevice() fonksiyonunu frame kendi cagirsin fikri aklima geldi.

Fakat framein eventleri icinde framecloseevent  benzeri secenek yok.

Nasil bir cozum onerirsiniz?   Henuz cevaplanmadi

z

Diyelimki frame uzerine bir takim bilesenler koyduk ve bunlara ait kodlari yazdik ve komponent olarak sakladik. Mesela adi HexBox

Yeni bir proje yazmaya basladik, form uzerine bu olusturdugumuz komponenti paletten sectik ve kullandik.
Ilk kullanilan komponente sistem THexBox1 adini veriyor.

Ikinci bir tane daha kullanirsak bunun default adi Hexbox1 oluyor.

Nenden komponent adlari THexBox1, THexBox2 yada HexBox1, HexBox2 seklinde olmuyor da yukaridaki gibi oluyor. Buyuk problem değil, tekrardan elle isim degistirebiliyoruz  fakat sebebini ve cozumunu bilmek istiyorum.

Henuz cevaplanmadi