Mrb herhangi picle saat + kronometre

Başlatan crazy_229, 11 Mayıs 2010, 00:46:23

subram

Alıntı yapılan: aykut54 - 11 Mayıs 2010, 11:43:30
Hocam burdaki atıflarınızı özelden yassanız iyi olmazmı? Forumda çok başlık açılınca diğer başlıkları okumak güç oluyor.

İyi günler.

valla hocam bir öğrenci olarak eğitim konusunda çok sıkıntılarla doluyum. bir dokun bin ah işit. neyse haklısınız. konuya nokta koyalım burda. bu arada devre için son teslim tarihin ne zaman?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

crazy_229

valla hocam bir öğrenci olarak eğitim konusunda çok sıkıntılarla doluyum. bir dokun bin ah işit. neyse haklısınız. konuya nokta koyalım burda. bu arada devre için son teslim tarihin ne zaman?
[/quote]

Cuma dedi arkdaş final sınavında zannediyodum yetişmicekse boş ver:(

t2

Okul bitince, gerçek hayatta bu kapsamlı bilgilere ihtiyacınız olmaz. Dar bir alanda çalışrsınız. vga monitör nasıl sürülür genelde bunu bilmenize gerek yoktur. PIC256F212  diye bir pic olup olmadığını bende bilmiyorum.  yoksa da yeni çıkmıştır normaldir diye düşünülebilir. herşeyi ezbere bilmek gerekmez. bunu yapacak kapasite insanda yok. Dar bir alana odaklanın  kendinizi telef etmeyin. Sizden 3-5 sene önce mezun olan, vaktiyle okulun ilk yıllarında sizin gibi  lehim yaparak  işin temelini öğrenecem diyen abilerinize bakın şimdi ne yapıyorlar? Lehim yapmayı bilmek sorun değil. onu öğrenirsin. bunu bilmediği için kimseyi ayıplayamayız.   
Alıntı YapBu sene sırayla yazıyorum PIC, GLCD, TDA serisi güçlendiriciler, yüzüne bakmadığımız LM3916, servo, step motorlar, donanımsal olarak FFT, DFT, DTFT nedir ne değildir büyük harflerle yazıyorum hiç birini bizlere ÖĞ-RET-ME-Dİ-LER!
evet bize de öğretmediler. zaten bir çoğu  o tarihte icat bile edilmemiştir. şimdi neyimiz eksik. yaşıyoruz işte.  aç değiliz açıkta değiliz. dar bir alanda çalışıyoruz.

crazy_229

Alıntı yapılan: FxDev - 11 Mayıs 2010, 14:45:31
Alıntı yapılan: ramoon - 11 Mayıs 2010, 11:40:02
insanlara seviyelerinin üstünde işler veriyolar adam yapamıyo sonra başkasına yaptırıyo mecburen. ne oluyor eğitim yalan oldu. verilen bi işi ben bunu yaparım diyemedikten sonra ne anlamı var o ödevi vermenin

Kendimden örnekler vererek başlayım ben;
Bu siteye 20 aralık 2006'da üye olmuşum, yani ne zaman, üniversite hazırlıkta, neden peki üye olmuşum, istediğim, hedeflediğim bölümü kazanmışım eh artık madem bu işe baş koydum bir köşesinden başlayayım demişim.

İlk mesajlarıma bakıyorum da şimdi, abuk subuk, saçma sapan şeyler diyorum. Hatta bir ara elektrikçileri (ben ne isem artık) ezmişim, 4 işleme sığdırmışım. Ama az ya da çok, iyi ya da değil, mühendis olacağımı da bilsem, elime lehim makinesini almış, en azından 4-5 tane led yakarak, ledden önce direnç koyulacağını öğrenmişim, vesaire vesaire.

Demişsiniz ki insanların seviyelerinden fazla şeyler istiyorlar, dedim ya kendimden örnek vereceğim diye:
- 1. sınıfın ilk döneminde baskı devre çıkarmamızı istediler, okulda asit döküp, bak bu şöyle olacak mı dediler, hayır, ama bunu yapıp öğrendim mi, evet, hem de buradan,
- Daha sonra FPGA çıkardılar başımıza, sadece 1 derste kodlar kabaca şöyle dediler geçtiler, peki sonra ne oldu, VGA monitör sürdük, ha çok mu iş, değil tabi ki, fakat kimse de bize klavye şöyle çalışıyormuş, VGA'da böyle sürülüyormuş demedi, öğretmedi,
- Mikroişlemciler dersini aldık, projesinde DS1302 kullandık, derste toplama çıkarmadan başka ASM görmememize rağmen projeyi gerçekleştirdik,
- Bu sene sırayla yazıyorum PIC, GLCD, TDA serisi güçlendiriciler, yüzüne bakmadığımız LM3916, servo, step motorlar, donanımsal olarak FFT, DFT, DTFT nedir ne değildir büyük harflerle yazıyorum hiç birini bizlere ÖĞ-RET-ME-Dİ-LER!

Fakat ne oldu, hepsini yaptık, mutluyuz, az bile vermişler diyorum kendi adıma, peki neden? Deli ile ilişkim mi oldu, elbette hayır!

Her şeyi öğretmen öğretecek diye bir durum yok, üniversiteye gelmişsin, lise değil artık orası. Adam sana yolu gösterecek her zaman, olay bundan ibaret. Yoksa gel evladım, otur, ben sana şimdi bir güzel GLCD anlatayım, sonra git sende dolgun maaşlı bir işe gir demez, dememeli de.

Zaten bu konudan dolayı burada projesini paylaşıp, kodunu paylaşmak istemeyen yazarlara kızanların da bakış açılarını eleştiriyorum.

Yukarıdaki örnekler için söyleyeyim, ilk sene hangi çizim programının baskı devre için kullanılabileceği anlatılmış, dijital dersinde datasheet kurcalamak az da olsa irdelenmiş, internette doğru bilginin nasıl bulunacağı öğretilmiş, aletlerin nasıl çalıştığı sözsel de olsa gösterilmiş ve dahası programcılık için C öğretilmişse ve biraz ingilizceniz varsa daha hocalar bu BASİT projeler için nasıl suçlanır aklım almıyor.

Ha diyebilirsiniz ki herkesin düzeyi bir mi?
Arkadaşım sen o bölüme girmişsin, demek ki belli bir IQ seviyesini aşmışsın ki oraya girmişsin, kaç kişiyi geride bırakmışsın, şimdi bana utanmadan seviye farklılığından dolayı mı işler yürümüyor diyeceksin. Buna sığınılmaz bence.

Ben ÖSS'yi 60bin soru çözerek anca kazandım. Ben kafası çalışan biri değilim, ama en azından araştırıyorum. Arkadaşlar yazmış bana ilk defa bu proje verildi diye, bana ilk defa o proje verilmiş olsa altında ezilirdim, biliyorum.

İlk başlıkta PIC256F212 ile var ister misin dedim. Merak ediyorum hiç araştırdın mı böyle bir pic var mı diye. Olmadığını elbette biliyorum fakat araştırmadıysan çok yazık emin ol.

Bilgi yok uygulama yok demişsin, ben de ilk geldiğimde öyle diyordum, ama hocalara yapışmayı bırakmadığında adam en azından bıkıp sana yardım eder.

Şunu da söylemem gerekir, eğer 1. sınıfta bana bu proje verilseydi evet bende zorlanırdım. Fakat bu proje daha 1 hafta önce değil, en az dönemin başında sizlere söylenmiştir.

Bu zamana kadar ne araştırmalar yaptın, hangi çalışmalarda bulundun, benim bu kadar yazıma karşın söyler misin?

Bende katılıyorum sana araştırdım biraz da hazıra kaçıyoruz ama biliyorum yanlış içindeğim kopyala yapıştır götür hocaya bende bu tür davranışlarım arkadaş ortamından geliyor sanıyorum ama inglizcemde cok iyidir.
                Yanlış göremiyom yazdıklarından insan herşeyden ders cıkarmak zorundadır zaten alcam kitapını öğrencem asembly az bilgim var pic basic sırasıla gitcem kendime güveniyorum öğreneceğim.

t2

Bunları tammanasıyla öğrenmek demek okulu uzatmak demektir. Gereğinden fazla öğrenmeyin.

orhanc

Alıntı yapılan: t2 - 12 Mayıs 2010, 16:34:43
Bunları tammanasıyla öğrenmek demek okulu uzatmak demektir. Gereğinden fazla öğrenmeyin.

Gereği ne kadar peki ? Bu işin bir sınırı varmı ki?
i'm doing nothing... Giddy Up  http://www.drorhan.com

crazy_229

By Ramoon  yardımları dolayısıyla ve herkezin ilgisii için teşekkür ederim.

Devre yapıldı.