Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

LPC1768 ARM CORTEX M3

Başlatan ahmet2004, 15 Mayıs 2010, 00:22:01

erhanmete

arrow özcan bey yardımcı oldumu ?

ErsinErce

evet erhan hocam teşekkürler, fatih hocam özcan beyle görüşüp bugün siparişleri onaylayacaktı ama özcan bey erken çıkmış, yarın 19 adet kitin kesin siparişini verilecek, aslında özcan beyin cep numarası sizde mevcutsa fatihinanc ya da bana ulaştırabilirseniz çok güzel olur, arrowdan isteyince vermediler =S

fatihinanc

Evet ben de foruma yazamadım arkadaşlar kusura bakmayın.bugün cynetron ile görüştük.onun da dediği gibi yarın sabah siparişleri vereceğim.19 unu da alıyoruz inşaallah. Ödemenin nasıl yapılacağını yarın özcan bey ile görüşeceğim. @erhanmete sağolun özcan bey gayet iyi yardımcı oldu.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

erhanmete

rica ederim ama normalde arrowun direk olarak size yardımcı olması gerekir.
ben böyle düşünüyorum.
çünkü aslında arrow için hepimiz potansiyel müşteriyiz  ;)

CLR

Merhaba,

Aslında biraz paraya daha kıyıp 2 geliştirme boardu, üzerinde can, usart, color GLCD, RTC donanımı vs. bulunan, alsaydınız daha iyi olurdu. Board alıp herşeyi yine dışarda yapmak eziyet oluyor. 2 board dedim çünkü can veya diğer haberleşmeleri ancak minimum 2 board ile test edebilirsiniz.

Bu konuda tüm yazılanları okumadım ama daha önce NXP arm cortex(LPC17xx,LPC11**,LPC13**) ile ST arm cortex STM32 serisini özellik olarak kıyaslamıştım. LPC serisinin port akım basma ve çekme özelliği stm32ye göre çok düşük. Garanti edilen LPC için 4mA, STM32 için 25mA. led bile sürmek problem olabilir.LPC'nin stm32den üstünlüğü ise SPI'ı 4-16bit arası ayarlanabiliyor olması bu glcd sürmek için önemli bir faktör. STM32 ise 8 veya 16 bit basar.STM32 çok daha ucuz, EMI olarak kendini kanıtlamış bir işlemci, büyük projelerde sorunsuz olan bir işlemci, LPC henüz denenmedi yeni olduğu için.LPCye program yazma register düzeyinde çok daha basit stm32ye göre. Stm32 de bir modülü çalıştırmak için bir kaç adet bit, register varken LPC'de bu çok daha az bu yönüyle lpc kısmen pic'e benzer ama güven açısından stm32 daha güvenli denebilir.

LPC için sadece bahsettiğim spi özelliği bile dma ile kullanınca görsel uygulamalar için mükemmel bir özellik. STM'nin ise bu özelliği hariç diğer özellikleri mükemmel.

Neyse hayırlısı olsun hepinize.

Knowledge and Experience are Power

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: eemkutay - 02 Eylül 2010, 01:19:33
Neyse hayırlısı olsun hepinize.

Sağolun hocam bu kit ile bi başlayalım hayırlısı ile gerisi gelir herhalde emkutay hocamın dediği gibi aldığımız modül üstünde asıl para eden jtag debugeer diğer taraftan öbür kart stamp modül şeklinde kart üstünde temel donanımlar ve pin çıkışları mevcut kiti aldıktan sonra çeşitli uygulamalar ve denemeler yapmak için bread board kullanmak yerine kart için bir anakart tasarımı yapsak nasıl olur?

ahmet2004

Güzel fiyatlı,Hızlı,Donanım Debug vb.. bu özelliklerde stm32 kiti varmı acaba eemkutay?

Lpc ninde Stm32 ninde yeni serileri çıkıyor habire hiç boş durmuyorlar.Yeni seriler yolda.

Biryerden başlamalı bence hiç vakit kaybetmeden.

CLR

Alıntı yapılan: ahmet2004 - 02 Eylül 2010, 06:15:18
Güzel fiyatlı,Hızlı,Donanım Debug vb.. bu özelliklerde stm32 kiti varmı acaba eemkutay?

Lpc ninde Stm32 ninde yeni serileri çıkıyor habire hiç boş durmuyorlar.Yeni seriler yolda.

Biryerden başlamalı bence hiç vakit kaybetmeden.

Merhaba ahmet2004,

Şimdi board almak istesem aşağıdaki boardu alırdım. Hemde 2 tane alırdım boardları karşılıklı konuşturmak için. Elektronik biraz pahalı bir meslektir,
bazılarınıza fiyatı yüksek gelebilir ama kesinlikle değer bence. Arz talep meselesi, bilgiye sahip olmak istiyorsan bedelini ödemek gerekir. Aslında şöyle bakıldığında daha mantıklı gelecektir, 2 board fiyatı, herhangibir bir eğitim kursunun/dersanenin bir aylık ücretinden çok daha düşük oluyor. Hemde board üzerinde herşey hazır. 

Bende 2 adet LPC1768, 1 adet LPC11**/LPC13** geliştirme boardu var, 3 tanede stm32 geliştirme boardu var. 2 tanesi full ve color lcd'li, 1 tanesinde ise can ve lcd yok diğer özelliklerini kullanabileceğin donanım var.

STM32F103C8T6: 48pin, 64K program bellek, 20K ram bellek, can, usb 2.0 ,12bit adc, 1usn'de convert yapabilen ve herşey var. 20tanesini ebayda 75 dolara satıyorlar. Shipping'de içinde. tanesi 3.3$'a geliyor. Çinde 2,5-3$ arası, PIC18/24/30/32 yerine bunu kullanır geçerim. Çoğu PIC18 bile 7-12$, arası ve içinde hiçbişeyde yok.   

http://cgi.ebay.com/STM32-Development-Board-STM32F103VET6-TFT-LCD-Module-/190412961573?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c557f3725

CPU: STM32F103VET6, TQFP100; FLASH: 512K BYTES, SRAM:64KBYTES

.1 JTAG  Emulation interface
.1 power LED(green colour)
.3 status LED(blue colour)
.2 RS232,UART1 support 3 line ISP
.1 TTL Communicator Interface
.1 CAN general interface
.1 USB2.0 SLAVE Mode interface
.1 Micro SD/TF,interface use SDIO 
.1 2.4" TFT (240X320 with TP) interface, use MCU FSMC 16  interface mode control
.1 SPI AT45DB1 general control 61D(2M BYTES)Serial FLASH
.1 RTC  battery holder 
.1 SPI general ENC28J 60 interface(10M)
.1 I2Cgeneral control FM model(TEA5767)
.1 SPI general control VS1003 MP3 Audio Decoder
.1 voice input interface
.2 AD input interface
.6 PWM interface
Knowledge and Experience are Power

fatihinanc

Arkadaşlar şu an ödeme ile ilgili kısmı halletmeye çalışıyorum. Fiyat 50 tl civarı olacak. Kesin ödeme yapacak olanlar benimle özel mesajdan irtibata geçebilirler mi?ben de ona göre hareket edeceğim.ödeme bir hesap numarasına para yatırma şeklinde olabilir. Şu an gelecek olan özel mesajları  bekliyorum
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

ErsinErce

Arkadaşlar Ne kadar ücret toplayacağımızı ve Ne zaman toplayacağımızı özcan beye ulaştıktan sonra haber verebileceğiz.
Özcan bey kendisine ulaşım konusunda sorun çıkartmakta, umarım başka sorun çıkartmaz.

Listenin son durumu;
- 1 ahmet2004
- 1 Brsmnc
- 1 katana
- 1 cynetron
- 1 fahri
- 1 FxDev
- 1 computerboy
- 1 sdonmez
- 1 JKramer
- 1 M_B
- 2 mufitsozen
- 1 muuzoo
- 1 fatihinanc
- 1 tamirci_erhan
- 1 Ziya
- 1 ferdem
- 1 Sepiroth
- 1 muat

tuggy

1 adet de ben almak istiyorum

teşekkürler

ErsinErce

Alıntı yapılan: tuggy - 02 Eylül 2010, 16:42:30
1 adet de ben almak istiyorum

teşekkürler

@tuggy hocam şuan limitteyiz fazla çıkarsa yada almaktan vazgeçen olursa seni de listeye ekleyebiliriz.

ErsinErce

-----

ErsinErce

Arkadaşlar Arrowdan NXP ile ilgili yetkili olan Selim beyle görüştüm.
Toplu bir çalışma yapacağımızdan bahsettim, bu gayretin ödüllendirilebilmesi için eğer bu kit için ortalama 3 aylık bir süre içinde bir kitap oluşturabilirsek ve garantisini verebilirsek, fiyat konusunda ekstra indirim yapmaya çalışacak, ayrıca seminer ve ya eğitim tarzı bir uygulama yapabileceklerini ve kitap basılabilirse kitaplardan birer kopya ve 2-3 entegre hediye edebileceklerini söyledi. Uygulamalarda emeği geçen herkesin ismide ayrıca belirtilecek. Bu tarz uygulamayı daha önce gerçekleştirmişler bizim içinde uygulayabileceklerini söylediler.

Bunun için fikirlerinizi belirtmenizi isteyeceğim arkadaşlar. Bu tarz bir garanti verebilir miyiz?

Ayrıca 19 olan kiti 25 olarak getirmeye çalışacak o yüzden listeyi uzatma imkanımız var şuanlık ama kimseyi zor durumda bırakmamak adına yedek listesinden devam edeceğim arkadaşlar.

Listenin son durumu;
- 1 ahmet2004
- 1 Brsmnc
- 1 katana
- 1 cynetron
- 1 fahri
- 1 FxDev
- 1 computerboy
- 1 sdonmez
- 1 JKramer
- 1 M_B
- 2 mufitsozen
- 1 muuzoo
- 1 fatihinanc
- 1 tamirci_erhan
- 1 Ziya
- 1 ferdem
- 1 Sepiroth
- 1 muat

Yedek:
- 1 tuggy

fatihinanc

Ben de tam buna benzer birşey düşünüyordum.ama kitler geldikten sonra :) bence çok iyi olur.forumda kiti alıp da gönüllü olan kişiler tarafından mcu nun hemen hemen herbir donanımını inceleyebiliriz.bunlar şahıslara paylaştırılır.kit için debug yapma, lpcxpresso ide sinin kullanımı falan ayrıntılı bir şekilde incelenip tek bir kitap haline getirebilirsek çok güzel olur.