arkadaşlar elle çizilmiş bu tube amp devresi yardım

Başlatan tyanali, 22 Mayıs 2010, 04:18:35

tyanali

arkadşalar  komponetleri anlamkto zorluk çekiyorum elle çizilmiş. şu an 1600 türkiyede belki 2000 2500 dolar bu bu amfi. çok yapmak istiyorum bu konuda bilgisi olan ve bunu isis e aktarabilecek birisi  varmı ...

http://www.schematicheaven.com/fenderamps/bandmaster_aa763.pdf

OG

Elle çizilmemiş, şema okunuyor, Isis ile kimse uğraşmaz da anlamadığın yeri söyle bakalım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

tyanali

valla cok fazla noktasını anlamadım nerden baslıycam ve nasıl soruyu sorcagım bilemiyorum.

soundex

İşe en zorundan başlamışsın.Bu ampli pin to pin yöntemi ile üretilmiştir.Yani baskı devre yoktur.Bütün elemanlar kablolarlar biribirine bağlanmıştır.Baskı devre çizmek ise bir uzman işidir.Bu amplinin çok özel ground noktaları vardır.Ayrıca trafoları edinmende çok zor.İllede lambalı birşey istiyorsan AX84 var.kooperatif yöntemiyle geliştirilmiş bir amplidir.

adoka

Dostum lambalı anfi yapmak cok zor bir iş cok iyi bilgi birikim gerektirir aycıca yuksek voltajlarda calısmak da cabası  senin bu konudaki bilgin ne seviyede bilmiyorum ama kendine cok zor bir proje secmissin...
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

tyanali

bende araştırma yaptım baya bi point to point bağlantı diyorlar bu bğlantı şekline. daha sonra giriş ve çıkış transformatorleri türkiyede bulunmuyor . çıkış trafosunun özelliği var bunu çözemdedim (single ended) single ended i çözsem belki sardırabilirim fakat ne demek bilmiyorum...

zorluğuna gelince bazı müzisyenler havya tutmanın kondansatorun ne iş yaptığını bilmeden bu işi yaptılar tabi kit şeklinde getirtip yaptılar. fakat ben az çok elektronik bilgim var . teknik lise mezunuyum ve odtu de 2 yıllık elektronik bitirdim onlar yaptıysa ben yaparım diye düşünüyorum . araştırmalara devam ...
Bu konuda bilgisi olanlar ve yapmak isteyen müzisyen arkadaşlar varsa birlikte araştırıp çözelim.

herkeze iyi çalışmalar.

new-ar

Şemanızdaki çıkış katı pushpull cinsi,çıkış trafonuzu pushpull tipi arayacaksınız yani..Aslında çok zor bir devre değil fakat çıkış trafosu biraz sıkıntılı o yüzden izmirde çıkış trafonuzu sardırabileceğiniz bir arkadaşın tlf nosunu arzu ederseniz verebilirim kendisi aynı zamanda lambalı amplifikatörlerde baya bilgilidir...

tyanali

aslında bu şema ilk gördüğüm ve b eni lamba konusuna iten semaydı. daha sonra araştırmalarım sonucu başka modeller devreler bulduum bu semadan bi nevi vazgeçtim. aklımda da single ended kalmış : ) teşekkürler ilginiz için ben halen en iyisini bulmak için araştırma yapıyorum... müzikte ton çok önemlidir, 1960 dan sonra ki o rock n roll tonunu yakalayabileceğim en iyi amfiyi aramaya devam ediyorum teorikte de bilgilimi artırmaya çalışıyorum . çünkü bu devrelerin maliyeti çok yüksek , hata yapmamam lazım telefonu da gönderebilirsiniz öm den arzu ederseniz, lazım olabilir. teşekkürler.

adoka

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

tyanali

Alıntı yapılan: adoka - 27 Haziran 2010, 14:59:01
Lambalı anfi konusunda yardım alabilecegin türkçe bir kaynak....
http://forum.diyaudiotr.com/

kerdeş çok teşekkür ederim  baya güzel bir foruma benziyor... içeriğide doluysa süper.:)