Mosfet H-Bridge motor sürücüsü problemi

Başlatan ilteris, 30 Mayıs 2010, 13:18:22

ilteris

Merhaba arkadaşlar. Sumo robotum için mosfetlerden motorH-Bridge motor sürücü devresi bulmuştum bir siteden. Bu sürücü devresini oluşturup kullanmaya başladığımda, motorlar çok fazla akım çekmemesine rağmen mosfetler ısınıp yanıyorlar. Özellikle mosların ısınmasında, Motorların ileri geri hareket değişimleri çok etkili oluyor. Bu devrede eksik ya da yanlış olan nedir? Ya da benim kullanımıma uygun bir mos sürücü devresi var mıdır?

Bu devredeki a ve b girişleri Basic Stampe bağlı. Direk Basic stamp ile sinyal gönderiyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler...

picmanya

şemadaki devrenin motor gibi aşırı indüktif yükleri sürmede üstelik birde sağ sol dönme yönü değişiminde başarılı olacağını sanmam bu devre ile ancak omik yük sürülebilir mosfetleriniz yeteri kadar ve gerektiği süre limitlerinde devreye girip çıkamıyor belki çok kısa sürelerdede olsa üst alt seri mosfetler kendi üzerinden kısa devre bile oluyor olabilirler
size tavsiyem bu şemayı motor kontrol için kullanmayın ve H köprünüzü komple N kanal aynı marka ve model mosfetlerle kurun sürücü entegre olarakda IR21XX veya TLP25X kullanın ilkinden 2 adet diğerinden 4 adet kullanmanız gerekecektir devreniz çok sağlam sorunsuz ve kontrolü daha kolay olsun isterseniz TLP25X sürücü entegresini tavsiye ederim tabi buna karşın bu yöntem diğerine göre daha pahalı olacaktır

ilteris

Teşekkürler picmanya. Eğer mümkünse söylediğiniz devrenin proteus çizimini yollabilir msiniz?

picmanya

proteus kullanmıyorum size iki farklı devreden bahsettim karar verdiğiniz bir tanesi varsa onunla ilgili çizimlerinizi  buraya koyarsanız hatalı gördüğüm yerde size uyarıda bulunup düzeltme yapabilirim iki devre ilede ilgili bu konuyu açtığınız yerde onlarca mesaj var hemde ilk üç sayfada işlemci programlama bilginiz az ve güç elektroniği pwm li motor kontrol konularında pek tecrübeniz yoksa size tavsiyem 4 ayrı bağımsız sürücülü ve kaynaklı devreyi kurmanız

ilteris

Benim amacım çift yönlü motor sürmek (ileri ve geri).  Zaten uygun bir motor sürücü devresi bulabilirsem sumo robotumda kullanacağım. Daha önce sumo robotum için l298 ile yapılmış motor sürücü devresi kullanıyordum. Ancak motorlar zorlama anında çok fazla akım çektikleri için her motor için ayrı l298 devresi yapmam gerekti. Tabii ki bu da devre alanının büyümesine neden oldu. Daha sonra motor sürücü devresini mosfetlerle yapmaya karar verdim ve araştırmaya başladım. Amacım 20 MHz lik kristal ile çalışan bir basic stamp ile iki adet  H Bridge mosfet motor sürücü devresini sumo robotumda kontrol edebilmek.

sezgin05

@ilteris: motorakımını belirtmemişsiniz ama eğer 4 amper den az ise L6203 kullanabilirsiniz.Piyasada bulabileceğiniz dahili diyotları olan bir sürücüdür.

ipek

genelde sumo devrelerinde hatırladıklarım
LB1650
TA7291
BA6209
bir sürücüsü  entegresi olmasına rağmen sumolarda TC4427 ICL7667 'ye motor bağlandığına şahit oldum diyot varmıydı hatırlamıyorum.