Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Akü şarj

Başlatan nthere, 03 Haziran 2010, 11:27:31

nthere

Merhabalar;

Tasarımını elimden geldiğince benim yapmak istediğim ufak bir devre var.
12V 7A aküyü pic ile şarj kontrolunu yapmak istiyorum.
12V 7A akü için uygun olan şarj voltajı 13.6V ve akımıda 700ma diye biliyorum.
Devre oturdukça farklı amper ve voltajdaki aküleride şarj etme yolunu seçebilrim.
Devremi aşağıdaki şema üzerine inşa edicem. Lm317 ile akım kısıtlaması TL431 ilede voltaj sınırlaması yapacağım.
Daha sonrada anahtarlama amaçlı kullanacağım transistörler sayesinde pic ile kontrolu sağlayacağım.
Tamamen ver 700ma dolsun mantığından ziyade, bu tip devrelerde akünün yada pilin doldugunu izlememiz gerekiyor. Bunuda pic ADCsi ile sağlayacağım ve akü belli bir doluluk oranına geldiğinde şarj akımını 150ma yapmam gerekiyor. Fikirlerini paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

tyildizak

LM317 ile aynı zamanda hem akım hem de voltaj regülasyonunu yapabilirsin, datasheetinde örnek devre var.
http://www.national.com/ds/LM/LM117.pdf   s22

Pic ile Voltajı takip edeceksen, üzerinden akım geçirilerek akım bilgisi alınan  dirence paralel bir tane daha ekleyip belli voltaj değerinde röle vb ile devreye sokabilirsin.

Selamlar

askuzucu

p_rof

slm,700mA ile şarz etmek 7amp bir akü için hızlı şarz yapmayı saglar bir bataryayı şarz atmek için akımının 100/1 ie yapmak normal şarz,100/10 ile yapmak hızlı şarzdır.7 maperlik bir aküyü 70 mA ile şarz yapmanızı öneririm sadece bir ön bilgidir.saygılarımla
FEDAKARLIK OLMAZSA ZAFER'DE OLMAZ (soundimpacttechnology@windowslive.com)

bymrz

Alıntı yapılan: p_rof - 05 Haziran 2010, 00:36:08
selam,700mA ile şarz etmek 7amp bir akü için hızlı şarz yapmayı saglar bir bataryayı şarz atmek için akımının 100/1 ie yapmak normal şarz,100/10 ile yapmak hızlı şarzdır.7 maperlik bir aküyü 70 mA ile şarz yapmanızı öneririm sadece bir ön bilgidir.saygılarımla

Peki 15 dakikada süper hızlı şarj olayı nasıl oluyor... Pillere de zarar vermiyor fazla. Philipsin sanırım bu şekilde pili vardı.. Adı da 15 minuıtes gibi bişey idi...

kahraman10

Alıntı yapılan: p_rof - 05 Haziran 2010, 00:36:08
selam,700mA ile şarz etmek 7amp bir akü için hızlı şarz yapmayı saglar bir bataryayı şarz atmek için akımının 100/1 ie yapmak normal şarz,100/10 ile yapmak hızlı şarzdır.7 maperlik bir aküyü 70 mA ile şarz yapmanızı öneririm sadece bir ön bilgidir.saygılarımla

Akü amperinin %10 u ile normal şarj yapılır. hızlı şarj için %20 ye çıkmak gerekir. Biz böyle öğrendik yanlış mı öğrendik ?

fahri-

Şarj eğrileri aküden aküye değişiklik gösterir. Maksimum akü verimi için, kullanacağınız  akünün  üretici firmasından şarj eğrilerini edinin. O eğrilere göre akım ve gerilimi ayarlamanız gerekir.

KAZIMUGUR

2,5A kadar değerlerde L200 harika bir elemandır.
Daha yüksek değerler için pdf bilgileri incelenebilir.

Anma akımının (kapasite değeri-xxAh) 1/10 değeri normal şarj , 1/1 değeri hızlı şarjdır.

Bir üstteki uyarıyı kesinlikle atlamayın !

Macera

Ben yukardaki devreyi yaptım gayet güzel çalışıyor.
Yukardaki devrenin linkide http://www.sentex.ca/~mec1995/circ/lader.htm
Mantığı şöyle:
Benim bildiğim ilk olarak aküyü üzerinde yazan akımın 1/4 ü kadar
akımla üzerinde yazan şarj voltajına ulaşana kadar şarj edilir (Bulk charge)
Daha sonra şarj voltajı sabit kalmak üzere , genelde 14.5-15.0 arası
şarj akımı akünün üzerinde yazan akımın yüzde 2 ila 3 arasına
düşene kadar ikinci fazda şarjına devam edilir. (Absorption charge)
Buna akım kontrollü şarjda diyebiliriz.
Daha sonra voltaj  akünün üzerinde yazan float voltage seviyesine çekilir.
Böylece akünün kaynaması vede bozulması engellenir.Float voltage dediğimiz seviyede
, genelde 13.2- 13.5 volt arası istediğiniz kadar akü şarjda kalır vede
kullanıma hazır olur.(Float charge)

"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts