Windows gorev yoneticisinde % olarak CPU kullaniminin anlami

Başlatan bunalmis, 26 Haziran 2010, 14:40:30

controller

Alıntı yapılan: bunalmis - 27 Haziran 2010, 01:19:09

Siz multi tasking yada RTOS yoksa işlemci gücünden sözedemeyiz %100 işlemci gücü kullanılır diyince ben de kendi örneğimi vermek zorunda kaldım.

Yanlış anlaşılma olmasın. Tam olarak bunu demek istemedim. İşletim sistemi olsada, olmasada işlemci herzaman %100 kullanılır. Demek istediğim, eğer switch edilecek ikinci bir task yok ise, cpu kullanım oranından bahsedilemez. Çünkü bu tek task var olan %100 işlemci zamanının hepsini kullanır.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

z

Bakın işte burda kafa karışıyor.

Görev yöneticisinde Grafiksel raporlama yapılan bölümde CPU kullanımına ait bar grafik var.

Bu grafik, PC nin faydalı işlere koşuşturduğu zaman ile, aylak kaldığı zamanın ortak bir fonksiyonu sonucu çıkarılmış grafik. En azından bu tartışmayı başlattıktan sonra böyle olduğu ortaya çıktı.

Bir de Prosesler bölümünde her bir process in ihtiyaç duyduğu CPU % si var. Bu tartışmayı açarken bu kısım hesapta yoktu.

Bir de PC ile alakası olmayan devrelerini ve yazılımını kendi yaptığım (örneğini verdiğim) uygulamam var. %75 işlemci gücü hesapladığım uygulama.

Eğer dediğiniz gibi işlemci gücünün %100 ünü kullansaydım bu işlemciye aylak kaldığı döngü için görev verememem lazımdı.
Halbuki 5 mikrosaniyelik aylak döngüyü yararlı işler için kullanabilecek kadar işlemci gücüm var.

Şayet, işlemcimi iki kat hızlı bir işlemci ile değiştirmiş olsaydım % kullanımım düşecekti.

Siz sürekli ve arsız bir döngüden bahsediyorsunuz. Öyle bir döngüye sahip yazılım elbette %100 işlemci gücü kullanır. Halbuki benim yazılım örneğime bakarsanız döngüyü timer ile dizginlediğimi göreceksiniz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

controller

Benim yazdıklarımda tutarsız birşey yok, dolayısıyla kafa karıştıracağını düşünmüyorum.

Sizin anlamadığınız windowsda cpu kullanım oranının TASK bazında yapıldığı.

Yani bu task'ın içinde %75 iş yapıp, %25 boş beklemeniz, cpu kullanımı açısından birşey ifade etmez.

Şu an fazla vaktim yok, daha sonra detaylı yazabilirim.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

z

Ben anlayacağımı anladım da siz beni anlamadınız.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com