picle isime gore kişinin ipsini bulup o makineye baglanmak nasıl olabilir ?

Başlatan parametre, 28 Haziran 2010, 20:50:22

parametre

Ben şoyle bir çalısma yapmak istiyorum hotmail sistemi gibi adsl baglantısı olan diger cihazlari ip si sabit yada değişken onlari isimle cagirdiğimda adsl acık ise o makineye baglanıp onu yonlendirmek istiyorum bunu picle yapmak istiyorum ama takıldıgım husus su dns ayarlarını pice nasıl tanıtacagım bununla ilgili dokuman bulamadım her makinanin bir adi olacak makine arızaya girince beni uyaracak bende uzaktan adsl ile onu yonlendireceğim hotmail sistemi gibi mailini yazdımmı aktif oldugunda makine bana kendini gosterecek otomatik kontrol saglamak istiyorum bu konuda bana yol gosteren olabilirmi bana yardımcı olabilirseniz sevinirim 

teknikelektronikci

enc 28j60 di sanirim bu dökümani inceleyin bu chip ile ip alma baglanma dns v.s yapiliyor diye biliyorum kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

erhanzeynel

internet ağında ip adresleri isime dayalı verilmemektedir. yani ne hotmail ismi ne de şahıs isminden ip bilgisine ulaşamazsınız. Bir bilgisayara uzaktan erişmenin yolu, ulaşılacak bilgisayarda bir client programı yüklenmesidir. Ve karşı bilgisayara müdahale de bu program aracılığıyla olur.

Sizin projenizde arızalanan bilgisayar haber versin diyorsunuz da o nasıl olacak? Hilmi abi öldün mü sorusuna evet cevabı beklemek gibi bişey sizinkisi.

Ama gerçek hayatta Hilmi aviden yanıt gelmezse öldü diye yorumlarız. Bilgisayarlar da arızalanınca (arızasına göre değişmekle birlikte) genelde suskun olmayı tercih ederler.

Anlattığım yöntemle bir bilgisayarın çalışıp çalışmadığı anlaşılabilse de her zaman arızaya delalet değildir. Elektrik de kesilmiş olabilir.

peko

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

cloudstrife

peki şöyle birşey düşünülse
mesela bir iş ağı var pice kod yazarken desekki şe bilgiyi al şu ip adresli pcye bilgileri gönder
pic bunu yapabilirmi
Söz konusu Vatansa gerisi teferruattır !

orhanc

i'm doing nothing... Giddy Up  http://www.drorhan.com

cloudstrife

birbirine bağlı iki lcd . birisnde gösterilen değer diğerinede aktarılabilir değli mi
az önce dediğimide basit hale getirebiliriz
tabi kodları biraz kafa karıştırır

computerboy

Amaç ne üstad ? :) beyin fırtınasımı oluşturuyoruz burda :)
Bi ara sizin istediğiniz tarzda bir yazılım yapmıştım ama o server ve client programı tarzında karşıdaki bilgisayarın direk masa üstü görüntüsünü alıyor ve normal kendi bilgisaiyarını kullanıyormuş gibi kullanıyorsunuz. tek fark picde çalışmıyor :) ne yapmaya çalıştığınızı yazarsanız mutlaka bir yardım eden çıkar.

cloudstrife

ben voltmetre yapıcam veya hazır alıcam  :)
sonra bi akım olan bir şamandıraya i voltmetreyi bağlıycam
sonuç olarak voltmetre o gerilimi ölçecek
gerilimi volta çevirip başka bir lcd ye atıcam

sekoli

Alıntı yapılan: parametre - 28 Haziran 2010, 20:50:22
Ben şoyle bir çalısma yapmak istiyorum hotmail sistemi gibi adsl baglantısı olan diger cihazlari ip si sabit yada değişken onlari isimle cagirdiğimda adsl acık ise o makineye baglanıp onu yonlendirmek istiyorum bunu picle yapmak istiyorum ama takıldıgım husus su dns ayarlarını pice nasıl tanıtacagım bununla ilgili dokuman bulamadım her makinanin bir adi olacak makine arızaya girince beni uyaracak bende uzaktan adsl ile onu yonlendireceğim hotmail sistemi gibi mailini yazdımmı aktif oldugunda makine bana kendini gosterecek otomatik kontrol saglamak istiyorum bu konuda bana yol gosteren olabilirmi bana yardımcı olabilirseniz sevinirim

Ne yapmak istediginiz anlattiklarinizdan cok anlasilmiyor. Ancak konunun basligindan anladigim kadari ile; pic ile bir elektronik devreyi networkte bulunan bilgisayarlar yada ethernet arabirimli cihazlar ile haberlestirebilirsiniz. Dogru anlamis isem pic + enc28j60 kelimelerini arattir.

parametre

soyle komplex cihaz yapmak istiyorum bana arıza bilgisi geldiginde bana cihaz ozel bir bilgi ile uyaracak
bu uyyarıyı aldıktan sonra gelen rapor dogrultusunda ona programı yeniden yukleme programı duzenlemek ayarlarını duzenlemek istiyorum bunu yaparken herzaman oraya gitmek istemiyorum aradaki mesafe çok işlerimde cok yogun oluyor daha dogrusu firsatım olmayabiliyor

RcALTIN

Buradaki çalışmayı bir inceleyin, sizin yapmak istediğinizi düşündüğüm olayın tersi icra ediliyor. Yukarıda sürekli ne yapmak istediğiniz sorulmuş ancak açık bir cevap olarak şudur dememişsiniz, ne yapmak istediğinizi şahsen hala tam olarak anlayamadım. Anladığım kadarını özetlersek: bir ağ üzerinde bulunan tüm bilgisayarlara sorular sorup, cevaplar almak(iletişim adına) istiyorsunuz; ancak neden bunu dandik bir bilgisayar kullanarak çok kolayca değilde, pic ve pahalı komponentler ile hayli uğraşarak yapmak istediğinizi bir türlü anlayamadım. Ayrıca bu konuda ne kadar kısıtlı bilgim olsada, ağdaki bilgisayarların IP ve MAC adresinden ötesinde bilgi elde etmek daha doğrusu bir iletişim kurmak istiyorsanız her bilgisayarda ilgili porttan sizi karşılayacak bir yazılımınızın olması şart; tabi ağdaki bilgisayarların sadece ıp ve mac adresleri öğrenmek bir işinize yarayacaksa bilemem...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

erhanzeynel

Benim tahminim parametre arkadaşımız bir bilgisayar tamircisi. Projenin özü de bilgisayarlardan biri arızalandığında ben arızalandım diye arkadaşa haber uçuracak.

Parametre doğrumudur?

parametre

Bu sadece basit yaklasım olur :) Soyle dusunelim
1-) Cihaz hata moduna gectiginde net aracılıgıyla bana otomatik olarak rapor sunmali
2-)yapılacak ozel devre ile Herhangi bir cihazi net aracılıgıyla daha yuksek bir yazılımla daha guclu calıstırabilmeliyim.
3-) Kullanıcı devreyi calıstırdıgında istenen verimi elde edemediginde bu cihaz calısma parametrelerini kaydedip istediğimde ondan bilgileri alabılmeliyim kullanıcı sorunla bana geldiginde
veya istenmeyen farklı kullanımları denediginde onu calısma kosullarını varsa yanlıs kullanımları onleyebilmeliyim.

sanırım net olarak anlatabildim bunu kafanızda genis boyutta dusunmelisiniz.size fikir olabilecek dusuncemi acıkladım .Umarım anlatabilmişimdir

ErsinErce

Radmin tarzı bir yaklaşımla PIC gibi bir mikrokontrolör üzerinden kontrol yapmak istiyorsanız ve PIC'i bilmiyorsanız işiniz çok çok uzun sürer.

Bunun yerine master-slave tarzı uygulamalar (Visual Studio vb kullanarak) yazarak istediğinizi yapmanız daha hızlı olur, hatta master programı PDA için geliştirirseniz cep bilgisayarınızdan da aynı işi yapabilirsiniz. Sonuçta karşı(slave) bilgisayara verileri almak ve düzenleme yapmak için bir program yazmanız gerekiyor. IP bulma gibi bir sıkıntınızda yok oluşturduğunuz bir db üzerine verilerinizi(IP adresi, sorunlar, durumlar) gönderirseniz istediklerinize kolayca ulaşabilir ve gerçekleştirebilirsiniz.