otomatik çiçek sulama projesi bazı sorunlar var lütfen yardım edin!

Başlatan Mucit23, 30 Haziran 2010, 13:09:25

omereliusuk

SA
hocam termostata röle takmak ciddi sorunlar doğurabilir. aç kapa nereye kadar. ALİMALLAH günün birinde çıkışlar birbirine yapışır. sonra ya yumurtaları pişirirsiniz ya da dondurursunuz. ama illa röle takacaksanız mcp serisi bir 0 geçiş ile bağlayın. böylece 0 voltta röle tetiklenir. yapışma olayı da olmaz.

cemkaan

mucit merhaba ...
tüm sorunları halletim ama son olarak 2 sorum daha kaldı.

Sorun 1 : SHT11 dogru nem bilgisi gelmiyor bende eski makinenin üzerinde çalışan nem ölçerin tam yanına bağlıyorum eski sağlam olan nemi %51 gösterirken sht11 %21 gösteriyor  ve sürekli nem değişiyor %99 gösterirken birden bire %21 bazende % 55 gibi sürekli değişen degerler veriyor.Kablo mesafesi olabilir diye kablosunu kısaltım ama yine aynı. Sensorden dogru bilgi alamıyor SHT11 Bozuk olabilir diye 1 tane daha aldım ama aynı.. Hesaplamada bir sorun olabilirmi , senin kodların dogru ise bana verirmisin.

Sorun 2:  Ayarladığım nem %60 algınan %10 normalde rolenin açık olması lazım ama açmıyor ve tam tersi oldugunda kapatmıyor , buda başka bir sorun devrenin dogru olduna eminim çunku roleyi bell
aralıklarla açan kapan bir kod yazdım o çalışıyor.

RUTKONTROL:
           if NEM<U1 then   
         HIGH Role2
         ELSE               
          LOW ROLE2
        ENDIF
        IF MENU=1 THEN  GOTO AYAR_MENUSU
RETURN

Sanki bu kodlar burada yokmuş gibi davranıyor.Microcode studio plus yapıyorum acaba editörde bir sorun var sen hangi programda bunu sorunsuzca yaptın.
2 haftadan beri bununla uğrasıyorum.yardımların için şimdiden teşekkurler.

Mucit23

Neden microcode studio plusu kullanıyorsun ki bu sınırlı bi versiyon onun yerine benim verdiğim versiyonu kullan bu daha iyi ben tüm işlerimi bununla yapıyorum. Kurarken rar dosyasının içinde ilk önce bu yazan  microcode studio yu kur dosyasını kur. Sonrada diğer dosyayı yani pbp yi kurman gerek. Pbp yi kurarken microcode studionun c deki mecanique dosyasının içine kurmayı unutma. Sonra mcs yi açıp compile and program options dan pbp yi buldunmu tamamdır.

Yaşadığın sorunlara gelince anlma veremiyorum sensörlerin sağlam olmasına rağmen böyle bir hata veriyorsa sorun derleyicinde olabilir. Micro code studio plus sınırlı kod yazmaya imkan verdiği için böyle sorunlar yaratmış olabilir birde bu derleyiciyle dene bakalım sonuç ne olacak

http://hotfile.com/dl/84040825/b7411f8/mcp.rar.html